خبر بد برای مسیح علینژاد؛ فدراسیون جهانی بسکتبال حجاب ورزشی را مجاز کرد
شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 40026
خبر بد برای مسیح علینژاد؛ فدراسیون جهانی بسکتبال حجاب ورزشی را مجاز کرد
مصوبه جدید فدراسیون جهانی که اجازه استفاده از حجاب را به بازیکنان زن مسلمان می دهد از 9 مهر (ابتدای ماه اکتبر) اجرا خواهد شد.
فدراسیون جهانی بسکتبال مقررات خود را در مورد پوشش سر به گونه‌ای تغییر داد که بازیکنان زن بتوانند در هنگام مسابقه از حجاب استفاده کنند.

به گزارش رسانه ایران، مصوبه جدید فدراسیون جهانی که اجازه استفاده از حجاب را به بازیکنان زن مسلمان می دهد از 9 مهر (ابتدای ماه اکتبر) اجرا خواهد شد.

پیش از این تصمیم، تیم زنان قطر پس از آنکه اجازه استفاده از حجاب به اعضایش داده نشد، از شرکت در مسابقات آسیایی سال ۲۰۱۴ انصراف داده بود.

بنا به خبر BBC، فدراسیون جهانی در بیانیه ای اعلام کرده که «مقررات جدید به این دلیل تصویب شده که پوشش عرفی در بسیاری از کشورها که شامل پوشاندن کامل بدن و موی سر می شود با مقررات قبلی قابل تطبیق نبود.»

فدراسیون جهانی بسکتبال در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ بازنگری در مقررات مربوط به پوشش سر را آغاز کرد و در یک دوره آزمایشی دو ساله، مجوزهای موردی را برای مسابقات داخلی کشورها صادر کرده بود.

به نوشته رادیو زمانه، در دوران آزمایشی مجوز حجاب، نایب رییس زنان فدراسیون بسکتبال، لغو موقت ممنوعیت حجاب برای زنان بسکتبالیست را عامل افزایش انگیزه زنان بسکتبالیست ایرانی دانسته بود. او گفته بود که به این ترتیب، زنان بسکتبالیست ایرانی می‌توانند با این مجوز در رقابت‌های آسیایی و جهانی حضور پیدا کنند و تیم‌های بسکتبال زنان هم می‌توانند حامی مالی جذب کنند.

فیبا چگونه به بازنگری در مورد قوانین پوشش بانوان راضی شد؟
موضوع به دور جدید رایزنی های ایران باز می گردد؛ فدراسیون بسکتبال ایران که طی سال های گذشته با وجود اقدامات و رایزنی هایی که در مراحل مختلف داشت، هرگز در مورد تائیدیه فیبا برای حضور بانوان با پوشش سر در میادین ورزشی به نتیجه نرسیده بود، از آذرماه سال گذشته و با تاکید وزیر ورزش وارد فاز جدیدی از رایزنی ها شد. رایزنی مسئولان فدراسیون ایران با تک تک اعضای هیات رئیسه فیبا، نامه وزیر ورزش ایران به رئیس فیبا و طراحی الگوی پیشنهادی برای بانوان بنا به پیشنهاد فیبا از اقداماتی بود که چرخش پرونده چندساله بانوان بسکتبال ایران را در این فاز به همراه داشت.

در نهایت اینکه دیداری نمادین میان زنان بسکتبالیست ایران برگزار شد. بازیکنان در این بازی از الگوی پیشنهادی فدراسیون به فیبا استفاده کردند تا نشان دهند که در میدان ورزشی، پوشش ورزشی پیشنهاد شده هیچ مشکلی به خصوص به لحاظ ایمنی برایشان نخواهد داشت. این دیدار ۲۴ فروردین ماه در تهران برگزار شد. «لوبو کوتلووا» معاون کمیته فنی فدراسیون جهانی بسکتبال نماینده فیبا در این بازی بود. در واقع گزارش اختصاصی معاون کمیته فنی فیبا از این بازی و پوشش بانوان در آن، یکی از ملاک های اصلی برای تصمیم گیری در مجمع عمومی فیبا بوده است.

خبر بد برای مسیح علینژاد
این خبر برای مسیح علینژاد، روزنامه نگار در VOA، که تلاش خود را برای تحریم های ورزشی بانوان ایرانی، به علت استفاده از پوشش در رقابت ها، متمرکز کرده، بسیار بد خواهد بود. خانم علینژاد در جریان برگزاری مسابقات جهانی شطرنج بانوان در ایران تلاش کرد از حضور بانوان سایر کشورها در ایران ممانعت به عمل آورد و این مسابقات را با تحریم آنها مواجه کند. اقدامی که بسیاری از کارشناسان ورزشی خارج از ایران، آن را علیه ورزش بانوان در ایران توصیف کردند.
Share/Save/Bookmark