استانداردهای رسانه ای برای دو تابعیتی های ایرانی - انگلیسی یکسان نیست؛
آخرین وضعیت نازنین زاغری و نرگس کلباسی اشتری
يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۲
کد مطلب: 39613
آخرین وضعیت نازنین زاغری و نرگس کلباسی اشتری
هر دو اما شهروندان زندانی ایرانی - انگلیسی هستند. با این حال، دولت انگلیس و به طور مشخص تر، وزارت امور خارجه این کشور به خانم کلباسی اشتری اهمیتی نداده و تلاشی برای آزادی او نکرده است. همین رویه در بی بی سی فارسی نیز تکرار شده؛ اما در مورد خانم زاغری چنین نبوده.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
در حالی که نرگس کلباسی اشتری این روزها منتظر تعیین جلسه اول دادگاه تجدیدنظر برای فرجام‌خواهی است، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که حکم پنج سال زندان نازنین زاغری رتکلیف، تایید شده است.

هر دو اما شهروندان زندانی ایرانی - انگلیسی هستند. با این حال، دولت انگلیس و به طور مشخص تر، وزارت امور خارجه این کشور به خانم کلباسی اشتری اهمیتی نداده و تلاشی برای آزادی او نکرده است. همین رویه در بی بی سی فارسی نیز تکرار شده؛ اما در مورد خانم زاغری چنین نبوده.

به نوشته بی بی سی، خانم زاغری به حکم پنج سال زندان دادگاه بدوی در شهریورماه ۱۳۹۵ اعتراض کرده بود. اما امروز، یکشنبه، 3 بهمن، آقای محسنی اژه‌ای در اطلاع رسانی درباره آخرین وضعیت متخلفان سیاسی - امنیتی اعلام کرد که حکم پنج سال زندان خانم زاغری رتکلیف، تایید شده.

در حالی که آقای محسنی اژه ای در نشست خبری خود آخرین وضعیت سه متهم دیگر امنیتی را نیز تشریح کرده اما سایر رسانه های فارسی زبان از جمله صدای امریکا، رادیو فردا و رادیو زمانه در هماهنگی با بی بی سی فارسی، به خبررسانی درباره خانم زاغری پرداختند.

پیشتر، هفته‌نامه امریکایی «نیوزویک» با نام بردن از خانم زاغری، از امریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا خواسته بود بخش گسترده‌ای از نظام قضایی ایران را تحریم نمایند. نیوزویک توصیه کرده بود که تلاش‌ها باید با ساز و کار عمومی برای منزوی کردن دیپلماتیک ایران همراه باشد و به ویژه بر قضیه دستگیری شهروندان خارجی و دو ملیتی تمرکز کند و تنها زمانی که ایران بهای رفتار خود را بابت دستگیری‌هایی مانند ماجرای «نازنین زاغری رتکلیف» پرداخت کرد، این رویکرد خاتمه یابد.

در زمان دستگیری، سپاه در اطلاعیه ای خانم زاغری را متهم کرده بود که در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است. نازنین زاغری، پیش از دستگیری با بنیاد رویترز به عنوان مدیر پروژه همکاری داشته و در بنیادهای خیریه نیز فعالیت می‌کرده است.


اما نرگس کلباسی اشتری، ایرانی - انگلیسی دیگری است که در هندوستان در یک بنیاد خیریه فعال بوده است. این دختر ۲۸ ساله‌ از سوی قبیله‌ رایاگادا در هند متهم به قتل غیرعمد کودکی شده که هنوز جسدش پیدا نشده است. چندان عجیب که روزنامه ایران این سؤال را پیش کشیده که آیا واقعا چنین اتفاقی افتاده است؟ خانم کلباسی اشتری معتقد است که برایش پاپوش ساخته اند.

او با انتشار نامه‌ای در فضای مجازی از دوستان و سفارت انگلیس در هند درخواست کمک کرد، ولی سفارت انگلیس توجهی به این درخواست نکرد. نرگس کلباسی موضوع را با سفارت ایران در دهلی نو مطرح کرد. سفارت ایران به سرعت برای او پاسپورت ایرانی صادر کرد و حسن نوریان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد، هم مسئول رسیدگی به این پرونده شد. پای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم به میان آمد.

او اکنون باید یک سال را در زندان قبیله رایاگادا بگذراند. خانم کلباسی به روزنامه ایران گفته که به زندانیان آنجا کمک می‌کرده. او گفته که از زندان رفتن نمی‌ترسد اما از رفتن به زندان رایاگادا می‌ترسد زیرا می‌داند در آنجا چه خبر است. او توضیح داده که در زندان رایاگادا اوضاع خوب نیست، از ایدز و هپاتیت تا تجاوز روزانه به زنان و ... خانم کلباسی گفته که هنوز خیلی برنامه‌ها در سر دارد و نمی‌خواهد به این زودی و با بیماری بمیرد. بی بی سی فارسی بارها گزارش های متعددی را درباره وضعیت نگران کننده زنان در هند منتشر کرده بود اما این بار، بخش اصلی توجه خود را روی خانم زاغری متمرکز کرده و کمتر نگاهی به خانم کلباسی داشته.

نرگس کلباسی اشتری که پیشتر حتی موهایش را برای درست کردن کلاه‌گیس به دختر پنج ساله مبتلا به سرطان هدیه داده بود، گفته که بچه‌هایی دارد برای عشق ورزیدن و دوست دارد بزرگ شدن آنها را ببیند.

Share/Save/Bookmark