پرسش بی پاسخ بی بی سی؛
چرا روسیه کاروان های نفتی داعش را منهدم کرد اما امریکا نه؟
دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: 31431
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
پرپنچی از مهمانان برنامه پرسید: «چرا پیش از حمله جنگنده های روسی به کاروان های نفتی داعش، حمله ای از سوی جنگنده های آمریکایی برای انهدام تانکرهای نفتی صورت نگرفته است؟ این در حالی است که در یک سال گذشته ۹۰درصد حملات هوایی در سوریه و عراق، از طرف جنگنده های آمریکایی انجام شده است.»
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

بعد از ساقط شدن بمب افکن روسی بر فراز آسمان سوریه توسط جنگنده های ترکیه تنش سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور ترکیه و روسیه به بالاترین حد خود رسید و در این بین شبکه بی بی سی فارسی هم از دمیدن بر این آتش افروخته بین دو کشور کوتاهی نکرد و تمامی اخبار مرتبط با جبهه گیری های دولتمردان دو کشور را بی کم و کسر مورد بازتاب قرار داد بدون اینکه به طور عمیق به نیت کشور ترکیه از این اقدامِ حساس و پیامدهایی که برای این کشور به ارمغان داشت سخنی به میان آورد.

بی بی سی فارسی کلیه سخنان و واکنشهای دیپلماتیک سران دو کشور را با آب و تاب مورد بازتاب قرار داده و نهایتاً بعد از اذعان مقامات روس به بحث قاچاق نفت عراق و سوریه به ترکیه توسط داعش ، این موضوع را در برنامه صفحه 2 مورد تجزیه و تحلیل قرار داد هرچند که کارشناسان این برنامه هم جواب دندان گیری برای سوال چرایی انفعال ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در حمله به تانکرهای نفت داعش بعد از اقدام روسیه در این زمینه نداشتند.

برای روشن شدن عملکرد بی بی سی فارسی در مورد فوق بایستی برنامه صفحه2 این شبکه که به آن اشاره شد، مورد کنکاش قرار گیرد آنجا که "مهدی پرپنچی" مجری برنامه ، موضوع "تركيه و اتهام خريد نفت از داعش" را با حضور "نادر انتصار"، رئیس بخش علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی و همچنین "عباس ولی" ، جامعه شناس مقیم ترکیه به بحث و بررسی گذاشته است. در همین رابطه پرپنچی از مهمانان برنامه پرسید: «چرا پیش از حمله جنگنده های روسی به کاروان های نفتی داعش، حمله ای از سوی جنگنده های آمریکایی برای انهدام تانکرهای نفتی صورت نگرفته است؟ این در حالی است که در یک سال گذشته ۹۰درصد حملات هوایی در سوریه و عراق، از طرف جنگنده های آمریکایی انجام شده است.»

در پاسخ به این سوال نادر انتصار بیان داشته: «یکی از دلایلی که مخالفان سیاست غرب و ترکیه در این مورد می گویند این است که دولت های غربی با وجود آنکه می توانستند به راحتی فروش و رفت وآمد نفت را قطع کنند، این کار را نکردند، چرا این کار را نکردند؟ این سوالی است که من هم جواب آن را نمی دانم.»

عباس ولی، دیگر مهمان برنامه هم علت عدم حمله جنگنده های آمریکایی به مناطق مرزی که نفت از طریق آن به ترکیه ارسال می شد را در تبادل اطلاعات از طریق مرزهای نفتی بین داعش و ترکیه و همچنین ناامن کردن منطقه برای کردهای مقیم معرفی می کند.

اما جدا از بحث قاچاق نفتی که توسط داعش به ترکیه ترانزیت شده ، اقدام ترکیه در ساقط کردن بمب افکن روسی هم موضوعی است که خیلی به مذاق متحدان غربی ترکیه خوش نیامده چرا که بعد از استقرار سیستمهای پدافند ضد هوایی اس-400 روسیه در شهر لاذقیه سوریه که موجب شده اکثر آسمان این کشور را تحت پوشش خود قرار دهد آمریکا در اولین واکنش خود هر 12 جنگنده اف 15 خود را که در ماه نوامبر برای حفاظت از حریم هوایی ترکیه به این کشور اعزام کرده بود، به پایگاه هوایی "لیکن هیت" بریتانیا، محل استقرار دائمی آنها باز گرداند.

از طرفی هم ورود نظامیان ترک به همراه تسلیحات سنگین ارتش این کشور به شمال عراق نیز که با طرح شکایت دولتمردان عراقی از این کشور به شورای امنیت مواجه شد نیز از اقداماتی بود که با واکنش کشورهای در حال مبارزه با داعش و تروریسم من جمله ایران نیز همراه بود.

در نتیجه اقدام برجسته وزارت دفاع آمریکا در خروج جنگنده هایش از ترکیه حاوی پیامی روشن برای طرف ترک هست و به بسیاری از سوالات پیرامون حمایت غرب در قالب سازمان ناتو از عضو فعالش، ترکیه، جوابی روشن داده است و حتی برخی ناظران سیاسی بعد از واقعه ساقط شدن بمب افکن روسی از هزینه ای که ترکیه بر سازمان ناتو وارد کرده انتقاد نموده و گزینه اخراج ترکیه از این سازمان امنیتی- نظامی را مطرح کرده اند. بنابراین پیامدهای اقدام جنگ طلبانه ترکیه در بی بی سی فارسی به عنوان یک تحلیل و پیش بینی اثر گذار بازتابی نداشته و بی بی سی صرفاً طالب نشان دادن نمایشی پرتنش بین ترکیه و روسیه بوده و این موضوع را می توان از نوع پوشش اظهارات سران دو کشور علیه هم فهمید.

همچنین همانطور که گفته شد گستردگی بحث نفتی که توسط داعش از عراق و سوریه قاچاق می شود در بی بی سی فارسی بسیار محدود مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت در حالیکه با توجه به اینکه مطابق آخرین گزارشات، خبرنگاران سوئیسی در جریان تحقیقات خود معلوم کردند که برخی از شرکت های سوئیسی هم در این قاچاق دست داشته و این نفت چپاول شده را از طریق بندر جیحان ترکیه صادر می کنند که عدم بازتاب گزارشات اینچنینی در بی بی سی نشان دهنده ورود نکردن این شبکه به واقعیت ماجرای نیّت ترکیه در این ماجراست و گسست به وجود آمده بین این کشور و متحدان غربی اش بعد از تنش با روسیه صفحه ای است که بی بی سی فعلاً مایل به گذشتن از آن نیست.
Share/Save/Bookmark