فعالیت داعش در شبکه های اجتماعی و دیپلماسی آمریکا
پیشنهاد رسانه ایران: قطع بازوی تبلیغات داعش در کنار حمله نظامی
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۱
کد مطلب: 16401
مولف : نادر شفاهی
 
فعالیت داعش در فضای مجازی و بالاخص شبکه های اجتماعی از پیدایشش تاکنون و منابع اینترنتی غربی حامی آنها نکته ایست که دارای اهمیت خاصی است مخصوصاً در مقطع کنونی که غرب به دنبال ائتلافی نظامی بر علیه داعش است.
پرده اول» فیلم صلیل الصوارم
پس از نمایش مقتدرانه از نیروی نظامی داعش، کشتار کور مردم عراق به تصویر کشیده شده است. داعش این فیلم یک ساعتی را در اینترنت منتشر کرده تا چهره رعب آور خود را به نمایش بگذارد. این حربه در عملیات روانی تاثیر بسزایی در روحیه حریف مقابل می گذارد و داعش با این تاکتیک به زعم خود روحیه ارتش عراق و نیروهای مردمی را شکسته است.

پرده دوم» مسابقه قرآن در الکلاسه
مردم منطقه الکلاسه در سوریه جمع شده اند و داعش برای کودکان آنها مسابقه قرآن ترتیب داده است. نه قتل و غارتی و نه کشتار مردم. کودکان قرآن می خوانند و جایزه می گیرند. مردم حاضر در سکوت نظاره گر جشن داعش برای کودکان اند. این حربه در عملیات روانی القا و فریب نامیده می شود. پیام به مردمانی است که داعش منطقه آن ها را تصرف کرده است.

داعش اولین گروه تروریستی افراطی اسلام گرا است که از حربه تبلیغات در سطح وسیع استفاده می کند. تجهیزاتی که این گروه برای فیلم برداری و تدوین تبلیغات خود سود می برد به روز ترین و مدرن ترین وسایل اند.

رسانه ایران دریافته است که اغلب فیلم های تبلیغاتی داعش و پوستر های گرافیکی در موسسه ای به نام فرقان تهیه می شوند.

موسسه الفرقان که در گذشته زیر نظر مرکز اصلی القاعده در افغانستان کار می‌کرد، از سال ۲۰۰۶ با اعلام موجودیت دولت اسلامی عراق کار خود را با شدت آغاز کرد و از همان اول به ارگان رسمی و تبلیغاتی القاعده در عراق تبدیل شد.

نظارت بر تمامی موسسات اطلاع رسانی وابسته به القاعده از جمله موسسه الفرقان بر عهده مرکز تبلیغاتی الفجر بود.

تا آوریل ۲۰۱۳ موسسه الفرقان تحت نظر کمیته تبلیغاتی القاعده و مرکز فجر فعالیت های خود را دنبال می‌کرد، اما بعد از اعلام جدایی ابوبکر البغدادی از سازمان مرکزی القاعده به رهبری الظواهری و تشکیل
سوال این است که تصاویر از کدام منبع یا IP یا MAC Adress صادر می شود و آیا نمی توان این منبع صادر کننده ویدئو را در فضای مجازی شناسایی، مسدود و با آن برخورد کرد؟ و یا با محدود کردن اینترنت محلی یا منطقه ای از ادامه به کار این پایگاهها جلوگیری کرد؟
دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش این موسسه نیز در فعالیت های خود مستقل عمل می کند.

جالب اینجاست که شخصیت هایی که برای آغاز به کار موسسه فرقان شروع به فعالیت کردند کسانی بودند که در مونتاژ و تولید فیلم‌ها و کارهای تبلیغاتی و راه اندازی برنامه‌های مختلف و اجرای نرم‌افزارهای مختلف برای تولید کلیپ‌های صوتی و تصویری همگی توان بالایی داشتند.

اعضای گروه داعش به صورت تیمی کار می‌کنند و هر کدام از عناصر این تیم وظایف خاص خود را دارند. آنها شبکه هایی را ایجاد کرده اند که هر کدام از آنها در یکی از مراکز اینترنتی یا سایت‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند تا بتوانند از اهداف و سوژه‌های تعیین شده از سوی موسسه تبلیغاتی مرکزی داعش که همان موسسه فرقان است، حمایت کنند.

این حمایت رسانه ای یا شامل انتشار دادن تصاویر و ویدئوهایی در فضای مجازی و یا ساختن صفحات و کمپینهایی در شبکه های اجتماعی با هدف انتشار خشونت و یا تبلیغات برای داعش می باشد. اما سوال این است که تصاویر از کدام منبع یا IP یا MAC Address صادر می شود و آیا نمی توان این منبع صادر کننده ویدئو را در فضای مجازی شناسایی، مسدود و با آن برخورد کرد؟ و یا با محدود کردن اینترنت محلی یا منطقه ای از ادامه به کار این پایگاهها جلوگیری کرد؟

همچنین مطابق آخرین گزارشهای برخی منابع رسانه ای غرب، شبه نظامیان داعش که این روزها سخت در شبکه های اجتماعی به دنبال یارگیری و به صورت گسترده به دنبال بیان دیدگاه های خود هستند و یا با ساختن صفحات و کمپینهای مختلف به زبانهای متفاوت به این امر مبادرت می ورزند، حساب‌های کاربری‌ توییتری شان در چند روز گذشته مسدود شده است و تعداد بی‌شماری از این حساب‌های کاربری به نظر بدون استفاده مانده و همین امر باعث شده تا سوالاتی در این باره مطرح شود. چرا که سکوت اعضای داعش در فضای مجازی عجیب است.

فعالیت بلند مدت آنها در فضای مجازی و بالاخص شبکه های اجتماعی از پیدایش داعش تاکنون نکته مهم است، مخصوصاً در مقام مقایسه با عملکرد گروههایی مثل حزب الله لبنان که صفحاتشان در فیس بوک و توئیتر سابقه مسدود شدن توسط منابع غربی را دارند و همچنین در مقطع کنونی که دولت آمریکا با تشکیل دادن ائتلافی متشکل از تقریباً چهل کشور به بهانه مبارزه با تروریسم در حال چینش جبهه ای نظامی - سیاسی است تا بار دیگر مشابه حوادث یازده سپتامبر ۲۰۰۱ حضور نظامی خود را در منطقه غرب آسیا البته به سبکی جدید، توجیه و مهیا کند.

با توجه به آنچه گفته شد، رسانه ایران به سازمان ملل و آمریکا پیشنهاد می کند در کنار فیلترینگ صفحات فیسبوک و توییتر، IP ها Mac Address های مربوط به این صفحات و سایت ها شناسایی شوند و از تولید تبلیغات به نفع این گروه تروریستی جلوگیری به عمل آید. با توجه به تاثیرگذاری بسیار بالای تبلیغات در دنیای رسانه و عصر شبکه، قطع بازوی تبلیغاتی داعش اگر بیشتر از حمله هوایی کمک کننده نباشد کمتر نیز اثر گذار نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark