ناگفته های بی بی سی از خاندان سلطنتی انگلیس
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب: 21108
مولف :
 
بی بی سی با وجود آنکه خود را یک نهاد عمومی، مستقل، بی طرف و صادق معرفی می کند، نه تنها مسائل و مشکلات خاندان سلطنتی و اعتراضات مردم انگلیس به این خاندان را پوشش نمی دهد بلکه به تبلیغ برای خاندان سلطنتی می پردازد. پوشش رسانه ای بی بی سی از رویدادهایی مثل بازدید پرنس چارلز، ولیعهد و پسر ملکه از یک فروشگاه و کارگاه کفش سازی، سوار شدن ولیعهد و همسرش به مترو، احساس پیری ولیعهد، استفاده پرنس اندرو (برادر ولیعهد) از "آی پد" و اخبار مربوط به حاملگی عروس ملکه نمونه های این برخورد بی بی سی است.
اغراق نیست اگر خاندان سلطنتی انگلیس پرحاشیه ترین خانواده در میان کشور های سلطنتی بدانیم. به ویژه آنکه در سال های اخیر با توجه به تبادل اطلاعات خصوصی فضای مجازی رفتارهای خارج عرف و قانون آنها، حرف و حدیث ها و توجهات بیشتری را به خود جلب كرده است.

گروه های دموکراسی خواه در انگلیس که مخالف نظام پادشاهی هستند خانواده سلطنتی را مانعی بر سر راه حکومت تماما مردمی می دانند، هرچند عده ای معتقدند كه خانواده سلطنتی و ملكه این كشور مایه افتخارشان است.

بسیاری از وبسایت‌ها در غرب كه چند روزنامه و مجله مهم همچون تایمز، هافینگتون پست، دیلی میل و دیلی میرور نیز از آن جمله هستند برخی از مسائل مربوط به این خانواده را مطرح كرده اند. موضوعاتی همچون
1- تردید در اصالت ملكه الیزابت و فرزندان وی
2- برگزاری جشن های پرهزینه باتوجه به شرایط بد اقتصادی و بیكاری گسترده در انگلیس
3- بی بندوباری در رابطه شاهزاده ها با معشوقه هایشان
4- دریافت رشوه از خبرنگاران
5- انتشار تصاویر غیر اخلاقی از شاهزاده ها
6- رفتارهای نژادپرستانه
وقایعی هستند كه خانواده سلطنتی را به تیتر یك خبرها تبدیل كرد و باعث نارضایتی مردم شده است.

اما بی بی سی با وجود آنکه خود را یک نهاد عمومی، مستقل، بی طرف و صادق معرفی می کند، نه تنها مسائل و مشکلات خاندان سلطنتی و اعتراضات مردم انگلیس به این خاندان را پوشش نمی دهد بلکه به تبلیغ برای خاندان سلطنتی می پردازد. پوشش رسانه ای بی بی سی از رویدادهایی مثل بازدید پرنس چارلز، ولیعهد و پسر ملکه از یک فروشگاه و کارگاه کفش سازی، سوار شدن ولیعهد و همسرش به مترو، احساس پیری ولیعهد، استفاده پرنس اندرو (برادر ولیعهد) از "آی پد" و اخبار مربوط به حاملگی عروس ملکه نمونه های این برخورد بی بی سی است.

در ادامه، برخی از این موارد که در چندین مقاله، وبسایت و رسانه از دوره معاصر و گذشته به آنها اشاره کرده اند و بی بی سی از انتشار آنان امتناع ورزده، آمده است.

۱. فساد اخلاقی

۱. روزنامه دیلی میل چندی پیش در گزارشی نوشت: دیرینگی فساد اخلاقی خاندان سلطنت، به بیش از صد سال می رسد و گهگاه به آگاهی افکار عمومی نیز می رسد، مثلا: ادوارد هفتم در سال ۱۸۷۰، آلوده روابط نامشروع بود و همگان از فساد جورج پنجم و روابط ضد اخلاقی اش آگاه بودند. همچنین در سال ۱۸۹۱ میلادی، پسر ادوارد پنجم که با دو زن بدکاره رابطه و مکاتبه داشت، ناچار شد به آنان باج دهد تا بتواند نامه هایش را پس بگیرد و ماجرا را پایان دهد اما شماری از نامه های این فسادها بعدها در حراجی های انگلیس به فروش رفت.

۲. به گزارش رسانه های انگلیسی، در دوران معاصر، شاهزاده مارگارت، خواهر ملکه الیزابت دوم و خاله پدر داماد، ابتدا با یک خلبان انگلیسی رابطه داشت اما چون دولت و کلیسا با ازدواج شاهزاده با یک مرد مطلقه مخالفت کردند، با یک عکاس ازدواج کرد. مارگارت پس از مدت کوتاهی طلاق گرفت و تا آخر عمر با مردان فراوانی رابطه داشت. در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز رسانه های انگلیس گزارش دادند یک همجنس باز که با پسر مارگارت رابطه جنسی داشته، تقاضای باج کرده است تا نوار مربوط به این رسوایی را منتشر نکند.

۳. براساس اسناد موجود، شاهزاده چارلز، ولیعهد انگلیس و پدر داماد، با این که با زنان فراوانی رابطه داشت، در سال ۱۹۸۱ با شاهزاده دایانا ازدواج کرد و با داشتن دو پسر، در سال ۱۹۹۶ طلاق گرفت. به گفته دایانا، در طول زندگی مشترک، چارلز با خانم کاملیا پارکر که در آن زمان شوهر داشت، رابطه نامشروع داشت. چارلز در سال ۲۰۰۵ میلادی ، با کاملیا ازدواج کرد و دایانا نیز به همراه دوست پسرش که فرزند یک میلیاردر مصری بود ، در یک تصادف در پاریس درگذشت.

۴. به نوشته دیلی میرور، شاهزاده اندرو، دومین پسر و سومین فرزند ملکه الیزابت دوم، در سال ۱۹۸۶ با سارا فرگوسن ازدواج کرد و بعدا از وی طلاق گرفت. روابط کاری شاهزاده اندرو با جفری اپستین، میلیارد آمریکایی، در سال جاری میلادی افشا و موجب بی آبرویی خاندان سلطنتی شد زیرا شریک شاهزاده اندرو، به جرم تعرض جنسی به کودکان، در آمریکا تحت پیگرد است.۵. دیلی میرور نوشت شاهزاده ادوارد، سومین پسر و چهارمین فرزند ملکه انگلیس است که ازدواج کرده و دارای دو دختر است. پیش از ازدواج وی با سوفی رایز- جونز در سال ۱۹۹۹ میلادی، شایعاتی منتشر شد مبنی بر این که شاهزاده انگلیسی، در خفا همجنس باز است اما این صفت خود را بروز نمی دهد. شاهزاده آن، تنها دختر الیزابت دوم که سومین فرزند وی است در سال ۱۹۷۳ میلادی با مارک فیلیپس ازدواج کرد و با دو فرزند در سال ۱۹۹۲ میلادی طلاق گرفت و در همان سال با شوهر فعلی اش ازدواج کرد.

۲. رسوایی رشوه‌گیری در باکینگهام

خانواده سلطنتی انگلیس

ˈسارا فرگوسنˈ دوشس (یک لقب سلطنتی) یورک ازجمله معدود افراد نزدیک به خانواده سلطنتی انگلیس است که در تلویزیون و برخی برنامه‌های تبلیغاتی و حتی کمدی شرکت می کرد. وی از این موضوع که جزء مدعووین مراسم عروسی شاهزاده ویلیام و دوشیزه میدلتون در سال گذشته نبود بسیار ناراحت شد، اما طرد شدن وی به دلایل مالی بود. دوشس یورک در سال ۲۰۱۰ هنگامی بیشتر خبرساز شد که تصاویر وی به وسیله یک دوربین مخفی موقع دریافت ۴۰ هزار دلار رشوه از یک خبرنگار (British News of the World) ضبط و پخش شده بود.

فرگوسن در این فیلم به مشتری خود اطمینان می داد که می تواند رابط وی با خانواده سلطنتی باشد و می تواند همه کاری را برای وی انجام دهد و در این صورت همه درها به روی وی باز خواهد بود. وی بعد از آن به صورت رسمی عذرخواهی کرد و سخنان خود را در مورد اینکه شاهزاده ˈاندروˈ از اقدامات مالی وی اطلاع دارد پس گرفت، اما خانم فرگوسن در مارس ۲۰۱۱ به دیلی تلگراف اعتراف کرد همین شاهزاده برای وی قرار ملاقات با ˈجفری اپستینˈ را محیا کرد تا این فرد ثروتمند ۲۴ هزار دلار برای کمک به رفع بدهی‌هایش به فرگوسن کمک کند.(لازم به گفتن است که شاهزاده اندرو و ساراه فرگوسن سال ها قبل از هم جدا شده اند.)

اندرو در موضوع دیگری هم خانواده سلطنتی انگلیس را دچار حاشیه کرد که زمان آماده کردن تدارکات مراسم ازدواج شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون بود. در آن موضوع، شاهزاده اندرو که دومین پسر ملکه است درگیر چند مورد تخلف جنسی شد که در یک مورد آن عکس وی با یک بدکاره کم سن و سال منتشر شد.

۳. معشوقه ای باارزش تر از پادشاهی انگلیس!
 


ˈادوارد هشتمˈ کسی است که از پادشاهی انگلستان به خاطر معشوقه اش دست کشید و زمینه را برای پادشاهی ملکه الیزابت دوم آماده کرد.

ادوارد هشتم شاهزاده ولز در سال ۱۹۳۱ در یک میهمانی با ولیس سیمپسون – بازیگر آمریکایی- آشنا شد و ملاقات های دو طرف برای چند سال ادامه داشت. حتی در سال ۱۹۳۴ این دو مدتی را برای تفریح به سواحل اسپانیا و پرتغال رفتند. همان سال ادوارد وی را به کاخ باکینگهام آورد و به مادرش نیز معرفی کرد. رابطه دو طرف که برای خانواده سلطنتی نوعی رسوایی محسوب می شد بازهم ادامه یافت و حتی اصرار مقامات دولت انگلیس برای اتمام این رابطه بر ادوارد تاثیری نداشت و در نهایت ازدواج این دو موضوع پادشاهی انگلیس را دچار بحران بزرگی کرد.

در سال ۱۹۳۶ مذاکراتی میان نخست وزیر انگلیس و ادوارد صورت گرفت و بالودین به این شاهزاده تصریح کرد که شهروندان انگلیسی نمی پذیرند که ملکه کشورشان یک زن مطلقه آمریکایی باشد و وی مجبور است که برای رسیدن به تاج پادشاهی انگلیس دست از سیمپسون بکشد و وی را رها کند.

ادوارد پیشنهاد داد که ازدواج خانواده سلطنتی با فرد پایین تر در قانون مشروط به ملکه نشدن این زن گنجانده شود، اما این پیشنهاد نیز رد شد و در نهایت پادشاه ادوارد در ۱۰ دسامبر ۱۹۳۶پادشاهی انگلیس را به خاطر ازدواج با این زن آمریکایی رها کرد. سال بعد این دو نفر در فرانسه ازدواج کردند.

۴. شاهزاده چارلز و معشوقه ای که چیز زیادی از وی در رسانه ها اعلام نشد


همه از رابطه پرنس چارلز – شاهزاده ولز – با کاملیا پارکر اطلاع دارند، اما رابطه ای که کمتر به آن پرداخته شده رابطه وی با ˈالیزابت هارپرˈ ملکه زیبایی استرالیا است. چارلز مدعی شده بود که وی تنها زنی است که او را درک کرده است! نام مستعار این زن استرالیایی کانگا بود که پس از فارغ التحصیلی به لندن آمد و با یکی از دوستان نزدیک چارلز ازدواج کرد، اما به تدریج چارلز با برقراری رابطه با این زن، زندگی طبعی اش را برهم زد و به نوعی این زن را از چنگ دوستش درآورد.

گفته می شود به دلایلی پزشکی و حتی برخی دلایلی روانی، کانگا به مسکن‌ها و سپس به الکل معتاد شد. حتی زمانی وی را زیر یک پنجره داخل یک خیابان پیدا کردند. این زن مدعی شد که فردی وی را به بیرون ساختمان هل داده است. همین موضوعات باعث جدایی وی از همسرش شد و سپس وی به هند مهاجرت کرد و در این کشور بیمار شد. در آن شرایط بود که به علت بدنامی، شاهزاده چالز از وی دوری می کرد.

به نوشته رسانه‌های انگلیسی، کانگا با قلبی شکسته، تنها چند ماه قبل از پنجاهمین سال تولدش به علت بیماری عفونی در یک بیمارستان درگذشت.

۵. شاهزاده جوان، مایه دردسر خانواده سلطنتی


شاهزاد ˈهریˈ پسر کوچکتر شاهزاده چارلز و لیدی دایانا و نوه ملکه انگلیس است که یکی از بزرگترین رسوایی‌ها را برای این کشور به بار آورد. هری در سال ۲۰۰۵ در جشن تولد دوستش نه تنها حاضرین بلکه جامعه و سیاستمداران انگلیسی را هم شوکه کرد، زیرا وی در این مراسم با لباس نازی وارد شد. عکس وی با این لباس در روزنامه سان با عنوان ˈهری نازیˈ به سرعت در دیگر رسانه‌ها منتشر شد.

گرچه وی بعد از این واقعه معذرت خواهی کرد، اما یاد و خاطره شایعاتی که در مورد ارتباط خانواده سلطنتی انگلیس با آلمان نازی در زمان هیتلر وجود داشت دوباره زنده شد. کارهای وی دوباره در سال ۲۰۰۹ نیز خبرساز شد، زیرا وی در یک نوار ویدئویی در دانشکده نظامی سخنان نژادپرستانه ای را بر زبان آورده بود و به عنوان نمونه به یکی از دانشجویان پاکستانی دانشکده نظامی لقب نامناسب ˈپاکیˈ داد و دانشجو دیگری را مجبور کرد لباس های نامناسب بپوشد.

در رسوایی دیگری هری بیرون یک کلوپ شبانه بعد از خوشگذارنی با یک عکاس درگیر شد.

رفتارهای توهین آمیز وی مردم انگلیس را در مورد علت این حرکات و رویه های بعدی وی نگران کرده است.

۶. برهم زدن مراسم ازدواج

رابطه میان شاهزاده ˈمارگارتˈ و ˈپیتر تاونسندˈ که از قهرمانان جنگ بود هنگامی نظر همگان را به خود جلب کرد که این دو در مراسم تاجگذاری ملکه الیزابت عکس‌های دو نفره گرفتند و در این مراسم به هم لبخند می زدند و اشاراتی رد و بدل می کردند! اما موضوع طلاق تاونسند ازدواج این دو نفر را سخت می کرد. ازدواج آن ها تنها در صورتی امکانپذیر بود که مارگارت از جایگاه سلطنتی خود دست بکشد و انگلیس را برای ۵ سال ترک کند. گرچه به نظر می رسید که مارگارت برای نپذیرفتن این ازدواج تحت فشار قرار گفته است، اما بعدها وی اعلام کرد که به تنهایی تصمیم گرفته است. چندسال بعد تاونسند در بلژیک با زنی که بسیار شبیه مارگارت بود ازدواج کرد! گفته می شود که عدم پذیرش ازدواج با تاونسند از سوی مارگارت ضربه سختی بر وی وارد آورد و زندگی این شاهزاده انگلیسی را ویران ساخت.

نتیجه این رابطه در نهایت این شد که اجازه داده شود افراد خانواده سلطنتی با هر کسی که بخواهند ازدواج کنند. بعدها مارگارت نیز با لرد اسنودن ازدواج کرد که منجر به طلاق شد.

۷. شاهزاده آنه و مارک فیلیپ

شاهزاده ˈآنهˈ خواهر شاهزاده چارلز و تنها دختر ملکه الیزابت دوم است که با مارک فیلیپ در سال ۱۹۷۳ در سن ۲۳ سالگی ازدواج کرد. فیلیپ از یک خانواده نظامی بود که پس از تحصیل در دانشکده نظامی به عضویت اولین گارد سلطنتی(Queenˈs Royal Dragoon Guards) درآمد و سپس ارتقا یافت.

چهار ماه بعد از ازدواج این دو یک حادثه آدمربایی علیه شاهزاده آنه هنگام بازگشت آنها به کاخ باکینگهام رخ داد و فردی درخواست مقدار زیادی پول در قبال وی کرد که این موضوع خنثی شد. زمانی که آنه و مارک فیلیپ دو فرزند داشتند، خیانت فیلیپ ثابت شد. در سال ۱۹۹۱ آشکار شد که وی پدر یک دختر به نام ˈفیلیسیتیˈ از زن دیگری به نام ˈهیتر تونکینˈ - معلم هنر و از اهالی نیوزیلند- است به همین دلیل آنه و فیلیپ در سال ۱۹۹۲ از هم جدا شدند. فیلیپ دوباره ازدواج کرد، اما نه با تونکین بلکه با ˈسندی فلوگرˈ که یک زن موفق آمریکایی در مسابقات اسب سوای است.

در دسامبر همین سال آنه با ˈتیموتی همیلتون لورنسˈ که یک فرد نظامی بود و بعدها به درجه دریاسالاری ارتقا یافت ازدواج کرد، اما از آنجا که کلیسای انگلیس، ازدواج دوباره بعد از طلاق را در خانواده سلطنتی ممنوع کرده، مراسم عروسی این دو در کلیسای اسکاتلند انجام شد. شاهزاده آنه اولین فرد از خانواده سلطنتی انگلیس از زمان هنری هشتم تاکنون است که بعد از طلاق دوباره ازدواج کرد.

همه رسوایی‌های خانواده سلطنتی انگلیس مربوط به عصر کنونی نیست و این خانواده از گذشته درگیر این مسائل بوده اند که در این بخش به برخی از این وقایع پر سرو صدا اشاره می کنیم.

۸. مرگ، ازدواج های هنری هشتم را متوقف کرد

یکی از موضوعاتی که در انگلیس و به ویژه در خانواده سلطنتی مهم بوده و به آن اهمیت داده می شد موضوع ازدواج بوده است، اما هنری هشتم پادشاه انگلیس در حدود ۵۰۰ سال پیش از خود رکوردی به جای گذاشت و تعداد زیادی ازدواج ثبب شده دارد. وی به صورت رسمی شش ازدواج را جشن گرفت.

اولین همسر وی کاترین بود که در سال ۱۵۰۹ به ازدواج وی در آمد، این دو ۲۴ سال بعد از هم طلاق گرفتند. همسر دوم وی یک زن بادار به نام آنه بولین بود که فرزندش دختر بود و نام وی را الیزابت گذاشتند، اما سرنوشت آنه چندان بر وفق مراد نبود و او چند سال بعد اعدام شد. در سال ۱۵۳۶ آنه به جرم خیانت به پادشاه سر خود را از دست داد.

هنری در کمتر از یک ماه بعد از اعدام آنه، با ˈجین سیمورˈ ازدواج کرد که یک سال و نیم بعد از آنکه هنری که تنها بازمانده پسری وی بود به دنیا آمد جین درگذشت.

بعد از جین، هنری با دیدن یک نقاشی عاشق ˈآنهˈ یکی از شاهزادگان ژرمن شد و در سال ۱۵۴۰ با سرعت ترتیب عروسی را داد، اما شخصیت وی چندان برای هنری جذاب نبود و به نقل از تاریخ نویسان این ازدواج هیچگاه به طور کامل صورت نگرفت و این دو به سرعت طلاق گرفتند.

در جولای همان سال هنری با ˈکاترین هواردˈ که از بستگان آنه بولین بود ادواج کرد که این ازدواج نیز دیری نپایید، زیرا وی انحراف اخلاقی داشت و مانند آنه به جرم خیانت در سال ۱۵۴۲ اعدام شد.

سال بعد ˈکاترین پارˈ به عنوان ششمین همسر پادشاه هنری درآمد و تا سال ۱۵۴۷ که زمان مرگ هنری بود با وی زندگی کرد.

۹. دفن شدگان در دیوارهای برج لندن

برج لندن به دستور پادشاه ویلیام فاتح در دسامبر ۱۰۶۶ بعد از تاجگذاری وی ساخته شد و مدت‌ها هم به عنوان محل سکونت خانواده سلطنتی و هم زندان قرون وسطایی استفاده می شد. اکنون این مکان با نام زندانیانی که در آن حضور داشتند و شکنجه هایی که در ‌آن صورت می گرفت معروف شده است. آنه اسکیو شاعر معروف پروتستان در این مکان پیش از سوزانده شدن شکنجه شد. سرنوشت شوم سر توماس مور، جان فیشر اسقف روچستر در این مکان رقم خورد. ناپدید شدن شاهزاده ادوارد پنجم و شاهزاده ریچارد دوک یورک نیز به نوعی با این مکان در ارتباط است.

این آدم ربایی ها به نظر می رسد به وسیله ریچارد دوک گلوچستر که برادرش ادوارد چهارم به وی نام ریچارد ˈلرد نگهبانˈ داده بود صورت گرفته باشد. با مرگ ادوارد چهارم، ریچارد برادر زاده اش را در سال ۱۴۸۳ در برج زندانی کرد. همگان بر این باورند که ریچارد آنها را کشت.

حدود ۲۰۰ سال بعد در سال ۱۶۴۸ کارگران در خلال کار بر روی دیوارهای برج به استخوان های دو کودک برخورد کردند که گفته می شد از بقایای دو شاهزاده مفقود بوده است، اما این نظر هیچ گاه ثابت نشد.

۱۰. رابطه پنهانی ملکه ویکتوریا با قاتل سریالی!؟

به نظر تاریخ نویسان و کارشناسان و ماموران پلیس، ماهیت واقعی قاتل سریالی که با عنوان ˈجک رایپرˈ شناخته می شد هنوز به عنوان راز باقی مانده است، اما مهمترین مظنون یکی از اعضای خانواده سلطنتی است. در سال ۱۸۸۸ این قاتل تعداد زیادی از زنان بدکاره لندن را در حوالی منطقه وایتچپل کشت.

نظریه‌های مختلفی در مورد این جنایات ابراز شده است. آ‌خرین قربانی با بقیه قربانیان متفاوت بود و به طرز وحشتناکی مورد حمله قرار گرفت و به نوعی تکه تکه شده بود. نام وی ˈماری جین کلیˈ بود و باعث شد که برخی افراد به عنوان متهم مطرح شوند. گرچه نام متهمان بسیاری در زمینه این قتل ها مطرح شد، اما هیچ یک ثابت نشد.

یکی از تکان دهنده ترین متهمان شاهزاد ˈآلبرت ویکتورˈ نوه ملکه ویکتوریا بود که این موضوع را به مساله ای مهم در جرم شناسی پلیس انگلیس تبدیل کرد.

یک نویسنده معروف با نام توماس استول در کتاب خود می نویسد که مدارک و شواهد مهمی وجود دارند که ثابت می کند این کشتار به وسیله نوه ملکه انجام شده است.

به اعتقاد وی و بسیاری از تحلیلگران اسکاتلندیارد، به احتمال قوی جک رایپر همان نوه ملکه ویکتوریا بود.

۱۱. دستور عجولانه ملکه ویکتوریا برای قتل ندیمه اش!؟

لیدی ˈفلورا الیزلبت رادون هستینگزˈ در بین سال های ۱۸۰۶ تا ۱۸۳۹ زن مجردی بود که وظیفه ندیمگی ملکه ویکتوریا را برعهده داشت. وی در سال ۱۸۳۹ پس از سفری از اسکاتلند به لندن به شدت مریض شد و شکمش متورم شد از ترس اینکه بیماری وخیمی گرفته باشد که برای ملکه خطرناک است به وسیله پزشکان ملکه معاینه شد. پزشکان علت حال بد وی را بارداری عنوان کردند و به سرعت این شایعه قوت گرفت که یکی از اعضای خانواده سلطنتی به وی تجاوز کرده است.

گرچه هنوز بارداری وی به وسیله همه پزشکان به صورت کامل تایید نشده بود، اما ملکه این موضوع را باور کرد و به شدت از فلورا ناراحت و عصبانی شد. درحالی که ندیمه ملکه ۳۳ سال بیشتر نداشت جسدش صبح روز ۵ جولای ۱۸۳۹ در رختخوابش پیدا شد. پزشکان بعد از معاینه وی برای تعیین علت مرگ عنوان کردند که پاک و بیگناه بود.

بعدها مشخص شد که ناراحتی و درد شکم وی به علت بیماری کبد بود و به همین دلیل بدنش متورم می شد. همین موضوع به یک رسوایی و تراژدی تاریخی در خانواده سلطنتی انگلیس تبدیل شد.

۱۲. استبداد سلطنتی به درد کشورها نمی خورد

همین موضوعات بوده است که بی اعتمادی به خانواده سلطنتی را افزایش داده و حتی خواستار کاستن از آزادی عمل این خانواده که به گفته سلطنت طلبان مایه افتخار انگلیس محسوب می شوند شده است! از طرف دیگر برخی ادامه حکومت سلطنتی در انگلیس را با معیارهای قرن ۲۱ و حکومت مردم بر سرنوشت خود متناقض می دانند.

وبسایت روزنامه ˈاستار فونیکسˈ در مطلبی با اشاره به این موضوع که برگزاری جشن های پرهزینه ملکه الیزابت نه تنها در انگلستان بلکه حتی در کانادا و دیگر اقمار که به نوعی هنوز مستعمره انگلیس محسوب می شوند هم باعث نارضایتی مردم شده است.

این روزنامه می نویسد، کانادایی‌ها دیگر این نوع استبداد را نمی خواهند. چرا ملکه انگلیس بر سرنوشت کشور ما حاکم باشد؟ دیگر کسی به این افراد و خانواده های آن ها با سنت ها، القاب و ثروت فراتر ازحد تصور آنها نیاز ندارد.

این سایت تاکید دارد که چرا باید به حد پرستش به این زن احترام گذاشت و هیچ انسانی اینقدر ارزش ندارد که به این صورت با وی رفتار شود. ضمن اینکه این خانواده و مسائل مربوط به آنها همیشه موجب ناراحتی مردم می شوند. ازدواج و طلاق آنها و رسوایی‌ها و تصاویر آنها قابل دفاع نیستند.
Share/Save/Bookmark