bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (19) - این قسمت:
رویکرد بی بی سی در انتخابات ۹۶ نسبت به قالیباف چیست؟
چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۴
کد مطلب: 40602
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
ریاست جمهوری دوازدهم نامزد های خود را شناخته است. محمدباقر قالیباف با دوازده سال تجربه شهرداری یکی از کاندیداهای انتخابات پیش رو می باشد. او با سه شورای شهر تهران کار کرده و در کارنامه اش اتمام ساخت برج میلاد، توسعه مترو و سیستم حمل و نقل و تکمیل بزرگراه ها از جمله صدر، آزادگان، خلیج فارس و امام علی و تونل نیایش را داراست. ساخت دریاچه مصنوعی خلیج فارس نیز از جمله کارهای اوست.
قالیباف طی یک سال اخیر با چالش بزرگ واگذاری املاک با تسهیلات به افراد خاص روبرو بوده است. پرونده واگذاری املاک همچنان از سوی سازمان بازرسی کل کشور دنبال می شود با این وجود ۱۳۰ نفر از نمایندگان مجلس تحقیق و تفحص از شهرداری را غیر ضروری دانستند. این رای در شرایطی که اصلاح طلبان زیادی در مجلس حضور دارند جالب توجه می نماید.
آتش سوزی پلاسکو دیگر چالش قالیباف برای جلب آرای عمومی در انتخابات پیش رو است. شهرداری تهران گفته پیش از حادثه ۵ بار اخطاریه کتبی به هیئت مدیره پلاسکو داده است. ادعایی که شورای شهر هم تایید می کند اما تبلیغات رسانه ای پیرامون مقصران آتش سوزی پلاسکو، پای شهرداری را گیر انداخته است.

بی بی سی فارسی به بررسی کاندیداتوری محمدباقر قالیباف در چند پرده پرداخته است.
۱- BBC پرونده واگذاری املاک شهرداری و آتش سوزی پلاسکو را پاشنه آشیل آقای قالیباف می داند:
«دو پرونده خبرساز و جنجالی سایه بزرگی بر نقاط قابل دفاع عملکرد ۱۲ ساله او انداخته است. نخست پرونده موسوم به "املاک نجومی" و دیگری حادثه مرگبار ساختمان پلاسکو.»
۲- بی بی سی همچنین به ائتلاف سه نفره آقای قالیباف، ولایتی و حداد عادل در انتخابات سال۹۲ اشاره می کند:
«به گفته آقای ولایتی قرار بر این بود که در نهایت یک نفر از بین این سه انتخاب و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ شود و دو نفر دیگر از او حمایت کنند. اما اختلافات باعث شد که هر سه نفر ثبت‌نام کنند و در مناظره رو در روی هم قرار گیرند.»
۳- بی بی سی استفاده قالیباف از شیوه های امروزی تبلیغات را عامل کاهش رای قالیباف در میان اصولگرایان می داند:
«بسیاری از تحلیلگران، شیوه تبلیغات قالیباف را بزرگترین ضربه به رویگردان شدن گروهی از اصولگرایان از او در روزهای آخر دانستند. بخش اعظم تبلیغات او استفاده از جوانان با شکل و ظاهری بود که در تعاریف عمده اصولگرایان نمی‌گنجید.»
۴- بی بی سی در جای دیگر بر وجهه نظامی و سپاهی آقای قالیباف و البته رفاقت او با قاسم سلیمانی تکیه دارد:
«در جریان رخدادهای ۱۸ تیر ۱۳۷۸ وی به عنوان یکی از فرماندهان ارشد سپاه، همراه با ۲۳ فرمانده دیگر نامه‌ای اعتراض‌آمیز را با لحنی تند به محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت نوشت. آقای قالیباف خود می‎گوید این نامه را او و قاسم سلیمانی تنظیم کرده و امضاها را جمع کرده بودند.»


محور های اصلی بی بی سی در تجزیه و تحلیل قالیباف:
۱- پرونده املاک شهرداری تهران و حادثه پلاسکو کارنامه قالیباف را تحت تاثیر قرار داد
۲- قالیباف در سال ۹۲ با دو کاندیدای اصولگرا ائتلاف کرد اما ناموفق بود
۳- اختلاف نظر میان قالیباف و اصولگرایان وجود دارد
۴- اظهارنظر قالیباف در حوادث کوی دانشگاه سال ۷۸ و همراهی قاسم سلیمانی با وی


چرایی طرح این محور ها توسط BBC:
۱- کارنامه موفق قالیباف چه در شهرداری تهران و چه قبل از آن در قرارگاه خاتم الانبیاء از جمله گازرسانی به مناطق مرکزی و جنوب شرق کشور، نیروی انتظامی از جمله تاسیس سامانه ۱۱۰، پلیس الکترونیک+۱۰ ، و مبارزه با قاچاق ارز و کالا تحت شعاع ماجرای موسوم به املاک نجومی و حادثه پلاسکو قرار گیرد.
۲- ائتلاف اصبولگرایان به شکست دوباره بیانجامید.
۳- تا در صورت کناره گیری آقای قالیباف به نفع آقای رئیسی آرای او به سبد کاندیدای اصولگرا ریخته نشود
۴- وجهه محبوب قاسم سلیمانی تحت شعاع حوادث مبهم کوی دانشگاه تخریب شود تا حمایت احتمالی او از قالیباف خنثی شود. در حالی که در سال ۷۸ قالیباف فرمانده نیروی هوایی سپاه بوده و سمتی در نیروی انتظامی نداشته است.
Share/Save/Bookmark