چرا BBC نمی گوید کدام کشورها به تروریست ها سلاح داده اند؟
دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۹
کد مطلب: 30856
مرجع : رسانه ایران
مولف : سعید هجرتی (saeed.hejrati@rasanehiran.com)
 
بی بی سی فارسی هم از این حادثه تنها به شاخ و شانه کشیدن روسها برای ترکها و سخنان مودبانه ای از اردوغان بیشتر بازتاب داده نشد و صرفاً بی بی سی فارسی به یک درگیری مرزی که مشابه آن قبلاً هم برای ترکیه و سوریه پیش آمده بود بسنده کرد درحالیکه عمق ماجرا بسیار فراتر از این می باشد
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

حادثه ساقط شدن بمب افکن روسی در آسمان سوریه توسط جنگنده های ترکی به مثابه یک تراژدی برای دولت اردوغان تبدیل شده ولی این بار برعکس حادثه کشتی ترکی مرمره در دریای مدیترانه که مورد هجوم کماندوهای اسرائیلی قرار گرفت و تعدادی از سرنشینان ترک آن کشته شدند و این کشتی نتوانست برای امدادرسانی به سواحل غزه برود، خلاف آن برای ترکیه بوجود آمده و این بار برخلاف حادثه کشتی مرمره یک کشور دیگر خواستار عذرخواهی ترکیه شده است.

ولی با توجه به واکنش پیش بینی شده روسیه که همیشه در چنین مواقعی نشان داده که تهاجمی عمل می کند، کار برای ترکیه بعد از این اتفاق متفاوت شد و روسها به سمت اقدامات تلافی جویانه متمایل بودند و این دلیلی بود که این کشور واکنش روسیه را پیش بینی کرده و بلافاصله بعد از ساقط کردن سوخو-24 خط تماسی را با سازمان ناتو برقرار کرد و درخواست جلسه اضطراری با اعضای این سازمان را داد که البته این عمل ترکها هم به مذاق روسها خوش نیامد و آن را به سخره گرفتند.

اما در این بین نقش آمریکا در حمایت از ترکیه کاملاً بی بدیل بود چرا که صریحاً از عملکرد ترکها حمایت کرده و سازمان ناتو هم با برگزاری نشستی اضطراری با اعضای سازمانش تلویحآً از ترکیه دفاع کرد واین اقدام ترکیه را دفاعی مشروع جلوه دادند و همین اتمسفر هم در رسانه های غرب به صورت گسترده پمپاژ گردید. بی بی سی فارسی هم همین رویه را در پیش گرفته و از این حادثه تنها به شاخ و شانه کشیدن روسها برای ترکها و سخنان مودبانه ای از اردوغان بیشتر بازتاب داده نشد و صرفاً بی بی سی فارسی به یک درگیری مرزی که مشابه آن قبلاً هم برای ترکیه و سوریه پیش آمده بود بسنده کرد درحالیکه عمق ماجرا بسیار فراتر از این بوده و تروریستهایی که در مرز دو کشور به نقل و انتقال مواد نفتی و سوختی از سوریه به ترکیه مشغول بودند بسیار آموزش دیده تر و مسلح تر از دیگر گروههای معارض با حاکمیت سوریه هستند.

به عنوان مثال تلویزیون انگلیسی زبان و روسی RT با معطوف کردن تصاویری به این گروه از ترکمن های مورد حمایت ترکیه که معارض دولت بشار اسد هستند و در این مرز مستقر بودند از سلاح موشک انداز تاو آمریکایی آنها پرده برداشت. بعد از ساقط شدن بمب افکن سوخو24 دو هلیکوپتر نیروی هوایی روسیه به کمک خلبانان سوخو شتافتند که طبق تصاویر پخش شده از تلویزیون RT یکی از این هلیکوپتها توسط همین موشک اندازهای تاو آمریکایی هدف قرار گرفته و کاملاً ساقط می گردد و در تصویری دیگر از این شبکه یکی از خودروهای حمل خبرنگاران روسی به همراه فیلمبردار شبکه RT مورد اصابت موشک ضد تانک تاو قرار گرفته و باعث زخمی شدن آنها می گردد.
علی رغم ارزش خبری بالایی که این تصاویر در افشای حامیانِ این گروهها داشت شبکه بی بی سی فارسی از گزارش آن طفره رفته و حتی این شبکه کنفرانس مطبوعاتیِ سخنگویِ وزارت خارجه آمریکا که جوّش توسط خبرنگاران شبکه RT تحت تاثیر همین موضوع قرار گرفته بود را هم سانسور کرده و به هیچ وجه به آن نپرداخته بود که با اخلاق حرفه ای یک رسانه آزاد در تناقض است حتی به قیمت لو رفتن حامیان تسلیحاتیِ یک طرف درگیر در سوریه.

از طرفی دیگر مشکل دیگری هم هست. اگر ترکیه واقعا تا این حد نسبت به نقض حریم هوایی‌اش توسط رقبای منطقه‌ای خود ناخشنود است، آیا حاضر است با پیامد برخورد مشابهی از سوی همسایگانش نیز کنار بیاید.
براساس گزارشی که ویکی‌لیکس به‌تازگی منتشر کرده، جنگنده‌های ترکیه فقط در سال گذشته میلادی دوهزار و ٢٤٤ مرتبه حریم هوایی یونان را نقض کرده بودند؛ یونانی که ترکیه از دیرباز روابط بسیار پرچالشی با این کشور داشته و دوطرف حتی درگیری هوایی مرزی هم داشته‌اند. به‌این‌ترتیب اتخاذ تصمیمی مشابه از سوی یونان می‌توانست به شرایطی مشابه یا حتی بدتر برای ترکیه بدل شود و یا اخیراً هم بمب افکنهای ترکیه آسمان کشور عراق را بدون هماهنگی با این کشور برای بمباران مواضع پ ک ک مورد حمله قرار داد که هر دو مثال فوق در این برهه از زمان از چشم بی بی سی فارسی دور ماند و این سوالی است که در مورد ترکیه به ذهن می رسد. شاید در این در شرایطی که حتی فرانسه و بسیاری از کشورهای غربی در جنب‌وجوش یارگیری برای مقابله با داعش هستند و آقای اولاند با هماهنگی با طرف آمریکایی دست اتحاد به سوی روسیه دراز کرده بود، نقش ترکیه به عنوان پلیس بد بتواند بر روی روسیه بیشتر تاثیرگذار باشد و این کشور را که اخیراً در سوریه دوستان جدیدی پیدا کرده بود را به سمت غرب متمایل کرده و در این اتحاد جدید گسست بوجود بیاید.
البته با توجه به سفر اخیر و معنادار ولادیمیر پوتین به تهران و ملاقات با رهبر و دولتمردان ایرانی، گذشت زمان به این سوال پاسخ خواهد داد.
Share/Save/Bookmark