BBC: اعلام صریح عدم حمایت احمدی نژاد از نامزدها تاثیری بر روند انتخابات ندارد
يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۴
کد مطلب: 40558
BBC: اعلام صریح عدم حمایت احمدی نژاد از نامزدها تاثیری بر روند انتخابات ندارد
جمشید برزگر، تحلیلگر BBC فارسی، در یادداشتی نوشت که عمر موج خبری رد صلاحیت آقای احمدی نژاد را باید به همین چند هفته محدود دانست.
با انتشار بیانیه مشترک محمود احمدی نژاد و حمید بقایی پس از اعلام رد صلاحیت آنها برای انتخابات، BBC فارسی در تحلیلی نوشت که عدم حمایت آقای احمدی نژاد از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، تاثیری بر روند انتخابات نخواهد داشت.

به گزارش رسانه ایران، آقای احمدی نژاد در بند پایانی بیانیه مشترک خود درباره انتخابات آتی در ایران، به صراحت اعلام کرده است که در انتخابات پیش روی از هیچ فردی حمایت نکرده و نخواهد کرد.

آقای احمدی‌نژاد و آقای بقایی در بیانیه خود از عواطف گرم و حمایت‌های بی‌شائبه هواداران تشکر کرده و گفته‌اند که خود را خادم کوچک ملت و سرباز انقلاب می‌شمارند و این را افتخار ابدی می‌دانند.

جمشید برزگر، تحلیلگر BBC فارسی، در یادداشتی پس از انتشار این بیانیه نوشت که وقتی رد صلاحیت محمود احمدی نژاد چنین آرام و بی تلاطم صورت می گیرد، نه باید امید چندانی به برآورده شدن این توقع او داشت که اعلام صریح عدم حمایتش از نامزدها تاثیری بر روند انتخابات بگذارد.

این روزنامه نگار BBC همچنین گفته که نباید تعجب کرد که در روزها و هفته های مانده تا انتخابات، او بار دیگر تغییر موضع دهد و خواستار مشارکت همگان حتی به سود یک نامزد مشخص شود.

بنا به تحلیل BBC، همان‌گونه که ثبت نام محمود احمدی‌نژاد، غیرمترقبه‌ترین رویداد تا زمان ثبت نام داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری بود، رد صلاحیت او نیز اکنون خبرسازترین اقدام شورای نگهبان در جریان تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی بوده است. با این حال جمشید برزگر نوشته که به نظر می‌رسد عمر موج خبری رد صلاحیت آقای احمدی نژاد را باید به همین چند هفته محدود دانست.

BBC فارسی که بیانیه مشترک محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی، به عنوان اولین موضع‌گیری پس از رد صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان، را در تعارض با سخنان تهدیدآمیز قبلی آقای احمدی‌نژاد قلمداد کرده است. چنانکه BBC آورده آقای احمدی نژاد پیشتر گفته بود در صورت رد صلاحیت بیکار نخواهد نشست و سکوت نخواهد کرد.

اما تحلیلگر BBC خود پاسخ داده که محمود احمدی نژاد چهار سال قبل هم برای کاستن از احتمال رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، سخنان مشابهی گفته بود اما بعد از رد صلاحیت آقای رحیم مشایی، به سادگی به رای شورای نگهبان گردن گذاشت و سکوت پیشه کرد.
Share/Save/Bookmark