هفت دلیل برای تشکیل کمیته حقیقت یاب حادثه شیمیایی در سوریه
يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۵
کد مطلب: 40459
مولف :
 
هفت دلیل برای تشکیل کمیته حقیقت یاب حادثه شیمیایی در سوریه
برخی منابع از احتمال قاچاق ماده کلر از ترکیه به ریف شمالی ادلب گفته اند. از این رو لازم است تا بررسی و پیگیری این حادثه، و بدون توجه به جنجال های برخی کشورهای منطقه در حمایت از دخالت نظامی علیه سوریه، عاملان حادثه شناسایی و مجازات گردند تا از وقوع مجدد چنین حوادثی جلوگیری گردد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
روز سه‌شنبه 15 فروردین رسانه ها اخباری را درباره انتشار گازهای شیمیایی در خان شیخون در در جنوب استان ادلب سوریه که در اشغال ائتلاف تروریستی «هیئت تحریر الشام» قرار دارد، منتشر کردند.

رسانه های غربی از جمله رسانه های فارسی زبان خارج از ایران مانند BBC فارسی و VOA از همان ابتدا، برخلاف مشخص نبودن علت حادثه، از این حادثه با عنوان حمله شیمیایی ارتش سوریه به خان شیخون خبر دادند و «حمله ظاهرا شیمیایی» یا «حمله احتمالی شیمیایی» توصیف کردند.

سوریه بلافاصله دست داشتن در انتشار گازهای شیمیایی در ادلب را رد کرد و هرگونه حمله شیمیایی ارتش این کشور را تکذیب کرد و گفت که ارتش سوریه در گذشته از این سلاح استفاده نکرده و در آینده نیز از آن استفاده نخواهد کرد. ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه در این باره گفت که تبلیغات درباره حملات شیمیایی از ساعت ۶ صبح از سوی مخالفان آغاز شد در حالی که اولین حمله هوایی ارتش سوریه که یک انبار حاوی مهمات تروریست‌های جبهة النصره را هدف گرفت، ساعت ۱۱ صبح انجام شد. وزیر سوری گفت که با منهدم شدن این انبار مشخص شد که در آن جنگ افزارهای شیمیایی بوده است.

اما برخلاف آنکه هیچ اطلاعات موثقی درباره درست بودن حمله شیمیایی ارتش سوریه به خان شیخون منتشر نشد، امریکا در اقدامی یک جانبه در واکنش به این شایعات، پایگاه نظامی شعیرات ارتش سوریه را موشک باران کرد. این اقدام خودسرانه و بدون مجوز نهادهای بین المللی از سوی برخی دولت ها از جمله انگلیس و فرانسه، عربستان سعودی و همچنین رژیم اسرائیل مورد حمایت قرار گرفت اما برخی نیز از جمله ایران و روسیه آن را محکوم کردند.

ایران که از ابتدا حادثه انتشار گازهای شیمیایی را محکوم کرد، با محکوم کردن حمله امریکا به خاک سوریه، خواستار تشکیل هیئت حقیقت یاب بی طرف درباره این حادثه شد. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز شنبه 19 فروردین، با محکوم کردن حمله موشکی امریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه، خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بی طرف درباره کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی در منطقه ادلب سوریه شد.

اما چرا تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی و بی طرف برای پیگیری حادثه شیمیایی ادلب ضروری است؟ هفت دلیل در پاسخ به این پرسش ارائه می شود:

1- جلوگیری از اقدامات خودسرانه دولت ها در سوریه
اقدامات خودسرانه و یک جانبه دولت ها بدون کسب مجوز نهادهای بین المللی و هماهنگی با سایر کشورها امکان وقوع حوادث غیرقابل پیش بینی و وخیم تر شدن بحران جاری در سوریه را سبب می شود. همچنین این قبیل اقدامات موجب رونق خودسری در سایر موارد در جهان و کاهش نقش و اهمیت نهادهای بین المللی می گردد.

2- جلوگیری از تکرار احتمالی سناریوهای جنگ طلبانه علیه سوریه همانند سناریوی امریکا و انگلیس برای حمله به عراق
دولت های امریکا و انگلیس با سناریو مشابهی در سال 2003 جهانیان را فریب دادند تا مجوز حمله به عراق را کسب کنند. اکنون بسیاری از کارشناسان معتقدند که غرب از سناریوی مشابهی برای فریب افکار عمومی جهان برای حمله سوریه بهره می برد.

3- پیگیری علل و عاملان کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی در سوریه در حالی که در سال 2014 سازمان ملل عاری بودن سوریه از این جنگ افزارها را اعلام کرد و همچنین جلوگیری از تکرار دیگرباره این دست حوادث با مجازات عاملان آن
در پی توافق در سال ۲۰۱۳ برای پاکسازی سوریه از تسلیحات شیمیایی، در سال ۲۰۱۴ زرادخانۀ تسلیحات شیمیایی سوریه به نمایندگان سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داده شد. به علاوه کارشناسان امریکایی نیز در جریان نابودسازی جنگ افزارهای شیمیایی در سوریه حضور و نظارت داشتند. برخلاف پاکسازی صورت گرفته، وجود جنگ افزارهای شیمیایی در سوریه امکان قاچاق این سلاح ها به سوریه را بالا برده است. چنانکه برخی منابع از احتمال قاچاق ماده کلر از ترکیه به ریف شمالی ادلب گفته اند. از این رو لازم است تا بررسی و پیگیری این حادثه، و بدون توجه به جنجال های برخی کشورهای منطقه در حمایت از دخالت نظامی علیه سوریه، عاملان حادثه شناسایی و مجازات گردند تا از وقوع مجدد چنین حوادثی جلوگیری گردد.

4- جلوگیری از ماجراجویی و جنگ افروزی دولت های ماجراجوی منطقه که باعث قربانی شدن مردم بی گناه بیشتری در سوریه خواهد شد
مشخص است که هر بهانه ای که سبب بروز جنگی چند جانبه علیه سوریه شود مورد حمایت برخی کشورهای ماجراجو به ویژه در منطقه خاورمیانه است که از هیچ تلاشی برای سرنگونی دولت بشار اسد و در دست گرفتن کنترل این کشور کوتاهی نمی کنند. به ویژه این احتمال وجود دارد که برخی کشورها در انتقال جنگ افزارهای شیمیایی به سوریه نقش  داشته باشند، بنابراین با تبلیغات بسیار علیه دولت بشار اسد، گزینه نظامی را دنبال می کنند.

5- غیرقابل اعتماد بودن دولت های غربی در پیشبرد سناریوهای صلح در سوریه و نابودی داعش با توجه به رفتارهای متناقض در موارد مشابه در خاورمیانه
دولت های غربی نشان داده اند که در برابر حوادث مشابه در خاورمیانه از استاندارد یکسانی در مواجهه استفاده نمی کنند و بیش از هر چیز نه منافع مردم بی گناه خاورمیانه و کشورهای درگیر جنگ یا بحران بلکه منافع تجاری و اقتصادی را در اولویت قرار می دهند. برای مثال دولت انگلیس در ماجرای حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به یک مراسم سوگواری در صنعا، پایتخت یمن، که موجب کشته و زخمی شدن بیش از 900 نفر شد، بدون محکومیت فاجعه، ابتدا خواستار تحقیقات شد اما پس از روشن شدن صحت ماجرا و دست داشتن دولت سعودی در بمباران مردم یمن، نه تنها این کشور را تحریم نکرد بلکه به توسعه روابط اقتصادی با آن و فروش بیشتر جنگ افزار به حاکمان سعودی مبادرت نمود. این در حالی است در ماجرای انتشار گازهای شیمیایی در سوریه، خواستار تحقیقات نشد بلکه بدون هیچ سند موثقی درباره تخلف دولت سوریه، از حمله بدون مجوز امریکا حمایت کرد.

6- شتاب بیشتر در روشن شدن علل حادثه و تسریع در روند نابودی داعش
مساله اصلی و اولویت مهم در سوریه نابودی داعش است که نه تنها امنیت خاورمیانه بلکه امنیت جهان را به خطر انداخته است. اقدامات خودسرانه و شتاب زده در مواجهه با حوادث سوریه و همچنین عدم بررسی و مقابله با علل و عاملان حوادث باعث شکل گیری بحران جدیدتر و از بین رفتن همسویی و توان جهانی برای مقابله با داعش خواهد شد.

7- جلوگیری از نابودی راه حل های سیاسی در حل بحران سوریه و به بن بست نرسیدن مذاکرات و گفتگوها
عدم انجام تحقیقات لازم و پیگرد حوادث سوریه و استفاده خودسرانه و شتابزده از گزینه نظامی موجب ناکارامدی تمام راه حل های سیاسی و دیپلماتیک و به بن کشیده شدن گفتگوها و مذاکرات برای صلح در سوریه می شود؛ آن هم در شرایطی که اغلب کشورهای جهان از راه حل های سیاسی و مذاکرات در برابر گزینه نظامی دفاع و حمایت می کنند.
Share/Save/Bookmark