چرا نتانیاهو از دست اوباما عصبانی است؟
دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۳
کد مطلب: 39253
چرا نتانیاهو از دست اوباما عصبانی است؟
این قطعنامه این امکان را به کنوانسیون ژنو می دهد تا با استناد به این قطعنامه، تمام سیاستمداران اسراییلی را که در شهرک سازی اسراییل نقش داشتند را به دادگاه بین المللی لاهه بکشاند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل که علاوه بر نخست وزیری، وزارت خارجه را هم بر عهده دارد، در اقدامی بسیار نامعمول دان شاپیرو سفیر آمریکا در اسراییل را احضار کرده است تا از او در مورد دلیل پرهیز آمریکا از وتوی قطعنامه شورای امنیت سوال کند.

به گزار ش رسانه ایران، روز جمعه شورای امنیت با تصویب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی خواستار توقف این ساخت و سازها شد. آمریکا به این قطعنامه رای ممتنع داده بود.

این قطعنامه پس از آن به تصویب رسید که آمریکا برای نخستین بار از سال ۱۹۷۹، از حق وتوی خود در مورد قطعنامه‌ای که شهرک‌سازی اسراییل را محکوم می‌کند، استفاده نکرد و به این قطعنامه رای ممتنع داد.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قطعنامه شورای امنیت را "شرم‌آور" و "ضد اسرائیلی" خوانده و تاکید کرده است که اسراییل به این قطعنامه عمل نخواهد کرد.

نتانیاهو که علنا باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، را به خاطر این قطع‌نامه‌ی «شرم‌آور» متهم به «شبیخون» به اسرائیل کرده، به گزارش رسانه‌ها در ساعات اولیه‌ی روز یکشنبه به همکاران‌خود گفت این کشمکش دیپلماتیک هنوز پایان نیافته است. به گزارش هاآرتص، نتانیاهو در جلسه‌ای پشت درهای بسته به وزرای حزب لیکود گفت «مسأله هنوز داغ است، و هنوز خبری از ختم قضیه نشنیده‌ایم».

در همین مورد مئیر جاودانفر، تحیلگر سیاسی مقیم تل آویو در گفتگو با BBC فارسی به بررسی دلایل عصبانیت نتانیاهو از قطعنامه اخیر پرداخت.

جاودانفر در این باره اظهار داشت که قطعنامه این امکان را می دهد تا کشورهای مختلف بتوانند شرکت ها و افرادی را که در شهرک سازی غیرقانونی حضور داشته اند را تحریم کنند.

همچنین جاودانفر مدعی شد که این قطعنامه این امکان را به کنوانسیون ژنو می دهد تا با استناد به این قطعنامه، تمام سیاستمداران اسراییلی را که در شهرک سازی اسراییل نقش داشتند را به دادگاه بین المللی لاهه بکشاند.

جاودانفر همچنین معتقد بود که مردم اسراییل از این موضع اوباما نسبت به نتانیاهو احساس خیانت می کنند.

فیلم

Share/Save/Bookmark