در تقابل با قطعنامه سازمان ملل؛ اسراییل مجوز ساخت شهرک جدید در اورشلیم را صادر کرد
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۵
کد مطلب: 39271
در تقابل با قطعنامه سازمان ملل؛ اسراییل مجوز ساخت شهرک جدید در اورشلیم را صادر کرد
مئیر تورگمان معاون شهردار اورشلیم به روزنامه هایوم اسرائیل گفت: «ما از رای سازمان ملل یا هر نهاد دیگری که برای ما در اورشلیم تعیین تکلیف کند، نمی هراسیم.»

اسرائیل قصد دارد روز چهارشنبه مجوز ساخت بیش از ۶۰۰ واحد مسکونی را در شرق اورشلیم صادر کند، اقدامی که با قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد تقابل دارد. براساس این قطعنامه اسرائیل نباید در سرزمین های مورد ادعای فلسطینی ها ساختمان سازی کند.

به گزارش رسانه ایران، مئیر تورگمان معاون شهردار اورشلیم به روزنامه هایوم اسرائیل گفت: «ما از رای سازمان ملل یا هر نهاد دیگری که برای ما در اورشلیم تعیین تکلیف کند، نمی هراسیم.»

شورای امنیت جمعه گذشته با ۱۴ رای مثبت و رای ممتنع آمریکا قطعنامه فوق را صادر کرد. آمریکا برای اولین بار در چندین دهه قطعنامه ای ضداسرائیلی را وتو نکرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دیگر مقامات این کشور قطعنامه را محکوم کرده و گفتند شهرک سازی ادامه خواهد داشت.

اسرائیل ادعا کرده که باراک اوباما مسئول صدور قطعنامه است و به نوشته روزنامه گاردین، برخی نزدیکان آقای نتانیاهو گفته اند که اسرائیل شواهدی محکم در اثبات این ادعا دارد و آنها را در اختیار دونالد ترامپ قرار خواهد داد.[اینجا بخوانید]

دیوید کیز، سخنگوی نتانیاهو، در گفتگوی یکشنبه‌ی خود با سی‌ان‌ان گفت منابع عربی و دیگر منابع به اورشلیم اطلاع دادند که باراک اوباما در پیشبرد این قطعنامه درگیر بوده است. برخی دیگر از وزیران دولت اسرائیل صریح‌تر از آقای نتانیاهو، باراک اوباما را به «خیانت» و «خنجر زدن از پشت به اسرائیل» متهم کرده‌اند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ابراز امیدواری کرده که کنفرانس آینده درباره صلح خاورمیانه که قرار است در فرانسه برگزار شود، جدول زمانی برای استقلال را فراهم کند.
Share/Save/Bookmark