برنامه اسراییل برای تجزیه ایران: پیشنهاد برای تشکیل “کشور کردستان” میان ایران و ترکیه
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۸
کد مطلب: 39640
برنامه اسراییل برای تجزیه ایران: پیشنهاد برای تشکیل “کشور کردستان” میان ایران و ترکیه
سیاستمداران ارشد اسرائیل پس از سال‌ها حمایت مستقیم و غیر مستقیم از تشکیل یک دولت و کشور مستقل کرد بار دیگر حمایت خود از این مساله را ابراز کردند.

به گزارش رسانه ایران، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آیلت شیکد، وزیر دادگستری اسرائیل در این باره اعلام کرده است، وی شدیدا از تشکیل کشور مستقل کرد به عنوان راهی برای تضعیف دشمنان این رژیم در خاورمیانه حمایت می‌کند.

وی در این باره با ادعای بی عدالتی میان کردها گفت: ما باید در جهت رفع بی‌عدالتی که باعث می‌شود کردها به عنوان ملتی بزرگ، کشور نداشته باشند گام‌های بیشتری برداریم.

وزیر دادگستری اسرائیل جایی میان ترکیه و ایران را به عنوان مکان جدید کشور مستقل کرد پیشنهاد داد.

شیکد با اشاره به تقابل نیروهای کرد با داعش و سایر گروه‌های تروریستی ادامه داد: ما روابط فرهنگی جهانی داریم و آنها شرکایی استراتژیک در جبهه‌ها محسوب می‌شوند.

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز از ایجاد یک کشور مستقل کرد حمایت کرده بود اما تاکنون به محل دقیق آن اشاره نکرده بود.

کردها در عراق سال‌هاست که بر طبل استقلال می‌کوبند. در سوریه نیز کردها با تشکیل ۱۰ درصد از جمعیت کل کشور توانسته‌اند منطقه‌ای خود مختار داشته باشند.

علاوه بر این برخی گزارش‌ها حاکی از ارسال محموله‌های تسلیحاتی گسترده از تل آویو به اربیل است. در همین حال دولت کردستان عراق با اعلام آزادی مذهبی در منطقه خود به کردهای یهودی اجازه می‌دهد بدون محدودیت به اسرائیل بروند.

پیش از نیز مصطفی هجری، دبیر حب دمکرات کردستان در BBC فارسی با بیان اینکه «ایران دشمن مشترک حزب دمکرات و اسرائیل است» از اسراییل خواست تا همانگونه که ایران از حزب الله لبنان و جنبش حماس دفاع می کند، اسراییل نیز از گروه های کرد معاند نظام نیز، حمایت مالی کند.[اینجا بخوانید]
Share/Save/Bookmark