شورای اروپا: اروپا با بزرگ ترین بحران حقوق بشر در دو دهه اخیر مواجه است
چهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب: 11820
گزارشگر : رسانه ایران
 
شورای اروپا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، اروپا با بزرگترین بحران حقوق بشر در دو دهه اخیر روبرو است و حقوق بشر به طور جدی در سراسر این قاره نقض می‌شود.
شورای اروپا می‌گوید کشورهای این قاره با بزرگ ترین بحران حقوق بشر خود طی دو دهه اخیر روبرو هستند و تخلفات جدی در سراسر اروپا ادامه دارد.

پرس تی وی در این خصوص نوشت، این مجموعه اروپایی در گزارشی که در آستانه نشست آتی کمیته وزرای خارجه آن منتشر شد، به این مسئله اشاره کرد.

این گزارش که بر پایه تحلیل یافته‌های سازمان‌های نظارتی شورای اروپاست، شماری از چالش‌های جدی در برابر حقوق بشر، دموکراسی و حکومت قانون را بر می‌شمرد.

این شورا فاش ساخت فساد در ۲۶ کشور از ۴۷ کشور اروپا امری شایع است.

توربیورن جاگلاند، دبیر کل این شورا گفت علت فساد گسترده و سوء استفاده از قدرت، نبود توازن‌ و سازوکار کنترلی دموکراتیک، رسانه‌های آزاد و یک دستگاه قضایی مستقل است.

این گزارش همچنین فاش ساخت تخلفات پلیس در ۲۰ کشور اروپایی شایع است و ۳۰ کشور اروپایی با چالش‌های جدی در خصوص شرایط بازداشتگاه‌های خود روبرو هستند.

علاوه بر این، تبعیض قومی در ۳۹ کشور بسیار رواج دارد و مردم کولی در ۲۳ کشور اروپا با محرومیت اجتماعی و تبعیض روبرو بوده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است بحران اقتصادی و نابرابری‌های فزاینده حقوق مردم اروپا را تهدید می‌کند و بیکاری و فقر به بنیادگرایی و درگیری‌ها دامن می‌زند.

شورای اروپا از کشورهای عضو خواست که از کنوانسیون حقوق بشر اروپا به منظور توقف نقض حقوق اساسی که اکنون در اروپا تبدیل به عامل درگیری‌ها شده است، تبعیت کنند.

دنیل هولتگن، سخنگوی این شورا گفت: «چالش‌های امنیتی در اروپا عموما بواسطه درگیری‌ها در داخل قلمروها و کشورها و نه درگیری‌های سنتی بین کشورها ایجاد می‌شود.»

قرار است در نشست کمیته وزرای خارجه شورای اروپا که ۶ مه در وین برگزار می‌شود، در مورد این گزارش بحث و گفت‌وگو شود.
Share/Save/Bookmark