نیک فالی تذکر محمود صادقی برای دستگاه قضا
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۳
کد مطلب: 38920
مولف : سامان شیرکوه
 
نیک فالی تذکر محمود صادقی برای دستگاه قضا
نیک فالی تذکر آقای صادقی برای قوه قضائیه، بدون در نظر گرفتن حواشی پیش آمده، این است که بهترین فرصت را برای یافتن چاره مناسب فراهم کرده است. دستگاه قضا قوه ای مستقل است. باید هم مستقل بماند. اما ...
رسانه ایران (rasanehiran.com):
20 سال قبل؛ زمان ریاست آیت الله محمد یزدی بر قوه قضائیه. دستگاه قضا از مشکلات مالی و کمبود امکانات و نیرو به ستوه آمده؛ مشکلی که تاکنون نیز ادامه دارد. بودجه ای که دولت در برنامه اختصاص می دهد هم ناکافی است. پس چاره چیست؟

حساب هایی در قوه قضائیه وجود داشت که برای ودیعه های بانکی در دستگاه قضا به کار می رفت. حساب هایی برای وثیقه و دیه و ... هستند و بعد از مدتی باید به صاحبانشان بازگردانده شوند. با اینکه در این حساب ها پول بسیار زیادی در گردش بود، اما بانک ها بنا بر قانون، سودی به این حساب ها به قوه قضائیه نمی دادند. این شد که آیت الله یزدی، در نامه ای به رهبر فرزانه انقلاب، پس از طرح مشکلات مالی این قوه، تقاضا می کند که نسبت به پرداخت سود به این حساب ها، اجازه لازم را صادر گردد. به این ترتیب، با پرداخت سود این حساب ها به دستگاه قضا موافقت می شود. روایتی است که ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس ارائه کرده است.

استدلال حقوقی این بود که سودی که به حساب قوه قضائیه تعلق می گیرد جزء اموال بلاصاحب محسوب می شود که با اذن ولی فقیه، پرداخت آن به قوه قضائیه ممکن شد. برای اطمینان بیشتر و رعایت سلسله مراتب قانونی، موضوع به تصویب شورای پول و اعتبار هم می رسد. این راه حل با مشکل قانونی دیگری هم مواجه بود. بانک ها نمی توانستند به حساب هایی که به نام قوه قضائیه است سود بدهند. برای رفع مشکل، حساب ها به نام اشخاص حقیقی افتتاح شد. از زمان ریاست آیت الله شاهرودی بر دستگاه قضا، تصمیم بر آن شد که حساب ها به نام رئیس قوه باشد. پس با تغییر رییس قوه و بر سر کار آمدن آیت الله آملی لاریجانی، حساب ها به نام او تغییر می کند.

مساله این است که بر این حساب ها نظارتی وجود ندارد و به طور شفاف مشخص نمی شود که سود حاصل از حساب ها در کجا و چطور هزینه می شود. پس ممکن است که زمینه ساز فساد گردد. از این رو می توان ماجرای تذکر محمود صادقی را به فال نیک گرفت تا روالی قانونی برای شفافیت مالی این حساب ها برقرار شود. اما درست در همین نقاط است که سروکله رسانه هایی که از آب گل آلود ماهی می گیرند پیدا می شود. هم ماهی می گیرند و هم آب را گل آلودتر می کنند تا سخت تر بتوان به چاره کار دست یافت.

نیک فالی تذکر آقای صادقی برای قوه قضائیه، بدون در نظر گرفتن حواشی پیش آمده، این است که بهترین فرصت را برای یافتن چاره مناسب فراهم کرده است. دستگاه قضا قوه ای مستقل است. باید هم مستقل بماند. اما بودجه این قوه را دولت ها می دهند. از این رو ممکن است همین بودجه به اهرم فشار تبدیل گردد. قوه ای که همواره از مشکلات مالی و حل نشدن آن رنج برده است. باید به چاره ای برای استقلال مالی دستگاه قضا اندیشید تا استقلال قوه حفظ شود. چاره ای که مشکل تازه ای نیافریند. نمایندگان مجلس در این مسیر باید پیشروتر باشند.
Share/Save/Bookmark