در پی کنفرانس مونیخ؛
آیا BBC به ماشین رسانه ای اسرائیل و عربستان تبدیل شده؟
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۵۷
کد مطلب: 40044
مولف : سامان شیرکوه
 
آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل
آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل
تهیدهای رژیم اسرائیل سخن تازه ای برای ایران نیست که اکنون در بی بی سی فارسی برجسته شده. تهدیدها و تشرهای بیان شده از سوی مقام های رژیم اسرائیل و حکومت سعودی عربستان همواره نقل رسانه ها بوده.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی گفته نشست امنیتی مونیخ با حمله شدید عربستان و اسرائیل به ایران همراه بوده. کسری ناجی، خبرنگار این شبکه در اجلاس مونیخ گزارش کرده که جملات تند سخنرانان امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ علیه ایران، نشان از واقعیت‌های تازه نقشه سیاسی منطقه دارد. در امریکا ریاست جمهوری دونالد ترامپ که موضعی سرسختانه در مقابل ایران دارد، کشورهای منطقه را به بررسی مجدد مواضع و سیاست‌هایشان در مقابل ایران وا داشته است؛ کشورهایی که در مقابل ایران مواضع سختی گرفته‌اند و توازن سیاسی منطقه را به زیان ایران تغییر داده‌اند.

به گزارش بی بی سی فارسی، این سخنرانان از کوشش‌های «برهم زننده ثبات» ایران در کشورهای منطقه صحبت کرده اند. رفتار ایران حالا بیش از پیش زیر ذره‌بین خواهد بود. وزیر جنگ رژیم اسرائیل گفته مشکلات خاورمیانه را می‌شود در سه کلمه ایران، ایران و ایران خلاصه کرد. او گفت چشم‌انداز مطلوبش همکاری منطقه‌ای در مقابل ایران است. فضای سیاسی تازه جهان حالا امکان همکاری رژیم اسرائیل و کشورهای عرب به رهبری عربستان را در مقابل ایران افزایش داده است. سال ۲۰۱۷ شاید شاهد ترکیب جدید صف‌آرایی‌ها در خاورمیانه باشد.

پیش از نمایندگان اسرائیل و عربستان، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سخنانی در نشست مونیخ بر ضرورت بهبود روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس تاکید کرد و گفت «رییس جمهور ایران در این راستا قدم مهمی را برداشته و روز چهارشنبه گذشته به عمان و کویت سفر کرده است.» آقای ظریف تاکید کرد که مشکل گروه های تروریستی در منطقه بدون همکاری کشورهای خلیج فارس حل نخواهد شد.

اما تهیدهای رژیم اسرائیل سخن تازه ای برای ایران نیست که اکنون در بی بی سی فارسی برجسته شده. تهدیدها و تشرهای بیان شده از سوی مقام های رژیم اسرائیل و حکومت سعودی عربستان همواره نقل رسانه ها بوده. اما آنچه این روزها باعث برجسته تر شدن این سخنان می شود، روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در ایالات متحده است. اسرائیل و عربستان تلاش دارند تا رییس جمهور تازه امریکا را به رویارویی با ایران ترغیب کنند.

هرچند به نظر می رسد که این رویارویی مستقیم نخواهد بود و دونالد ترامپ علاقه ندارد که امریکا را وارد جنگی مستقیم با ایران کند. بنابراین اسرائیل و عربستان در پیشانی هر حرکتی خواهند بود. اما مقام های اسرائیلی و سعودی نیز بهتر می دانند که جنگ با ایران هزینه های جبران ناپذیر و نابودکننده ای برای آنها خواهد داشت. از همین روست که وزیر خارجه عربستان همچنان در کنفرانس مونیخ، راهکار تحریم ایران را بهترین راه حل برای مهار ایران می داند. آنها حاضر به جنگ با ایران نخواهند شد.

به علاوه، گره زدن سرنوشت عربستان به رژیم اسرائیل اشتباه دیگری است که از سوی حکام سعودی صورت گرفته و باعث تنگ تر شدن فضای ابتکار عمل سیاسی برای آنها چه در مواجهه داخلی با مردم و چه در مواجهه با دیگر کشورهای عرب خواهد شد.

برجسته شدن مواضع رژیم اسرائیل و عربستان سعودی از سوی بی بی سی نیز با آگاهی از این موارد است. زیرا دولت انگلیس نیز خواهان وقوع جنگی تازه در منطقه نیست. انگلیس هرچند درصدد فروش تجاری جنگ افزارهایش به کشورهای عرب است و با برجسته کردن تهدید ایران، سعی می کند حضور نظامی نیز در منطقه غرب آسیا داشت باشد اما خوب می داند که هر جنگی، منافعش را تهدید خواهد کرد. به ویژه پس از خروج از اتحادیه اروپا و نیاز به ثبات برای حفظ و توسعه موقعیت اقتصادی خود. روزنامه «ساندی تایمز» چاپ انگلیس روز یکشنبه به نقل از برخی منابع دولتی انگلیس نوشت که دولت این کشور از بالا گرفتن تنش های لفظی دولت ترامپ و احتمال لغو یا بر هم زدن توافق هسته ای با ایران (برجام) از سوی آقای ترامپ و احتمال شکل گیری بحرانی جدید در خاورمیانه بیمناک است.

BBC همچنین در کنار رژیم اسرائیل و حکومت سعودی، ترکیه را هم برجسته کرده و موضع این کشور را نیز همسو با آن دو نشان داده است. به نوشته بی بی سی، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم در سخنانی در نشست مونیخ گفت که ایران در تلاش است تا سوریه و عراق را به دو کشور شیعه تبدیل کند که این بسیار خطرناک است.

اما مرور سخنان وزیر امورخارجه ترکیه در این نشست نشان می دهد که تحلیل BBC نادرست است. ترکیه هنوز در مساله سوریه همکاری خود را با ایران حفظ کرده و گفته که حمایت روسیه و ایران در مسئله بحران سوریه واجب است. همچنین این کشور از راه حل تشکیل دو دولت در سرزمین های اشغالی حمایت کرده؛ چیزی که به هیچ وجه خوشایند رژیم اسرائیل نیست و مقام های این رژیم به طور مداوم علیه آن موضع می گیرند.

در نهایت به نظر می رسد آنچه بی بی سی انجام می دهد، سیاستی در جهت مهار ایران و عقب راندن این کشور از مواضعش در منطقه است؛ آن هم با جنجال و ارعاب رسانه ای؛ نه بیشتر.
Share/Save/Bookmark