تحریم های تازه امریکا علیه برنامه موشکی ایران / اقدام متقابل ایران / اعتراض چین
پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۸
کد مطلب: 40765
تحریم های تازه امریکا علیه برنامه موشکی ایران / اقدام متقابل ایران / اعتراض چین
رادیو فردا نیز خبر داده که وزارت خارجه ایران افزایش تحریم‌های موشکی ایران را محکوم و اعلام کرد که این اقدام با هدف «کمرنگ کردن تبعات مثبت» تمدید تعلیق تحریم‌های هسته ای انجام شده است.
ایران تحریم‌های جدیدی علیه امریکا به اجرا گذاشت. این اقدام ایران در واکنش به تحریم های تازه دولت دونالد ترامپ علیه برنامه موشکی ایران صورت گرفته است.

به گزارش رسانه ایران، روز پنجشنبه، ۲۸ اردیبهشت، وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که به عنوان اقدام متقابل نسبت به تصمیم دولت امریکا در تحریم افراد و موسسات جدید دیگری به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران، تعداد بیشتری افراد حقیقی و حقوقی امریکایی تحت تحریم قرار گرفته اند.

به نوشته BBC فارسی، در پی صدور این بیانیه، سخنگوی این وزارتخانه در کانال تلگرامی خود فهرستی شامل 23 فرد، شرکت و موسسه تحت تحریم جمهوری اسلامی را منتشر کرد و گفت که این فهرست جایگزین فهرست قبلی می شود که در ۱۵ بهمن سال ۱۳۹۵ منتشر شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه افراد حقیقی و حقوقی تحت تحریم ایران را متهم کرده است که سابقه اثبات شده ای در نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی از طریق مشارکت و معاونت مستقیم یا غیرمستقیم در ارتکاب جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی، مشارکت و معاونت در حمایت از تروریسم تکفیری و سرکوب مردم منطقه و یا مشارکت موثر در اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران داشته اند.

روز چهارشنبه، رئیس جمهوری امریکا با اینکه فرمان لغو تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید کرد، اما دولت امریکا اعلام داشت که افراد و شرکت های دیگری به فهرست تحریم های غیرهسته ای ایران افزوده شده است. تحریم شدگان جدید شامل سه شهروند و یک شرکت ایرانی و سه شرکت و یک شهروند چینی هستند. این افراد به همکاری با برنامه موشکی یا نقض تحریم های موجود امریکا علیه ایران متهم شده اند.

در این باره، رادیو زمانه به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت که به‌موجب فرمان دونالد ترامپ، لغو تحریم‌های یک‌جانبه امریکا به مدت ۱۲۰ روز و برخی دیگر از این تحریم‌ها به مدت ۱۸۰ روز تمدید می‌شود اما همزمان با این اقدام آقای ترامپ، در بیانیه‌ای، وزارت خزانه‌داری امریکا به طور جداگانه اعلام کرد که ۷ شخص و نهاد را به دلیل حمایت از برنامه موشک‌های بالستیک ایران، تحریم اقتصادی کرده است.

رادیو فردا نیز خبر داده که وزارت خارجه ایران افزایش تحریم‌های موشکی ایران را محکوم و اعلام کرد که این اقدام با هدف «کمرنگ کردن تبعات مثبت» تمدید تعلیق تحریم‌های هسته ای انجام شده است.

امریکا اول فروردین سال جاری هم ۳۰ فرد، نهاد و شرکت مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران را به لیست تحریم‌ها افزوده بود.

ریکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا ۱۸ آوریل تأیید کرده بود که ایران به تعهدات برجام وفادار بوده است.

در همین حال رادیو فردا خبر داد که چین روز پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت به تحریم چند شخص حقیقی و حقوقی ایرانی و چینی از سوی وزارت خزانه‌داری امریکا به دلیل پشتیبانی از برنامه موشکی بالستیک تهران اعتراض کرده است.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در واکنش به این اقدام امریکا گفت کشورش مخالف استفاده بی‌محابا از تحریم‌های یک‌جانبه است که منافع طرف سوم را به خطر می‌اندازد. به گزارش خبرگزاری رویترز، او افزود:‌ «به نظرم تحریم‌ها به تقویت اعتماد میان طرفین و تلاش‌های بین‌المللی برای حل این مسئله کمکی نخواهد کرد».
Share/Save/Bookmark