مهمان BBC: عدم شرکت ایران در نشست دوحه هوشمندانه بود
دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب: 34564
مهمان BBC: عدم شرکت ایران در نشست دوحه هوشمندانه بود
پس از رفع تحریم ها و بازگشت ایران برای بازیابی سهم از دست رفته در دوران تحریم، عربستان و برخی کشورهای منطقه به دنبال آن بودند تا با توافقی در نشست دوحه، تولید نفت را برای افزایش قیمت جهانی آن محدود کنند. اما ایران به دلیل آنکه هنوز به سهم واقعی خود از بازار قبل از تحریم، نرسیده بود، این نشست را تحریم کرد.

نشست دوحه در روز گذشته که پس از شش ساعت جلسه، بدون نتجیه پایان یافت. این نشست که با تلاش عربستان و روسیه برگزار شد، قرار بود توافقی حاصل شود تا کشورهای تولید کننده نفت، با کاهش عرضه خود، قیمت جهانی نفت را بالا ببرند.

بیژن زنگنه با تحریم آن نشست اعلام کرده بود که پای هیچگونه توافقی را امضا نخواهد کرد و به اندازه سهم تولید قبل تحریم، صادرات خود را افزایش خواهد داد.

به گزارش رسانه ایران، در همین مورد بی بی سی فارسی در گفتگو با سارا وخشوری، کارشناس نفت و گاز از دلایل عدم حضور ایران در نشست پرسید.

فیلم

وخشوری دراین مورد با اشاره به صحبت های زنگه اظهار کرد " ایران رسما اعلام کرد که نماینده ای را نمی فرستد و این کار تصمیم هوشمندانه ای بود از طرف ایران، به خاطر اینکه اگر ایران حضور داشت در این جلسه، کشورهایی که آنجا بودند یک جنگ روانی را علیه ایران راه می انداختند و می گفتند که این جلسه به هیچ توافقی نرسیده، به دلیل اینکه ایران قبول نکرده که فریز انجام بشه، ولی به دلیل اینکه ایران شرکت نکرد در این جلسه، در واقع نشان داد که تولید خودش را متوقف نمی کند و بنابراین تصمیم با روسیه و عربستان و بقیه کشورهای اوپک است که چکار کنند. "

وخشوری همچنین در ادامه اظهار داشت " نکته ای که در وجود دارد این است که هم عربستان و هم روسیه فعلا در حال حاضر در این رِنج قیمتی حاضر نیستند که تولید خود را کاهش بدهند. همگی علاقمند هستند که ایران تولیدش را اضافه نکند و نکته و واقعیتی که وجود دارد در مورد این تصمیم، در ماه ژانویه که تحریم های نفتی علیه ایران کاهش پیدا کرد، به سرعت عربستان و روسیه تولید خودشان را افزایش دادند و نکته ای که وجود دارده این است که عربستان و روسیه تولید خود را به نهایتی که توانستند رساندند و بیش از این توانی برای افزایش ندارند. بنابراین تنها کشوری که می ماند توی بازار که در سال جاری و پایان ۲۰۱۶، توانایی داره که میزان قابل توجهی نفتش را اضافه کند، ایران بوده، بنابراین همه این کشورها همه تولیدشان را افزایش دادند و زمانی که ایران می توانست از لحاظ قانونی تولیدش را افزایش بده، همه جنگ ( روانی ) علیه ایران راه انداختند که ما تولیدمان را متوقف می کنیم اگر ایران متوقف بکند، اما نکته ای که وجود دارد آن است که این کشورها بیشتر از این نمی توانند تولید بکنند که بعدا بخواهند افزایش تولیدشان را متوقف بکنند."
Share/Save/Bookmark