با توجه به اظهار نظر نویسنده BBCفارسی
آیا دکترین 'غرب منهای آمریکا' در عمل واقعیت داشته؟
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۰
کد مطلب: 32430
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
وبسایت بی بی سی فارسی با انتشار یادداشتی از شهیر شهیدثالث ، روزنامه نگار و تحلیلگر ، با عنوان "آیا دکترین 'غرب منهای آمریکا' موفق خواهد شد؟" نوشته که موضوع رابطه با آمریکا از همان ابتدا محل اختلاف دو طرف بوده و این مسئله نهایتا منجر به قطب ‌بندی سیاسی در کشور شد اما واقعیت امر مشکلات آمریکا در خاورمیانه است که این رویه را بوجود آورده نه چیز دیگر.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
وبسایت بی بی سی فارسی با انتشار یادداشتی از شهیر شهیدثالث ، روزنامه نگار و تحلیلگر ، با عنوان "آیا دکترین 'غرب منهای آمریکا' موفق خواهد شد؟" نوشته که موضوع رابطه با آمریکا از همان ابتدا محل اختلاف دو طرف بوده و این مسئله نهایتا منجر به قطب ‌بندی سیاسی در کشور شد و هنوز هم قضیه رابطه با آمریکا محور اختلاف دو قطب مذکور است.
آقای شهیر ثالث با مقابل هم قرار دادن دو قطب طرفدارانِ آیت الله خامنه ای و آقای هاشمی رفسنجانی نوشته: « آقای خامنه‌ای که خود را وارث جهان‌­بینی آیت‌الله خمینی می­‌دانست، چه به انگیزه اجتناب از انحراف از نظریات آقای خمینی و ادامه روند انقلاب به روال سابق چه به دلیل اعتقاد راسخ به اینکه آمریکا نهایتا در صدد واژگون کردن نظام جمهوری اسلامی است، تز "رابطه با غرب منهای آمریکا" را به عنوان اصل بنیادی سیاست خارجی ایران مطرح کرد. نظریه‌ای که آقای رفسنجانی ناگزیر بود از آن تبعیت کند. »

نویسنده وبسایت بی بی سی همچنین رابطه با اروپا را هم به کشور آمریکا مرتبط دانسته و نوشته که به همین دلیل ، هر چند روابط ایران با اروپا بهبود نسبی یافت اما از ثبات برخوردار نبود و در مقاطعی لرزان به نظر می‌ رسید. یکی از دلایل عمده این بود که اروپا دائم زیر فشار آمریکا بود که رابطه خود را با ایران گسترش ندهد. و با مثال زدن حادثه دادگاه میکونوس که منجر به فراخوانی سفرای اروپایی از ایران و قطع رابطه ایران با کشورهای مطرح اروپایی گردید ، سعی در یادآوری نقش آمریکا در رابطه با اروپا دارد.
 
وبسایت بی بی سی فارسی همچنین مذاکرات آغازین هسته ای بین ایران و اروپا را با این جمله یکی از مذاکره کنندگان اروپایی مرتبط با نقش آمریکا معرفی کرده که: جک استراو ، وزیر امور خارجه وقت انگلستان که ریاست هیئت مذاکره کننده این کشور را بر عهده داشت در سال ٢٠١٣ گفت: « ما داشتیم با رعایت احترام به جائی می رسیدیم ... (اما) آمریکایی‌ها فرش را از زیر پای خاتمی کشیدند. »

شهید ثالث در پایان با تکیه بر بی اثری سیاست غرب منهای آمریکا نوشته که در شرایطی که هنوز موارد بسیار حساسی محل اختلاف ایران و آمریکاست ، در غیاب تماس مستقیم ، هر یک از مسائل مزبور می تواند جرقه دور تازه رویارویی بین دو کشور را بزند. با تشدید برخوردها ، هم چنانکه قبلا هم تجربه شده ، اروپا بین ایران و آمریکا ، بطور طبیعی جانب آمریکا را خواهد گرفت و احتمالا بار دیگر شکست سیاست غرب منهای آمریکا رقم خواهد خورد.

اما نکته ای که نویسنده وبسایت بی بی سی ندیده به مصداقهای عینی اخیر بعد از توافق هسته ای ایران با گروه 5+1 اشاره ای نداشته چرا که با رجوع کردن آنها می توان از ابهام موجود در یادداشت آقای شهید ثالث پی برد.
"استفان والت" استاد روابط بين الملل دانشگاه هاروارد که چندين كتاب در همين زمينه تاليف كرده و بارها سياست امريكا در قبال ايران را مورد انتقاد قرار داده در مقاله ای در نشریه  فارن پالسی نوشته که به صراحت می توان اعلام کرد دستور کاری که آمریکا از دهه 1940 به بعد در خاورمیانه به کار برده است ، دیگر از کارایی لازم برخوردار نیست. آمریکا هنوز هم تصور می کند حمایت از رژیم های خودکامه منطقه ، پشتیبانی بی چون و چرا از اسرائیل و سخن راندن از رهبری می تواند کلید مدیریت خاورمیانه باشد ، اما این رویکرد آشکارا قابلیت خود را از دست داده است و شاید زمان آن فرا رسیده است که آمریکا دست از تلاش برای حل مشکلاتی که نه توان و نه علاقه ای به حل آنها دارد، بردارد. در نهایت ، سرنوشت خاورمیانه به دست مردمی که در آنجا زندگی می کنند مشخص خواهد شد.
اشاره آقای والت به مشکلاتی است که آمریکا در حال حاضر در منطقه خاورمیانه دارد و علت آن را این می داند که واشنگتن نتوانسته تحولات عمیقی که بستر استراتژیک خاورمیانه را تغییر داده ، درک کند.

بنابراین با توجه به استدلال آقای والت می توان به نویسنده وبسایت بی بی سی فارسی این ایراد را وارد کرد که نقش مخرب آمریکا در خاورمیانه باعث شده که رابطه ایران با آمریکا به حالت اغماء درآید و این موضوع را نمی توان در سیاست داخلی ایران دخیل دانست و قطب بندی جامعه سیاسی ایران به دو گروه ، خود یک تحلیل معنادار و قابل تامل از طرف آقای شهیر ثالث می باشد.
Share/Save/Bookmark