آتش بیاری و اختلاف اندازی در روز روشن؛
دوقطبی سازی BBC بلافاصله پس از هشدار رهبر ایران درباره آن
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
کد مطلب: 40990
مولف : مهدی ارجمند
 
دوقطبی سازی BBC بلافاصله پس از هشدار رهبر ایران درباره آن
BBC فارسی ضمن انعکاس بخشی از سخنان رهبر ایران، در چندین بخش از برنامه های خود ادعا کرد که آیت الله خامنه‌ای با هشدار نسبت به دوقطبی شدن جامعه، حسن روحانی را تهدید به عزل کرده است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بلافاصله پس از سخنان آیت الله خامنه ای، رهبر فرزانه ایران، علیه دوقطبی سازی در جامعه، BBC فارسی تلاش کرد از این هشدار برای دوقطبی سازی بهره ببرد.

آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای روز دوشنبه ۲۲ خرداد، در دیدار روسای قوای سه گانه و دیگر مقامات ارشد ایرانی، گفتند که «در سال ۵۹، رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود.» رهبر ایران با انتقاد از «برخی افراد که با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم کردن مردم هستند»، تاکید کردند: «نباید با بگومگوها و تقسیم کردن مردم، کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضایع کرد.»

این موضوعی است که حسن روحانی، رئیس جمهور و نامزد پیروز دوادهمین دوره رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، نیز پیش از بیانات رهبری بر آن تاکید داشت و گفت: «پیروز انتخابات ملت است و دوران رقابت‌ها و بگومگوها دیگر پایان یافته و امروز باید به خواسته‌ها و مطالبات مردم توجه کنیم.»

با این حال، BBC فارسی ضمن انعکاس بخشی از سخنان رهبر ایران، در چندین بخش از برنامه های خود ادعا کرد که آیت الله خامنه‌ای با هشدار نسبت به دوقطبی شدن جامعه، حسن روحانی را تهدید به عزل کرده است.

ادعایی که رهبری در همان جلسه دیدار با مسئولان ایران به آن پاسخ دادند. اگر BBC تمام سخنان را و نه بخش و تقطیعی از آن را بررسی می کرد، جواب می گرفت؛ زیرا:

1- رهبر ایران انتخابات ۲۹ اردیبهشت را نشانه قدرت انقلاب و عمق نفوذ نظام اسلامی را در دل های مردم توصیف کردند و آرای داده شده را رای به نظام اسلامی دانستند. از این رو، رای مردم به هر یک از نامزدهای انتخاباتی و از جمله نامزد پیروز، رای به نظام سیاسی و قانون اساسی ایران بوده و «نباید با بگومگوها و تقسیم کردن مردم، کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضایع کرد.» همین گفته، مهمترین دلیل است که آیت الله خامنه ای جایگاه رهبری را از دوقطبی سازی و هجمه به نامزد پیروز دور بدارد.

2- رهبر فرزانه ایران با آگاهی از تلاش همیشگی رسانه های بیگانه در تحریف سخنان وی، تاکید دارد که رسانه‌های جهانی در تبلیغات پر حجم خود هیچ اشاره‌ای به حضور پرشور مردم در انتخابات 29 اردیبهشت نداشتند. بنابراین همین حضور مردمی است که BBC نه تنها سعی می کند آن را نبیند بلکه تلاش جدی می کند آن را به انحراف نیز بکشاند. البته مساله انتخابات به ویژه با توجه به ناکامی های انتخاباتی دولت انگلیس در برابر کامیابی های انتخاباتی فرانسه، دیگر کشور اروپایی، به مساله ای روانی برای شبکه تبدیل شده و ناگزیر، همه انتخابات های پرشور و پیروز از جمله انتخابات ایران را زیر سوال می برد.

3- آیت الله خامنه در همان جلسه روز دوشنبه تاکید کردند که «مشی همیشگی ایشان این بوده و هست که از همه دولت هایی که بر سر کارند، حمایت کرده و بعد از این نیز همین‌گونه خواهد بود.» به علاوه خاطر نشان کردند که «همه باید به مسئولین کشور کمک کنند.»

4- رهبر فرزانه انقلاب ایران در مورد ماجرای برجام مجددا یادآوری کردند که «به مسئولانی که پیگیر این مسئله بودند اعتماد داشتیم و داریم چرا که آنها را خودی و مؤمن می دانیم» و بی اعتمادی ایران به طرف مقابل یعنی امریکایی ها است. ایشان همچنین با اشاره به نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به مسئولان اروپایی درباره موارد نقض برجام به‌دست امریکایی ها، آقای ظریف را با عبارت «انسانِ متدین، با وجدان و دارای احساس مسئولیت» توصیف کردند.

5- رهبر ایران پس از تاکید نسبت به پرهیز از ایجاد دوقطبی در جامعه، ملاک «فاصله گذاری واضح با دشمن» را زمینه‌ساز وحدت ملی دانستند. ملاکی که باز تحریف BBC را متلاشی می کند چرا که شخص آقای روحانی و وزیر امور خارجه به ویژه در روزهای اخیر و در چندین نوبت علیه امریکایی ها مواضع تندی اتخاذ کرده اند.
Share/Save/Bookmark