سرویس اقتصاد:
رادیو فردا: روحانی در مهار تورم، ۵ ماه از وعده خود جلوتر است
يکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۳
کد مطلب: 17473
مولف : مهدی فارسی
 
در حالی‌که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌هایش برای بهبود وضعیت اقتصادی و رفاهی در جامعه خبر می‌دهد، گزارش‌های برخی مراجع و رسانه‌های خارج از کشور نیز حاکی از موفقیت دولت یازدهم در این زمینه است.
در حالی‌که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌هایش برای بهبود وضعیت اقتصادی و رفاهی در جامعه خبر می‌دهد، گزارش‌ برخی مراجع و رسانه‌های خارج از کشور نیز حاکی از موفقیت دولت یازدهم در این زمینه است. چندی قبل حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در پایان سفر استانی‌اش به خراسان رضوی و در جمع خبرنگاران (اینجا) گفت: «دولت توانست به وعده‌های خود در زمینه کاهش تورم جامه عمل بپوشاند لذا تلاش خواهیم کرد، میزان تورم را تا پایان امسال به زیر ۲۰ درصد برسانیم و در بخش کاهش رکود اقتصادی نیز با برنامه‌های خوب دولت، از رکود عبور کردیم».

همچنین پایگاه خبری پایگاه خبری آیریش‌تایمز در گزارشی (اینجا) که به بررسی وضعیت اقتصادی ایران در دولت جدید پرداخته، عملکرد دولت روحانی در کاهش نرخ تورم را موفقیت‌آمیز می‌داند. این پایگاه ادامه می‌دهد: «زمانی که حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران رسید، نرخ تورم بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول ۴۵ درصد بود. اما بزرگترین موفقیت روحانی در زمینه اقتصادی این بود که این میزان را اکنون ۱۶ درصد کاهش داده است. در عین حال روحانی تاکید می‌کند که اسب تورم مهار شده و سرعتش کاهش یافته است».

در همین رابطه سایت رادیو فردا در گزارشی از گفت‌وگوی مهرداد قاسم‌فر با فریدون خاوند (تحلیلگر اقتصادی از پاریس) درباره کاهش نرخ تورم به زیر ۲۰ درصد (اینجا) نوشت: «روحانی در مهار تورم، ۵ ماه از وعده خود جلوتر است».

چندی قبل نیز سازمان ملل در جدیدترین گزارش (اینجا) از توسعه انسانی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران به لحاظ توسعه انسانی جایگاه ۷۵ را در میان کشورهای جهان کسب کرده است و توسعه انسانی ایران از ۱۱۲ کشور بیشتر است. این در حالی‌ست که شاخص توسعه انسانی بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، دسترسی به امکانات و خدمات اجتماعی، درآمد واقعی و سرانه درآمد ملی محاسبه می‌گردد. گزارش مذکور (اینجا) حاکی از آن است که رتبه ایران از نظر نابرابری درآمدی میان ۱۳۶ کشور جهان ۶۸ و بالاتر از کشورهایی نظیر آمریکا، قطر، روسیه و ترکیه قرار دارد.

ضمن این‌که طی هفته‌ی گذشته و پس از اعلام گزارش بانک مرکزی از متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار (اینجا)، شکاف ۱۳.۵ برابری میان دهک‌های اول و دهم – که ۲۰ درصد از جامعه را تشکیل می‌دهند - مورد توجه سایت بی‌بی‌سی فارسی (اینجا) قرار گرفت. البته آمارهای پیشین بانک مرکزی (اینجا) بیان‌گر اختلاف ۱۷ برابری میان این دو طبقه از جامعه‌ی ایران بود که به عبارت دیگر، مطابق اذعان تحلیلی بی‌بی‌سی و براساس گزارش‌های مذکور، شکاف طبقاتی هم در دولت روحانی کاهش یافته است.

در پایان اشاره به این نکته قابل تامل است که ذخایر انرژی ایران نیز با مشکل تحریم مواجه شده است و میزان صادرات آن کاهش یافته اما میزان صادرات ذخایر انرژی نفت و گاز ایران برای حفظ تعادل در میزان پرداخت‌ها به طور مثبت کافی بوده است.
Share/Save/Bookmark