سانسور در مصاحبه
چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۵۴
کد مطلب: 206
مولف :
 
مصاحبه ي شبكه ي فاكس نيوز با رييس جمهور ايران
مصاحبه ي شبكه ي فاكس نيوز با رييس جمهور ايران
یکی دیگر از انواع سانسور در حوزه ي رسانه، سانسور در مصاحبه و طراحی سؤال است. در اين مطلب با ارائه‌ي مصداقي به اين نوع از سانسور پرداخته مي‌شود.
        
هرگاه مصاحبه ي رسانه با مصاحبه شونده دارای منافعی مشترک نباشد، در انتخاب سؤالات وضعیت خصومت مشاهده می گردد تا از این طریق بتواند بر نقاط ضعف و موارد حاشیه ای نا مرتبط با حیطه ي اختیارات مصاحبه شونده تأکید کنند.
یکی دیگر از انواع سانسور در حوزه ي رسانه، به ویژه رسانه های خبری مربوط به سانسور در طراحی سؤال است . این روش سانسور بیشتر در وضعیتی به کار برده می شود که قرار است از اشخاص سؤالاتی در قالب مصاحبه پرسیده شود ؛ در این خصوص طرّاح سؤال، تلاش می کند سؤالات خود را طبق میل شخصی یا مطابق ابلاغی که براساس منافع شبکه خبری خود خواهد بود، طراحی و تنظیم نماید. گاه بین طرّاح سؤالاتِ مصاحبه و شخص مصاحبه شونده وضعیت همراهی و یا به اصطلاح تبانی صورت می گیرد تا برای مخاطبان فقط نکات قوّت، تشریح و بازگو شود، و هرگاه مصاحبه ي رسانه با مصاحبه شونده دارای منافعی مشترک نباشد، در انتخاب سؤالات وضعیت خصومت مشاهده می گردد تا از این طریق بتواند بر نقاط ضعف و موارد حاشیه ای نا مرتبط با حیطه ي اختیارات مصاحبه شونده تأکید کنند. البته این نوع از سانسور بیشتر زمانی اتفاق می افتد که یک خبرنگار از شبکه خبری به مصاحبه با شخصیت های سیاسی، فرهنگی یا
نوع طراحی و گزینش سؤالات خبرنگار شبکه فاكس نيوز برای رئیس جمهور اسرائیل بیشتر بر اساس تعارفات، نقاط قوت بیان گردید،در حالی که از سؤالات اساسی مطلوب مخاطبان حرفی به میان نیامد و اگر هم موضوع مهمی سؤال می شد، گذرا و در قالب کلیات و حاشیه پردازی بود؛
علمی می پردازد و قصدي برای روشن شدن حقایق و واقعیت ها ندارد و فقط تلاش می کند با نوع سؤالات خود در مقابل مخاطبان، شخصی را پیروز و شخص دیگر را مغلوب یا غافل گیر نماید تا بتواند از نتیجه ي حاصل شده به اهداف خود برسد.
         مصداق این نوع از سانسور در چند وقت اخیر، مربوط به مصاحبه ي خبرگزاری فاكس نيوز با آقایان شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل و احمدی نژاد، ريیس جمهور ایران در حاشیه ي اجلاس سازمان ملل متحد، در کشور آمریکا صورت گرفت. آن چه که در این مصاحبه ها مشاهده گردید نوع طراحی و گزینش سؤالات خبرنگار شبکه فاكس نيوز است که برای رئیس جمهور اسرائیل بیشتر بر اساس تعارفات، نقاط قوت بیان گردید،در حالی که از سؤالات اساسی مطلوب مخاطبان حرفی به میان نیامد و اگر هم موضوع مهمی سؤال می شد، گذرا و در قالب کلیات و حاشیه پردازی بود؛ از سوی دیگر عکس این قضیه در مصاحبه این شبکه خبری با رييس جمهور ايران اتفاق افتاد ، به نحوی که از همان ابتدای مصاحبه، سؤالات تهاجمی و به قصد تضعیف جایگاه مصاحبه شونده طراحی شده بود.
Share/Save/Bookmark