واکنش محافظه کارانه به طرح "آشتی ملی"
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۷
کد مطلب: 39965
واکنش محافظه کارانه  به طرح "آشتی ملی"
طرح پیشنهادی سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران مبنی بر "آشتی ملی" هنوز هم نقل محافل سیاسی است. علاوه بر فضای رسانه ای کشور، فضای سیاسی اپوزیسیون نیز متاثر از این فضا به تحلیل آن می پردازد. اما آیا جریان اپوزییسیون مخالف این طرح است؟
طرح پیشنهادی سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران مبنی بر "آشتی ملی" هنوز هم نقل محافل سیاسی است. علاوه بر فضای رسانه ای کشور، فضای سیاسی رسانه های خارج از کشور نیز متاثر از این فضا به تحلیل آن می پردازد. اما آیا جریان اپوزییسیون مخالف این طرح است؟

به گزارش رسانه ایران؛ خاتمی ضمن اشاره به تهدید روی کار آمدن ترامپ در آمریکا گفته است که «معتقدم الان بهترین موقعیتی است که می توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد»

وی با دعوت از عموم برای شرکت در راه پیمایی ۲۲بهمن، افزوده که حتی «کسانی که در حصر و زندان هستند هم در این زمینه دلشان برای انقلاب و کشور می‌سوزد و نسبت به تهدیدهایی خارجی موضع دارند و بی‌شک بیشتر از خیلی از کسانی که در جامعه، مدعی انقلابی‌گری هستند دلشان به درد آمده است»

واکنش گروه ها و رسانه های سیاسی خارج از ایران به این سخنان چه بود؟

شبکه صدای آمریکا ولی تقریبا موضع سکوت را در پیش گرفت. پایگاه خبری رادیوفردا هم با اعلام این خبر نوشت:«بحث مجدد افزایش رابطه اصلاح‌طلبان با رهبر جمهوری اسلامی و طرح «آشتی ملی» پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی بار دیگر در دستور کار اصلاح‌طلبان قرار گرفته است.»

این پایگاه افزوده که اصلاح‌طلبان در شرایطی بحث «آشتی ملی» و ضرورت افزایش رابطه با رهبر جمهوری اسلامی را دنبال می‌کنند که محافظه‌کاران و گروهی از حامیان آیت الله خامنه‌ای٬ شرایطی را برای تحقق این دو خواسته اصلاح‌طلبان مطرح می‌کنند.

در این میان برخی رسانه ها موضعی محافظه کارانه نسبت به این طرح داشت.

سینا پاکزاد در این یادداشت به آنچه که "راز دعوت خاتمی" نامیده، پرداخت و نوشت:
«مشی سیاسی اصلاح‌طلبان و مهم‌تر از همه سیدمحمد خاتمی نشان می‌دهد که آنان همواره بر اصول اولیه انقلاب در سال ۵۷ با مفاهیمی همچون استقلال و آزادی تاکید کرده و تفسیر خود را از جمهوریت و اسلامیت نظام ارائه داده‎اند.»

نویسنده اعتراف می کند که «آنان هیچ‌گاه با نهاد انتخابات قهر نکرده‌اند و همواره پای صندوق‌ها حاضر بوده‌اند. بنابراین در ادامه این مشی دعوت هر ساله خاتمی به راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز تداوم پایبندی اصلاح‌طلبان با آرمان‌های ابتدای انقلاب است.»

این رسانه ها مهم ترین مخاطب سخنان خاتمی را شخص آیت الله خامنه ای می داند و می نویسد:
« او از مانیفست و روش سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان در عصر اعتدال و دوران پساهاشمی رونمایی کرده است.»
پیش‌تر سیدحسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگران در گفت‌وگو با روزنامه آرمان گفته بود: «درخواست (اصلاح‌طلبان) این است که مسوولیت‌های مدنی و سیاسی آیت‌الله هاشمی از این پس به حوزه رهبری نظام منتقل شود و مقام معظم رهبری در صورت صلاحدید در این زمینه تدبیر لازم را اتخاذ کنند. در شرایط کنونی بخشی از گروه‌های سیاسی تقاضا دارند که پس از رحلت آیت‌الله هاشمی ارتباط این گروه‌ها به‌صورت مستقیم با مقام معظم رهبری برقرار شود.»

با این تفاسیر حرف و حدیث ها نسبت به این طرح همچنان ادامه دارد. باید در روزهای آتی صبر کرد و دید سرانجام این طرح به کجا می رسد.
Share/Save/Bookmark