آیا بحران پناهجویان فقط مختص ایرانیان است؟
يکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب: 33411
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
بنابراین شایسته است وبسایت بی بی سی فارسی به جای نشان دادن انگشت اتهام به سوی وزارت خارجه ایران به نقش بی بدیل آمریکا و ترکیه و برخی کشورهای اروپایی در شدت گرفتن این بحران اشاره کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

« به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس شش مهاجر ایرانی لب های خود را در اعتراض به اخراج های جمعی و تخریب بخش وسیعی از یک اردوگاه مهاجران در شمال فرانسه دوخته اند.» این مطلبی بود که در ادامه بحران پناهجوان در اروپا بر روی وبسایت بی بی سی فارسی قرار گرفته بود.

این وبسایت همچنین نوشته که ایرانی ها با بلند کردن پلاکاردهایی از نماینده سازمان ملل خواستند از آنجا بازدید کند. بی بی سی همچنین با یادآوری اینکه در ماه نوامبر ۲۰۱۵ هم چند مرد ایرانی که مسیر حرکت آنها در مرز یونان و مقدونیه سد شده بود، لب های خود را به نشانه اعتراض دوختند، سعی در پررنگ کردن حضور پناهجویان ایرانی در مرزهای اروپا دارد و از طرف دیگر با توجه به سخنان اخیر معاون کنسولی و امور ایرانیانِ وزارت خارجه ایران که گفته خانواده‌های پناهجویان ایرانی از نمایندگی‌های این کشور در خارج، انتظار حمایت نداشته باشند زیرا کنوانسیون ژنو اجازه نمی‌دهد که سفارت در این خصوص وارد عمل شود، سعی در کوتاهی وزارت خارجه ایران در این امر دارد در حالیکه جا دارد وبسایت بی بی سی فارسی بیشتر به نقشِ به وجود آوردندگان این بحران بپردازد چرا که با توجه به اوضاع ملتهب خاورمیانه اکثر به اتفاق این پناهجویان از کشورهای سوریه و عراق به اروپا گسیل شده اند و نه از ایران، لذا این تکیه ای که بی بی سی فارسی بر روی پناهجویان ایرانی انجام داده خلاف واقع است.

اما در باب به وجود آمدن بحران پناهجویان لازم است یادآوری شود که از نگاه موسسه تحقیقاتی و ضد جنگ «گلوبال ریسرچ» محرک اولیه این اتفاقات کشور ترکیه بود که پس از سال ها بالاخره به پناهجویان سوری اجازه داد تا کمپ های خود در این کشور را به مقصد اروپا ترک کنند. این هجمه ورود سوری ها و عراقی ها به اروپا باعث شده تا افراد دیگری نیز خود را با ملیت جعلی سوری به اروپا برسانند. همین موضوع با گسترده شدن بحران، تعداد دقیق پناهجویان را نامعلوم ساخته است. امریکا با تشویق این پروسه در اروپا اهداف استراتژیک خود را دنبال می کند هرچند که به نظر این موسسه سیاسی کردن موضوع این بحران به صورت صریح مطرح نبوده است.

همچنین اقدام هفته گذشته دادگاهی در فرانسه هم که با صدور حکمی از طرح دولت مبنی بر برچیدن اردوگاه پناهجویان در کاله حمایت کرد نیز کاملاً یر این بحران تاثیرگذار بود چرا که از چند روز قبل کار تخریب خانه های موقت ساخته شده در منطقه موسوم به «جنگل» آغاز شد. این اقدام حاکمیت فرانسه مشابه اقدامات سایر کشورهای اروپایی که در ترانزیت پناهجویان از مرزهایشان کارهای ضد انسان و ضد حقوق بشری انجام دادند، بود.

بنابراین شایسته است وبسایت بی بی سی فارسی به جای نشان دادن انگشت اتهام به سوی وزارت خارجه ایران به نقش بی بدیل آمریکا و ترکیه و برخی کشورهای اروپایی در شدت گرفتن این بحران اشاره کند.
Share/Save/Bookmark