داستان سرایی برای توجیه ترور سفیر روسیه
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۴
کد مطلب: 39190
مولف : محمود شریعتی
 
اگر قتل سفیر روسیه تزاری در ایران در سال ۱۲۰۷ یک اقدام میهن پرستانه بوده پس ترور سفیر روسیه در ترکیه نیز می تواند توجیه داشته باشد. این نتیجه تجزیه و تحلیلی است که در داستان سرایی بی بی سی فارسی از ماجرای کشته شدن الکساندر گریبایدوف در ایران و آندری کارلف در ترکیه برداشت می شود.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
اگر قتل سفیر روسیه تزاری در ایران در سال ۱۲۰۷ یک اقدام میهن پرستانه بوده پس ترور سفیر روسیه در ترکیه نیز می تواند توجیه داشته باشد. این نتیجه تجزیه و تحلیلی است که در داستان سرایی بی بی سی فارسی از ماجرای کشته شدن الکساندر گریبایدوف در ایران و آندری کارلف در ترکیه برداشت می شود.
ترور سفیر روسیه در آنکارا یک روز قبل از مذاکرات سه جانبه جهان را شوکه کرد. تمام رسانه های دنیا این ترور را پوشش دادند و از نبرد احتمالی و شعله ور شدن آتش جنگ آن هم در شرایطی که آزادسازی حلب حکایت از پیروزی مثلث ایران، سوریه و روسیه داشت سخن گفتند. با این حال روسیه خویشتن داری کرد و اجازه نداد مذاکرات صلح سوریه خدشه دار شود. مذاکراتی که یک پای آن ترکیه است و طرف دیگر آن ایران.
بی بی سی فارسی ترور سفیر روسیه در ترکیه را تداعی کننده داستان قدیمی کشته شدن الکساندر گریبایدوف سفیر روسیه تزاری در ایران به سال ۱۲۰۷ شمسی عنوان می کند. هرچند این شبکه در مطلبی که منتشر کرده گفته قصد مشابهت سازی ندارد، اما در عمل چنین کاری کرده است.
داستان گریبایدوف به زمانی بر می گردد که او در بهمن سال ۱۲۰۶ شمسی واسطه قرارداد ترکمانچای میان ایران و روسیه تزاری می شود. قرارداد ترکمانچای به جدایی بخش‌های وسیعی از خاک ایران و الحاق آن به روسیه، اخذ غرامت ۲۰ میلیون روبلی از ایران و ضبط نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی و انتقال آن به روسیه انجامید.
او نه ماه بعد به همین سبب از سوی دولت روسیه به عنوان وزیر مختار (سفیر) به ایران فرستاده می شود. گریبایدوف از همان زمان مورد خشم مردم ایران قرار می گیرد. حدود سه ماه از حضورش در ایران به عنوان سفیر نگذشته بود که ماجرای بازگرداندن دو زن ارمنی مسلمان شده به شوروی، ماشه خشم انباشته مردم شد و به تحریک روحانی به نامه میرزا مسیح مجتهد به محل سکونت او حمله کرده و او را در ۲۲ بهمن ۱۲۰۷ کشتند.

یک برداشت از روایت داستان گونه تشابه دو قتل از سوی بی بی سی به توجیه قتل سفیر روسیه در ترکیه می انجامد. بی بی سی فارسی با تحریک احساسات ملی ایرانی ها در داستان سرایی اش، به صورن ضمنی به رابطه روسیه و ترکیه اشاره می کند که در آن روسیه در جایگاه متهم قرار گرفته و به ایران و سوریه در نبرد با تروریست های داعش و گروه های مسلح مخالف بشار اسد کمک کرده تا حلب را فتح کنند. بی بی سی فارسی همواره ترکیه را مدافع گروه های مسلح مخالف بشار اسد عنوان کرده است. با این تعبیر تعجبی ندارد که یک نیروی امنیتی دولت ترکیه، سوخته از زخم حلب (بخوانید سرکوب گروه های مسلح مخالف بشار اسد) در صدد انتقام جویی از سفیر روسیه برآید.

این تعبیر یک اشکال جدی دارد و آن اینکه شوروی در آن زمان در صلح با ایران به سر می برده است و گریبایدوف تحت حمایت دولت ایران و دارای اختیارات تامه برای دخالت در سیاست داخلی بوده است. همچنین مردم عادی به دلیل طغیان خشم از قرارداد ننگین ترکمانچای و برای منافع ملی او را کشتند.
درحالی که اندری کارلف در زمانی به دست یک مامور امنیتی دولت کشته شد که روسیه و ترکیه تیره ترین روابط یک قرن اخیر را سپری می کنند.

تصویر زیر قرارداد ننگین ترکمانچای
نفر اول از سمت راست: الکساندر گریبایدوف
نفر اول از سمت چپ: عباس میرزا
Share/Save/Bookmark