وقتی بی‌بی‌سی رفتارهای نامتعارف را توجیح می‌کند؛
قانون پوشش در سازمان BBC و مقابله با آن در ایران!
دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 30144
مولف :
 
بی‌بی‌سی در حالی عرف و قوانین جامعه ایرانی را نادیده گرفته و این اقدام را دفاع از حق انتخاب پوشش و سبک زندگی عنوان می کند که در قوانین این رسانه برای پوشش کارکنان چه مرد، چه زن حد و مرز تعیین شده است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

در پی کشف حجاب دو بازیگر زن ایرانی، صدف طاهریان و چکامه چمن ماه، سایت رسمی بی‌بی‌سی فارسی در گزارش اخیر خود با عنوان "حاشیه‌های 'کشف حجاب' دو بازیگر زن ایرانی" به این موضوع پرداخت.

این رسانه‌ی ماهواره‌ای به مانند رویه خود در رابطه با کشف حجاب گلشیفته فرهانی (۱ و ۲)، سعی کرد اقدام این دو بازیگر را که با انتقادات فراوانی از سوی مردم، مسئولین و همتایانشان مواجه شدند، توجیح کند.

بی‌بی‌سی در حالی عرف و قوانین جامعه ایرانی را نادیده گرفته و این اقدام را دفاع از حق انتخاب پوشش و سبک زندگی عنوان می کند که در قوانین این رسانه برای پوشش کارکنان چه مرد، چه زن حد و مرز تعیین شده است.(اینجا)

در یکی از قوانین اداره خدمات تلویزیونی بی بی سی انگلیس آمده است: استفاده از آرایش تند و پوشش زننده را برای مجریان زن برنامه‌های کودک این رسانه ممنوع است.


به نوشته روزنامه الحیاه، "میلیسیا هاردینگ" مدیر اجرایی بی بی سی، این دستورالعمل را گامی در جهت "حمایت از بینندگان خردسال و بازداشتن آنان از مشاهده صحنه های نامناسب و شنیدن واژگان ناهنجار و ارایه الگویی مناسب تر از زن" دانسته است.

آیا تنظیم آیین‌نامه پوشش‌ متعارف تنها در ایران صورت می‌گیرد؟

نکته قابل تامل این است که قوانین مربوط به پوشش لازم زنان و مردان و احترام به آن نه تنها در مرام نامه رسانه ها و ادارات رسمی غرب از جمله بی بی سی دیده می شود بلکه در دانشگاه های معروف جهان نیز به این موضوع اهمیت داده می شود.

دانشگاه آکسفورد(انگلستان)
مردان باید ظاهر مناسب داشته باشند، لباس باز و بدن نما نامناسب است.مردان باید از کت و شلوار تیره، پیراهن سفید و ساده، کروات و جوراب استفاده کنند. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد...

زنان نیز باید ظاهر مناسب داشته باشند، لباس زن نباید پشت باز یا بدون آراستن، تنگ و بالای زانو باشد...خالکوبی مجاز نیست و در صورت وجود باید پوشیده شود...


دانشگاه ایالتی فلوریدا(آمریکا)
هر نوع پوششی که در بر دارنده عبارات زشت یا توهین آمیز به مقدسات، وسوسه انگیز و ناشایست یا مرتبط با دسته ها، احزاب و گرایشهایی که شخص را ترغیب به استفاده از مواد مخدر یا خشونت کند، پذیرفته نیست...بلوز و پیراهن های یقه باز، هرگونه پوشش بدن نما، شلوارهای افتاده و آویزان، دامن های کوتاه، شلوارها و دامن های بدون کمربند، عینک آفتابی(روی چشم یا بالای سر) پذیرفته نیست...


دانشگاه رابرت( ترکیه)
دانشجویان باید پوششی تمیز، مرتب و عفیف داشته باشند، پوششی که باعث حواس پرتی خود و اشخاص و مانع تمرکز روی دروس نشود، بیش از حد ننگ یا گشاد نباشد... شلوارهای رسمی مشکی، سورمه ایی، نوک مدادی یا قهوه ایی تیره پوشش مجاز دانشجویی محسوب میشود... دکمه های پیراهن باید بسته باشد... دامن های تزئین شده با دکمه، روبان و هر گونه تزئین روی لباسها ممنوع است... صندلها، کفش های پاشنه بلند و کفشهای ورزشی سوراخ دار مجاز نیست... پوشیدن جوراب الزامی است، آرایش کردن مجاز نیست، اگر دانشجویی نتواند پوشش مناسب در دانشکده داشته باشد به خانه فرستاده می شود...


دانشگاه ویرجینیای جنوبی(آمریکا)
...از دانشجویان انتظار میرود تا در تمام اوقات به نوعی لباس بپوشند که نشان دهنده عزت نفس آنها و احترام به دانشگاه باشد.

دانشگاه گرین ویل شمالی(آمریکا)
پوشش و آرایش دانشجویان باید تمیز و مرتب باشد، لباسی که بصورت نامناسب اندامها را نشان میدهد مجاز نیست، رنگ کردن مو مجاز نیست... لباس نباید روی زمین کشیده شود... هیچگونه لباس یا زیور آلاتی که نشان دهنده هر نوع بی حرمتی و کفر گویی یا در بر دارنده عبارات وسوسه انگیز، تبلیغات مواد مخدر یا دیگر عبارات و نمادهای نامناسب است، مجاز نیست... هیچ نوع لباسی از جنس حریر یا تور مجاز نیست...هرچند این قوانین در مورد دانشجویان می باشد اما حاکی از پشتوانه عقلانی موضوع حجاب است که اگر اینطور نبود دانشگاههای مهم کشورهای غربی کاری به پوشش دانشجویان نداشتند.
Share/Save/Bookmark