اختلاف BBC و دولت انگلیس درباره داعش!!
چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: 30405
گزارشگر :
مولف :
 
اخبار مربوط به داعش و مواضع انگلیس نسبت یه این گروه تاکنون به اشکال مختلفی در بی‌بی‌سی منتشر شده است که با بررسی آن تناقضاتی قابل تامل به چشم می‌خورد.
رسانه ایران(rasanehiran.com):

اخبار مربوط به داعش و مواضع انگلیس نسبت یه این گروه تاکنون به اشکال مختلفی در بی‌بی‌سی منتشر شده است که با بررسی آن تناقضاتی به چشم می‌خورد. منابع خبری انگلیس و اعضای حزب کارگر نیز در این رابطه اذعان داشتند: "مواضع دولت کامرون در قبال بحران عراق به ویژه مواضعش در برابر گروه تروریستی داعش غیرشفاف و حتی گیج کننده است."

در ادامه به بررسی این تناقضات دولت انگلیس و هم چنین بزرگترین رسانه این کشور، بی‌بی‌سی که از طرفی از مقابله این کشور با داعش می‌گویند و از طرف دیگر از عدم دخالت در امور عراق و سوریه، می پردازیم.

          ۱.
بی‌بی‌سی فارسی اخیرا (۱۷ آبان ۹۴) در گزارشی اعلام کرد، ژنرال نیکولاس هاوتون، فرمانده ستاد نیروهای مسلح انگلیس، ضمن انتقاد از دولت این کشور به دلیل سیاست هایش علیه داعش، گفته است که عدم مشارکت انگلیس در حملات علیه داعش در سوریه، متحدین را "سرخورده" کرده است. او گفته با توجه به اینکه مقر اصلی نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه است، چنین سیاستی بی معناست.

این در حالی است که براساس گزارش اعضای کمیته دفاعی پارلمان انگلیس، این کشور در کنار اعزام گروه های آموزش نظامی، شش درصد از کل حملات هوایی ائتلاف بین المللی علیه گروه داعش را انجام داده است و برای مبارزه با گروه داعش در شمال عراق از ماه سپتامبر ۲۰۱۴ اقدام به استقرار هشت فروند هواپیمای جنگنده تورنادو در پایگاه هوایی اش در قبرس کرده و این جنگنده ها از آن تاریخ تاکنون، روزانه یک حمله هوایی را انجام داده اند. البته گفتنی است انتشار این گزارش علاوه بر اینکه حضور انگلیسی ها در سوریه را نشان می‌دهد و ادعای بی‌بی‌سی و ژنرال انگلیسی مبنی بر عدم حضور انگلیس در سوریه را زیر سوال می‌برد. در واقع برای اعتراض به نقش کم رنگ این کشور در نبرد علیه گروه تروریستی داعش بوده است.

همچنین 'روی استوارتˈ عضو پارلمانی حزب محافظه کار و رییس این کمیته در ارتباط با این گزارش گفته است: براساس برآوردهای صورت گرفته ۲۰ هزار جنگجوی خارجی به گروه های تروریستی از جمله داعش در عراق و سوریه پیوسته اند و اینها با تصرف مناطقی در عراق و سوریه به وسعت انگلیس، ضمن تهدید برای همسایگان این دو کشور، سبب بی ثباتی در منطقه شده اند .

به گفته ˈ روی استوارت ˈبه رغم تهدیدات یاد شده ، نقش انگلیس در مبارزه علیه گروه داعش و سایر گروه های افراطی و تروریستی ˈکاملا ملایمˈ بوده است.

وی خواستار بررسی کوتاهی های صورت گرفته از سوی انگلیس درعراق، و اصلاح رهیافت این کشور در این خصوص شده است.

          ۲ . این رسانه‌ی ماهواره‌ای هم چنین اذعان داشت؛ نمایندگان مجلس انگلیس در سال ۲۰۱۳ میلادی با شرکت این کشور در عملیات نظامی در سوریه مخالفت کردند، به همین دلیل دولت انگلیس تا هنگامی که مطمئن نباشد که پارلمان از این موضوع حمایت می کند، دست به اقدام نخواهد زد.

در حالی که بی‌بی‌سی خود چندی پیش(۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴) از موافقت پارلمان انگلیس برای فعالیت نظامی علیه داعش خبر داد و اعلام کرد :


          ۳. کامرون نخست وزیر انگلیس که در گفتگوی مرداد ماه ۹۳ خود با شبکه بی‌بی‌سی اعلام کرده بود: "من می‌خواهم به شما و همه کسانی که هم‌اکنون صدای مرا می‌شنوند به وضوح بگویم انگلیس دوباره در جنگ عراق دخالت نخواهد کرد، ما هیچ نیرویی را به عراق نمی‌فرستیم. هیچیک از اعضای ارتش انگلیس به این کشور اعزام نخواهند شد." پس از چندی وزیر دفاع کشورش اذعان داشت که : "مداخلۀ انگلیس در شمال عراق از این پس به ارسال کمک های بشردوستانه محدود نمی شود و دخالت نظامی علیه نیروهای داعش در عراق را نیز شامل می شود."

گرچه دولت انگلیس ادعا کرده که حضور این سربازان نظامی برای آموزش نیروهای عراقی و کرد در جنگ با شبه‌نظامی‌های داعش است و تاکید کرده که این نیروها به شکل مستقیم در عملیات‌ها علیه داعش مشارکت نمی‌کنند، اما در این باره شک و تردیدهای زیادی وجود دارد چرا که شبکه اسکای نیوز و رسانه‌های انگلیسی فاش کردند که نیروهای ویژه این کشور عملیاتی را به شکل مستقیم در عراق انجام داده‌اند.(اینجا)

          ۴. بی بی سی فارسی در گزارشی حامیان مالی داعش را کشورهای خلیج فارس خواند و نوشت:


در حالی که " استیو هدلی" دبیر اجرایی اتحادیه سندیکاهای انگلستان اعلام کرده است: غرب، که پیش از این حامی مالی و تسلیحاتی داعش بود، اکنون برای توجیه مداخله مجددش در منطقه، داعش را گروهی تروریستی و افراطی معرفی می کند.

          ۵. بنا بر گفته های بی‌بی‌سی فارسی طی دو سال گذشته، مقامات انگلیس هم از عدم دخالت در عراق و سوریه برای مبارزه با داعش گفته اند هم به بهانه مبارزه با داعش به این کشورها نیرو اعزام کرده اند، و هم برخی دیگر از مسئولین به عملیات های کم رنگ انگلیس در قبال داعش اعتراض کرده اند، سوالی که پیش می‌آید این است اگر از عدم دخالت می گویند و برخی دولتمردان با امضای یک طومار و تحویل آن به دفتر نخست وزیری، با شرکتِ انگلستان در ائتلاف آمریکا ضد داعش مخالفت می کنند، پس اعزام نیرو به چه معناست؟ یا اگر قرار است این کشور به سوریه و عراق برای مقابله با داعش کمک کند پس حضور "کم رنگ و ملایم" به جای عملیات‌های جدی‌تر که برخی مسئولین از قبیل اعضای کمیته دفاعی پارلمان انگلیس به آن معترض هستند چیست؟

شایان ذکر است بنا به افشاگری‌های "ادوارد اسنودن" ،کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا (که به اتهام فاش کردن اسناد محرمانه تحت پیگرد قرار دارد)؛ آمریکا و انگلیس و برخی از همپیمانانشان به بهانه مقابله با داعش به دنبال گسترش حضور نظامی خود در عراق و سوریه هستند و مدعی اند که هدف آنها مبارزه با تروریسم است. آژانس امنیت ملی آمریکا با همکاری سازمان اطلاعاتی انگلیس (ام آی ۶) و انیستیوی اطلاعات و ماموریت های ویژه (موساد)، زمینه لازم برای ظهور داعش را فراهم کردند.

" سایت " دی اینترسپت" اطلاعاتی را از اسنودن منتشر کرد که وجود همکاری میان دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی به منظور ایجاد یک تشکیلات تروریستی و تبلیغات رسانه ای غیرمستقیم برای آن را تایید می کند؛ هدف این طرح جذب همه عناصر افراط گرا از سراسر جهان در یک مکان بود که به عملیات "لانه زنبورها" موسوم شد.

دی اینترسپت فاش کرد: ابوبکر بغدادی سرکرده گروه داعش، به مدت یک سال کامل توسط عناصر موساد دوره های آموزش نظامی را تکمیل کرده، همچنین دوره های تعلیم فن خطابه سرایی و دروس دینی را سپری کرده است.

اگر گفته های اسنودن و رسانه های غربی درست باشد، تشکیل گروه داعش و بعد از آن مقابله با این گروه توسط امریکا و انگلیس جای تامل دارد، موضوعی که بی‌بی‌سی تاکنون نه تنها آن را مورد بررسی قرار نداده بلکه با ممیزی آن به شیوه‌ای دیگر نشر داده است.
Share/Save/Bookmark