رضا پهلوی: سیاست جایی در ورزش ندارد / درباره غلامرضا تختی چطور؟
يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۳
کد مطلب: 41205
غلامرضا تختی در برابر محمدرضا شاه؛ بدون تعظیم
غلامرضا تختی در برابر محمدرضا شاه؛ بدون تعظیم
رفتاری که حکومت پهلوی در برابر غلامرضا تختی، قهرمان المپیکی کشتی ایران، داشته، نشان می دهد که در حکومت پهلوی، سیاست به شدت در ورزش دخالت داشته است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
رضا پهلوی، پسر محمدرضا شاه پهلوی، در جدیدترین پست فیسبوکی خود در واکنش به بازی باشگاهی دو نفر از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در برابر باشگاهی اسرائیلی، نوشت: «سیاست جایی در ورزش ندارد.»

با افزایش واکنش ها به بازی باشگاهی مسعود شجاعی و احسان حاج صفی، دو نفر از ملی پوشان ایرانی باشگاه پانیونیوس یونان، در بازی های مقدماتی لیگ اروپا مقابل تیم مکابی اسرائیل، اکنون خبر رسیده که فدراسیون فوتبال ایران در نامه ای به فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، اطلاع داده که این دو بازیکن از حضور در تیم ملی ایران محروم نمی‌شوند.

تصمیمی که نشان می دهد فدراسیون فوتبال ایران به شرایط باشگاهی در اروپا آشنا است و احتمالا قصد دارد از وقوع چنین رخدادهای در آینده به گونه ای دیگر پیشگیری کند.

در همین باره، رضا پهلوی در واکنشی فیسبوکی، در صفحه خود نوشت: «نفرت و تعصب جایی در سیاست، و سیاست جایی در ورزش ندارد. مانند میلیون ها ایرانی در کنار مسعود شجاعی، احسان حاج‌صفی و همه افتخارآفرینان تیم ملی فوتبال ایران هستم.»

پیامی که اولا نشان می دهد تیم ملی فوتبال ایران پس از انقلاب سال 1357 آنقدر خوب کار کرده که رضا پهلوی، پسر محمدرضا پهلوی، از بازیکنان تیم ملی فوتبال با عنوان «افتخارآفرینان تیم ملی فوتبال ایران» یاد می کند تا نشان دهد که پیروزی ها و موفقیت های تیم ملی فوتبال ایران پس از پیروزی انقلاب سال 57 بسیار تاثیرگذار بوده است.


اما نکته دیگری نیز در این پیام نهفته است و آن، اذعان رضا پهلوی به این است که «سیاست، جایی در ورزش ندارد.» گفته ای که نشان می دهدکه او یا رویه پدرش را در حکومت داری قبول ندارد و در نقطه مقابل آن است یا اینکه به دنبال بهره برداری از احساسات مردم ایران بوده. یادآوری رفتاری که حکومت پهلوی در برابر غلامرضا تختی، قهرمان المپیکی کشتی ایران، داشته، نشان می دهد که در حکومت پهلوی، سیاست به شدت در ورزش دخالت داشته است.

غلامرضا تختی و ساواک
رضا پهلوی نمی تواند کتمان کند که غلامرضا تختی از سال ۱۳۴۲ بارها به ساواک، سازمان اطلاعات و امنیت کشور در حکومت پهلوی، احضار شد. حکومت می خواست از محبوبیت غلامرضا تختی میان مردم به عنوان عاملی برای محبوب کردن شاه بهره ببرد اما با مقاومت این قهرمان ملی، این مساله به چالشی برای حکومت پهلوی تبدیل شد. ناکامی های مسئولان حکومتی در نزدیک کردن غلامرضا تختی به دربار و حکومت، باعث افزایش فشارها بر او شد. حتی در مواردی از ورود غلامرضا تختی به ورزشگاه‌ها جلوگیری شد.

رابطه غلامرضا تختی با دکتر محمد مصدق نیز غیر قابل انکار است که منفور حکومت پهلوی بود.

علی میرزایی، مدیر مسئول و سردبیر فصلنامه «نگاه نو»، معتقد است که غلامرضا تختی پس از دوری دو ساله از رقابت های ورزشی برای چهارمین بار در بازی‌های المپیک شرکت کرد و برای نخستین بار در این بازی ها مدالی کسب نکرد. آقای میرزایی با استناد به اسناد به جا مانده بیان می‌کند که ظاهراً حکومت میل داشت تختی بدون تمرین و آمادگی جسمی و روحی در میدان حاضر شود و با شکست خوردن، محبوبیتش را در میان مردم از دست بدهد در حالی که مردم نیز خواهان شرکت او در مسابقات جهانی بودند.

از همین رو، یکی از علت های موثر در خودکشی احتمالی غلامرضا تختی، فشارهای حکومت بر او عنوان شده زیرا در اثر این فشارها، ناکامی‌ها در مسابقات کشتی در پایان عمر ورزشی اش رقم می خورد.

همچنین این باور که ساواک او را به دلیل محبوبیت زیاد و عدم وفاداری به حکومت پهلوی به قتل رسانده است، هنوز هم در میان مردم وجود دارد. با این حال، عده‌ای معتقدند، تختی اگر خودکشی هم کرده باشد، مسئولیت آن با حکومت شاه است زیرا با فشارها و تنگناهایی که برایش به وجود آورد او را به این سمت سوق داد.

آیت‌الله سیدمحمود طالقانی به جهان پهلوان تختی قرآن هدیه داد
Share/Save/Bookmark