در مناظره درباره تحریم های امریکا علیه سپاه؛
چرا BBC دلشاد امامی را در برابر مجید محمدی قرار داد؟
دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳
کد مطلب: 41142
مولف :
 
دیدار حسن روحانی، رییس جمهور ایران، با فرماندهان سپاه پاسداران
دیدار حسن روحانی، رییس جمهور ایران، با فرماندهان سپاه پاسداران
پرسش اصلی این بود که چرا BBC دلشاد امامی، خانم فیزیوتراپیست فعال در توئیتر، را در یک مناظره سیاسی در برابر مجید محمدی، جامعه شناس، استاد سابق دانشگاه و فعال سیاسی مخالف ایران و یک پای ثابت کارشناسان مهمان BBC و VOA، آن هم در موضوع تحریم های امریکا علیه ایران قرار داده است؟
رسانه ایران (rasanehiran.com):
قرار دادن دلشاد امامی در برابر مجید محمدی در یک مناظره درباره تحریم های جدید امریکا علیه ایران و به ویژه سپاه پاسداران در یک مناظره در برنامه «صفحه 2» از سوی اتاق فکر BBC فارسی پرسش های زیادی را در ذهن مخاطبان این شبکه به همراه داشت.

پرسش اصلی این بود که چرا BBC دلشاد امامی، خانم فیزیوتراپیست فعال در توئیتر، را در یک مناظره سیاسی در برابر مجید محمدی، جامعه شناس، استاد سابق دانشگاه و فعال سیاسی مخالف ایران و پای ثابت کارشناسان مهمان BBC و VOA، آن هم در موضوع تحریم های امریکا علیه ایران قرار داده است؟ مسلما این شبکه متوجه وزن نابرابر سابقه سیاسی این دو بوده است.


ماجرا این است که پس از عملیات موشکی ایران علیه داعش در رقه سوریه و تاثیر روانی و عملیاتی آن بر افکار عمومی و سران سیاسی منطقه خاورمیانه و همچنین اروپا و ایالات متحده، سیاست اصلی رسانه ای در شبکه به طور چشمگیری علیه فعالیت های سپاه در داخل و خارج از مرزهای ایران تعریف شد. همزمان، سایر گروه های مخالف ایران از جمله سازمان تروریستی مجاهدین خلق نیز پیکان اقدامات خود را به سوی سپاه نشانه رفت که نشان می داد این رویه محدود به BBC نیست بلکه به طور گسترده تری در میان سایر رسانه ها و گروه های مخالف طراحی شده و هماهنگ با تحریم های امریکا علیه سپاه فعالیت می کند.

بیشتر بخوانید: تجمع مجاهدین خلق در کنگره امریکا: سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی بگذارید
بیشتر بخوانید: شوک BBC از حمله موشکی ایران به داعش: تغییر پی در پی تیتر خبر
بیشتر بخوانید: علاوه بر قدرت موشکی، ایران ذکاوت خود را هم به رخ کشید

مهمترین تاکتیک رسانه ای BBC در تضعیف سپاه در به تقابل کشاندن دولت و سپاه رقم خورد. این شبکه از یک سو، با بهره برداری از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران، جمهوریت نظام ایران را به دولت تقلیل داد و در سوی دیگر، با تقلیل حاکمیت به سپاه، تلاش کرد مردم و دولت را در یک سمت تقابل با نظام و حاکمیت قرار دهد و افکار عمومی را برای فشار بر سپاه و توجیه تحریم های امریکا علیه آن مهیا کند. در این میان، نه فقط امریکا، رسانه ها و گروه های مخالف، بلکه کشورهای منطقه نیز در این روند نقش جدی داشتند.

بیشتر بخوانید: علت مانور BBC بر روی شایعه دستگیری سه پاسدار ایرانی توسط عربستان چیست؟
بیشتر بخوانید: VOA: داعش باعث شده تا تهدید جهانی سپاه پاسداران فراموش شود
بیشتر بخوانید: طرحی برای گسست میان جمهور و سپاه

بیشتر بخوانید: چرا سپاه باید در مقابل دولت قرار بگیرد؟
بیشتر بخوانید: چگونه توتال عامل اختلاف دولت و سپاه شود؟


در این میان، دولت و سپاه با هوشیاری نه تنها در دام آتش اختلاف افکنی رسانه ها نیفتادند، بلکه با تاکتیک «گل یا پوچ» به تعویض نقش برای بی اثرسازی تحریم ها پرداختند.

بیشتر بخوانید: «تقابل دولت و سپاه» و ترفند گل یا پوچ لیوانی دولت ایران
بیشتر بخوانید: مناظره در BBC درباره تاثیرات تحریم‌‌‌های جدید امریکا علیه ایران


کاری ترین ضربه را در نهایت هر دو نهاد با هم بر پیکره طراحی های اختلاف اندازانه خارجی زدند. در نشست مشترک دولت و سپاه در روز دوشنبه، 2 مرداد، که حسن روحانی روحانی، رییس جمهور، از حمایت کامل دولت از سپاه گفت و فرماندهان سپاه از همکاری همه جانبه با دولت گفتند.

طراحی هوشمندانه دولت و سپاه در دفع سیاست اختلاف اندازانه خارجی جای هیچ تاکتیک بدلی را برای اتاق فکر خارجی باقی نگذاشت. آن قدر که رسانه های این اتاق فکر را حتی مجبور به استفاده از نازل ترین شگردهای رسانه ای کرد. قرار دادن دلشاد امامی در برابر یک کارشناس با سابقه سیاسی، تاکنون یکی از نازل ترین تکنیک های استفاده شده در BBC بوده است. اتاق فکر این شبکه انتظار داشت با قرار دادن خانم امامی، به عنوان یک فیزیوتراپیست، در برابر مجید محمدی باسابقه، طرف پیروز مناظره را از پیش مشخص کند و سیاست تضعیف سپاه را به پیش ببرد اما در عمل، ماجرا به گونه ای دیگر رقم خورد و استدلال های دلشاد امامی بر سخنان مجید محمدی فائق آمد؛ به طوری که در نظرسنجی شبکه نیز حدود 66 درصد از مخاطبان از سخنان خانم امامی حمایت کردند.
Share/Save/Bookmark