ایرانیانی که موقتا از آمریکا خارج شده اند، نخوانند!
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب: 39703
ایرانیانی که موقتا از آمریکا خارج شده اند، نخوانند!
«در نسخهٔ نهایی قانون اجرایی ترامپ، فرمانِ تعلیق ورود ایرانیان به آمریکا بجای ۳۰ روز به ۹۰ روز افزایش یافته است. این یعنی افرادی که موقتاً از آمریکا خارج شده بودند،‌ حداقل ۹۰ روز در پرداخت اجاره خانه، پرداخت قسط،‌ حضور در محل کار یا انجام تعهدات حقوقی و مالی دیگر غیبت خواهند داشت.»

به گزارش رسانه ایران، بعد از چند روز گمانه زنی درباره محدودیت های جدید برای ورود مهاجران برخی از کشورهای مسلمان، جمعه عصر دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا فرمان اجرایی با عنوان «جلوگیری از ورود تروریست های تندروی اسلامی» را با حضور در وزارت دفاع آمریکا امضا کرد.

جالب آنکه هیچ یک از شهروندان 7 کشور تحریمی از جمله ایران، سوریه، عراق، لیبی، سودان، یمن و سومالی در حادثه 11 سپتامبر یا عملیات های تروریستی دیگر در آمریکا حضور نداشتند.

 اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد بستن مرزهای این کشور به روی پناهجویان به مدت ۴ ماه و همچنین توقف صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به مدت سه ماه با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده است.

بسیاری از ایرانیانی که در آمریکا اقامت دارند و در زمان تصویب این قانون از آمریکا خارج شده اند، مشکلات متعددی در طول 3 ماه آینده متوجه آنان خواهد بود.

رضا نصری، تحلیلگر مسائل حقوق بین الملل در این زمینه می نویسد:
«در نسخهٔ نهایی قانون اجرایی ترامپ، فرمانِ تعلیق ورود ایرانیان به آمریکا بجای ۳۰ روز به ۹۰ روز افزایش یافته است. این یعنی افرادی که موقتاً از آمریکا خارج شده بودند،‌ حداقل ۹۰ روز در پرداخت اجاره خانه، پرداخت قسط،‌ حضور در محل کار یا انجام تعهدات حقوقی و مالی دیگر غیبت خواهند داشت. در آمریکای شمالی، سه ماه تعویق در این امور نیز به معنیِ از دست دادنِ بسیاری از امکانات و لوازم زندگی است!‌ یعنی جایگزین شدن در کار، جایگزین شدن با مستأجر جدید، مصادرهٔ خانه و اموال قسطی، لطمه خوردن به اعتبار بانکی و از دست‌ دادن موقعیت و بسیاری از مزایا.

این اقدامِ سنگین و خصومت‌آمیز دولتِ ترامپ به هیچ‌ عنوان تصادفی نیست. این یک علامتِ خطر جدی است که نشان می‌دهد دولت فعلی بسیار مصمم و جدی برنامه دارد تا هم بر سر راهِ بازگشت احتمالی این افراد سنگ‌اندازی کند و هم محیط را برای ماندن و ادامهٔ زندگی‌ در آمریکا برای آن‌ها به شدت نامساعد سازد.

افزایش مدتِ تعلیق به ۹۰ روز یک اقدام کاملاً حساب‌شده است که در چارچوب یک سیاست کُلی و قاطع انجام پذیرفته است. در نتیجه، لازم است در مقابل آن، یک «سیاست کُلی» و جامع برای نجات ایرانیان از این وضعیت تدبیر شود.»
Share/Save/Bookmark