عجایب انتخابات 1396 در ایران از نظر BBC
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۰
کد مطلب: 40828
عجایب انتخابات 1396 در ایران از نظر BBC
BBC معتقد است که انتخاب یک پاکبان به عنوان عضو شورا می تواند مثال خوبی برای مشارکت شهروندان عادی در نظام مدیریت شهری باشد که از اهداف تاسیس شوراهاست.
در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای شهر و روستا اتفاقاتی افتاد که بعضی از آن‌ها باعث حیرت٬ بعضی خوشحالی و بعضی باعث سوال BBC فارسی شده است.

به گزارش رسانه ایران، BBC فارسی برخی رخدادهای انتخاباتی را برگزیده که موجب شگفتی شده است.

1) شعرخوانی مصطفی هاشمی طبا، نامزد انتخاباتی، در جریان مناظره ها
در آخرین مناظره زنده تلویزیونی مصطفی هاشمی‌طبا سخنان خود را با شعری با عنوان سرود ایران به پایان برد؛ او نه فقط دو بیت اول، که شعر کتاب درسی دبستان را تا آخر خواند: ما گل‌های خندانیم، فرزندان ایرانیم ….

اشاره او به سرنوشت فرزندان ایران در آینده بود و گفت به خاطر نوه‌اش به آنجا آمده است. به نوشته BBC، جز این شعر او را یکی از پدیده‌های انتخابات خواندند. نامزدی بود که اعلام کرد خودش به حسن روحانی رای می‌دهد اما به نفع او کنار نرفت. مصطفی هاشمی‌طبا در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از ۲۱۰ هزار رای آورد در حالی که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۰ تنها ۲۶ هزار رای داشت.

2) شناسنامه مصطفی میرسلیم، نامزد انتخابات
شماره شناسنامه ۸۳۷ صادره از تهران در سال ۱۳۲۶ در زمان رای‌دهی خبرساز شد. هم از آن جهت که مهر و نشان حکومت پهلوی را داشت هم از آن جهت که متعلق به یکی از نامزدهای انتخابات بود. خبرگزاری فارس عکس شناسنامه مصطفی میرسلیم را منتشر کرد. شناسنامه‌ای قدیمی که تمام مهرهای انتخابات روی آن ثبت شده بود و دیگر جایی برای ثبت مهرهای تازه نداشت. مصطفی میرسلیم با شناسنامه تازه خود که ثبت احوال ایران صادر کرده برای نامزدی ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود. پس چرا او در روز رای‌گیری با شناسنامه قدیمی خود رفت؟ این سوال را خبرگزاری‌ها نوشتند بدون آن‌که پاسخی جلوی آن نوشته شود.

3) دیدار ابراهیم رئیسی، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری با امیر تتلو، خواننده رپ

BBC در این باره نوشت که دیدار رییس آستان قدس رضوی و تتلو بمب خبری شبکه‌های اجتماعی شد؛ از تحسین و انتقاد گرفته تا طنز. به نوشته این رسانه، با این دیدار، پرواکنش‌ترین رویداد انتخابات رقم خورد گرچه تاثیر حمایت تتلو بر آرای آقای رئيسی مشخص نیست.

4) حضور محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری
هرچند رییس‌جمهور سابق ایران در مصاحبه‌های مختلف سربسته و با ایهام گفته بود که قصد شرکت ندارد اما در روز ثبت نام همراه حمید بقایی وارد وزارت کشور شد و ثبت نام کرد. BBC نوشته که اما رد صلاحیت او اعجاب‌انگیز بود. همچنین در آخرین ساعات روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در حالی که شایعه شده بود محمود احمدی‌نژاد انتخابات را تحریم کرده٬ او و حمید بقایی در نارمک وارد حوزه رای‌گیری شدند. حمید بقایی رای خود را بالا گرفت تا همه ببینند که او نام محمود احمدی‌نژاد را روی برگه‌ نوشته است در حالی که انتخابات ریاست‌جمهوری چهار نامزد به نام‌های روحانی٬ رئیسی٬ میرسلیم و هاشمی‌طبا داشت و هر رای دیگری با نامی جز این چهار نفر٬ آرای باطله محسوب می‌شد.

5) ۴۱۵ زن در شوراهای یک استان
برای اولین بار در ایران٬ ۴۱۵ زن در یک استان وارد نظام مدیریتی شهر و روستا شدند؛ در سیستان و بلوچستان، محروم‌ترین استان‌ ایران. به گفته علی‌اوسط هاشمی٬ استاندار٬ در چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا که دوره قبلی بود ۱۸۶ زن در شوراهای محلی عضو بودند. این استان بیشترین تعداد فرمانداران زن را در دوره وزارت کشور حسن روحانی داشت. بعضی مقام‌های محلی فرمانداران زن را از موفق‌ترین مدیران این استان توصیف کرده بودند. موضوعی که شاید در افزایش مشارکت زنان و اعتماد محلی بی‌تاثیر نبوده باشد.

6) رفتگر عضو شورا
شورای شهر رشت ۱۱ عضو دارد. پنجمین رای را شخصی آورده که ۱۷ سال رفتگر یا پاکبان بوده است. انتخابی که در شبکه‌های اجتماعی سر و صدای زیادی کرده است. محمدحسن علی‌پور با نزدیک به ۱۹ هزار رای عضو شورای شهر رشت شد. او کارشناسی روابط عمومی دارد٬ ۴۲ ساله است٬ یک پسر دارد و در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کند. شاید انتخاب او مثال خوبی برای مشارکت شهروندان عادی در نظام مدیریت شهری باشد که از اهداف تاسیس شوراهاست.

7) دستفروش منتخب خرم‌آباد
ولی‌الله رستمی‌نژاد٬ دستفروش بازار خرم‌آباد در استان لرستان است. ۶۰ ساله است و کارشناسی ادبیات فارسی دارد. زمانی معلم بوده است. برای رهگذران جملاتی به انگلیسی می‌گوید و محلی‌ها او را به خوبی می‌شناسند. می‌گوید برای تبلیغات هیچ هزینه‌ای نکرده و با یک تابلو ۷۰ سانتی در شهر چرخیده و با همان رای آورده است. ورود او هم به شورای شهر خرم‌آباد باعث شگفتی هم‌شهری‌ها و مردمان دوردست‌تر شد. خبرنگاران زیادی با او مصاحبه کردند و فیلم‌هایش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.
Share/Save/Bookmark