ساز ناکوک اسکاتلند برای جدایی از بریتانیا
چوب تجزیه بر پیکره بریتانیای جدید
بی بی سی فارسی: موضوع مهمی نیست
چهارشنبه ۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب: 36481
بی بی سی فارسی در گزارشی به این تحولات واکنش نشان داد. بی بی سی فارسی در سایت خود نوشت: «به گفته برخی ناظران، مقامات اتحادیه اروپا خواهند کوشید دیدار با خانم استورجن را بیش از اندازه مهم جلوه ندهند تا مقامات بریتانیایی آن را نشانه ترغیب اسکاتلند به کسب استقلال تعبیر نکنند.» بی بی سی اما نامی از افرادی که چنین نظری داده اند به میان نیاورد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
نخست وزیر اسکاتلند نیکولا استرجن به بروکسل سفر کرده تا شرایط برای تداوم حضور اسکاتلند در اتحادیه اروپا را در غیاب سایر کشور های پادشاهی متحد (بریتانیا) بررسی کند. در پی اعلام این نتیجه، خانم استورجن تاکید کرد که رعایت دموکراسی حکم می‌کند که به رای اکثریت مردم اسکاتلند اجترام گذاشته شود. وی احتمال برگزاری همه‌پرسی برای استقلال از بریتانیا و تشکیل کشور مستقل اسکاتلند را مطرح کرد تا کشور جدید بتواند عضو اتحادیه اروپا باقی بماند.
در سفر به بروکسل، خانم استورجن پس از ملاقات با مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا، گفت که "اسکاتلند مصمم است عضو اتحادیه اروپا باقی بماند." آقای شولتز نیز گفت که در این دیدار "گوش دادم و آموختم."
اسکاتلند زیر نظر دولت بریتانیا اداره می شود و تنها امور داخلی این کشور به عهده دولت محلی است. در سال های اخیر بحث جدایی اسکاتلند از بریتانیا مطرح بوده است. آخرین همه پرسی برای استقلال اسکاتلند به شهرویر سال ۹۳ بر می گردد. نتیجه آن همه پرسی مخالفت با استقلال اسکاتلند بود. آن همه پرسی در شرایطی بود که بریتانیا هنوز در اتحادیه اروپا به سر می برد. اکنون اما شرایط با گذشته متفاوت است و ممکن است به زودی اسکاتلند طی یک همه پرسی اسقلالش از بریتانیا را اعلام نماید.
نیکولا استرجن روز یکشنبه (۶ تیر) در گفتگو با شبکه بی‌بی‌سی گفت: « آن بریتانیایی که اسکاتلند در سال ۲۰۱۴ برای ماندن در آن پای صندوق‌های رأی رفت، دیگر وجود ندارد.»
وی در ادامه گفت، دولت اسکاتلند هر اقدامی که لازم باشد برای حفاظت از اسکاتلند انجام خواهد داد.
استرجن تأکید کرد: «موضوع این است که چگونه از ثبات و منافع اسکاتلند حفاظت می‌کنیم.»
استرجن در ادامه گفت: «آنچه قرار است در خصوص بریتانیا اتفاق بیفتد این است که عمیقاً به این کشور آسیب وارد خواهد آمد و عواقب دردناکی به همراه خواهد داشت. من می‌خواهم اسکاتلند را از چنین (آسیبی) حفظ کنم.»
وی افزود: «بحث ما این است که نمی‌خواهیم (اتحادیه‌اروپا) را ترک کنیم.»
وی در پایان درباره اقدام احتمالی نخست‌وزیر آیندۀ بریتانیا به وتوی همه‌پرسی جدید برای استقلال اسکاتلند هشدار داد.
نخست وزیر اسکاتلند پیشتر گفته بود، دولت محلی اسکاتلند در حال آماده‌سازی مقدمات برای ارائه قانونی است که اجازه می‌دهد دومین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا برگزار شود.
استرجن گفت: «دومین همه‌پرسی استقلال (اسکاتلند) مشخصا گزینه‌ای است که لازم است روی میز باشد.»

بی بی سی فارسی در گزارشی به این تحولات واکنش نشان داد. بی بی سی فارسی در سایت خود نوشت: «به گفته برخی ناظران، مقامات اتحادیه اروپا خواهند کوشید دیدار با خانم استورجن را بیش از اندازه مهم جلوه ندهند تا مقامات بریتانیایی آن را نشانه ترغیب اسکاتلند به کسب استقلال تعبیر نکنند.» بی بی سی اما نامی از افرادی که چنین نظری داده اند به میان نیاورد.
بی بی سی فارسی در جریان استقلال اسکاتلند از بریتانیا متهم به جهت دهی اخبار و گزارش ها به ضرر استقلال اسکاتلند متهم است. ماموریت اسکاتلند برای بی بی سی فارسی

بی بی سی همچنین از قول مقامات اتحادیه اروپا بدون آوردن نقل قول و ذکر نام نوشت: «با توجه به اینکه برخی از کشورهای اتحادیه اروپا، به خصوص اسپانیا، با حرکت های استقلال‌طلبانه داخلی مواجه هستند، هر اقدام اتحادیه اروپا که باعث تقویت موضع جدایی‌طلبانه در اسکاتلند شود نارضایتی آنان را در پی خواهد آورد.»
این درحالی است که در جریان تجزیه کشور سودان به شمالی و جنوبی، بی بی سی فارسی اعتقادی به نارضایتی اتحادیه آفریقا از این تجزیه نبود.
بیشتر منابع نفتی و زیر زمینی سودان در جنوب این کشور واقع شده است. مسلمانان سودان اما در نیمه شمالی آن زندگی می کنند.

به هر حال، نتایج همه پرسی روز پنجشنبه درباره ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا از تقابل نظر اکثر اسکاتلندی‌ها با اکثر انگلیسی‌ها حکایت دارد.
بر اساس این نتایج، ۶۲ درصد از مردم اسکاتلند مایلند در اتحادیه اروپا باقی بماند و ۳۸ درصد رأی به خروج از این اتحادیه داده‌اند، در حالی که ۵۲ درصد از انگلیسی‌ها رأی به خروج از اتحادیه اروپا و ۴۸ درصد به ماندن رای دادند.
وزیر اول اسکاتلند، روز جمعه نیز خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را اقدامی «غیر قابل تصور» توصیف کرده و گفته بود پارلمان اسکاتلند باید زمینه قانونی لازم را برای برگزاری همه پرسی دوم استقلال اسکاتلند از بریتانیا فراهم کند.
الکس سَموند، وزیر اول سابق و رهبر حزب ملی اسکاتلند نیز برگزاری همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند را بسیار محتمل دانست و گفت این حزب برای برگزاری آن تلاش خواهد کرد.
سموند عدم جدایی اسکاتلند از اتحادیه اروپا را «معقول» توصیف کرد و افزود در این جهت تلاش می‌کند.
Share/Save/Bookmark