BBC: شروط عربستان سعودى برای قطر، سنگ بزرگی است به نشانه نزدن
يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۳
کد مطلب: 41043
BBC: شروط عربستان سعودى برای قطر، سنگ بزرگی است به نشانه نزدن
در یادداشت BBC آمده، خواسته‌هایی که از قطر مطرح شده، سنگ بزرگی باشد به نشانه نزدن، چه بسا کشوری که در جنگی تمام عیار شکست خورده باشد هم بعید است به پذیرش چنین خواسته‌های آمرانه‌ای تن در دهد.
بی بی سی فارسی در تحلیل فهرست شرط هاى عربستان سعودى و متحدانش از قطر برای برای رفع تحریم ها علیه این کشور، سنگ بزرگی دانست که نشانه نزدن است.

به گزارش رسانه ایران، بی بی سی فارسی نوشت که فهرست شرط های سیزده‌گانه از قطر بخشی شامل اتهاماتی است که قطر هنوز آنها را نپذیرفته که بخواهد با پذیرفتن این شروط از خود رفع اتهام کند و بخشی دیگر به معنی اعمال فشار مستقیم بر این کشور در تغییر سیاست‌های داخلی و خارجی‌اش است.

به نوشته BBC، کاهش رابطه با ایران در صدر خواسته‌ها قرار دارد، حال آن که آن طور که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزرخارجه قطر به بی‌بی‌سی فارسی گفته سطح مناسبات قطر با ایران بیشتر از دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیست. آقای آل ثانی به امارات اشاره کرد که شریک تجاری اول ایران در حوزه خلیج فارس است و روابطی بسیار گسترده‌تر با ایران در مقایسه با قطر دارد.

در یادداشت BBC آمده، در مجموع به نظر می‌رسد خواسته‌هایی که از قطر مطرح شده، سنگ بزرگی باشد به نشانه نزدن، چه بسا کشوری که در جنگی تمام عیار شکست خورده باشد هم بعید است به پذیرش چنین خواسته‌های آمرانه‌ای تن در دهد، به خصوص اینکه ساز و کاری ده ساله هم برای نظارت بر قطر تعیین شده که مطمئن شوند این کشور به عمل به این خواسته‌ها ملتزم خواهد ماند. در نتیجه، به نظر می‌رسد منظور کسانی که چنین فهرستی از خواسته‌ها را منتشر کرده‌اند، شدت بخشیدن به بحران و راندن بیشتر قطر به سوی انزواست.

به نوشته BBC، چنین انزوایی می‌تواند بحران را به گستره فراتری سرایت دهد و پای کشورهای دیگری را به میان بکشد، به ویژه ترکیه که در سال‌های گذشته متحد نزدیک قطر بوده و به نظر می‌رسد اکنون هم قصد دارد نیروهای نظامی را که برای شرکت در رزمایش به قطر فرستاده، در این کشور نگه دارد.

اینکه در شروطی که برای قطر گذاشته شده، قطع رابطه نظامی با ترکیه هم گنجانده‌اند، به نظر می‌رسد هشداری نیز برای ترکیه باشد که با ماندن در کنار قطر خود را رویاروی عربستان سعودی قرار ندهد. بروز چنین رویارویی به معنی ظهور نقاط اصطکاک و تنش تازه‌ای میان قدرت‌های منطقه و درگیر کردن کشورهای بیشتر خواهد بود، به خصوص کشورهایی همچون عراق و سوریه که اگر تاکنون ترکیه و قطر و عربستان سعودی سیاستی نزدیک به هم را در آن دنبال کرده‌اند، از این پس ممکن است در آنها دچار تنش و تضاد منافع با یکدیگر شوند.
Share/Save/Bookmark