BBC: ریاست جمهوری شغلی نیست که حقوقش به دردسرش بیارزد
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۶
کد مطلب: 40738
ساختمان ریاست جمهوری در ایران
ساختمان ریاست جمهوری در ایران
BBC فارسی نوشت که با در نظر گرفتن گرفتاری‌های کم‌نظیر رئیس جمهور، به نظر نمی‌آید که کسانی که وارد گردونه رقابت ریاست‌جمهوری می‌شوند، کیسه‌ای برای حقوق ماهانه‌اش دوخته باشند و تا انگیزه‌های بزرگتری نباشد، این شغلی نیست که به دردسرش بیارزد.
گفته شده بر اساس قوانین و مقررات استخدامی، ضریب حقوق رئیس جمهوری ١٨٠٠ است که با این حساب در حال حاضر دریافتی ماهانه‌اش باید چیزی حدود ۶ میلیون تومان باشد.

به گزارش رسانه ایران، BBC فارسی در گزارشی درباره شغل ریاست جمهوری در ایران، نوشت که با در نظر گرفتن گرفتاری‌های کم‌نظیر رئیس جمهور، به نظر نمی‌آید که کسانی که وارد گردونه رقابت ریاست‌جمهوری می‌شوند، کیسه‌ای برای حقوق ماهانه‌اش دوخته باشند و تا انگیزه‌های بزرگتری نباشد، این شغلی نیست که به دردسرش بیارزد.

BBC همچنین در گزارشی که به زندگی یک رییس جمهور در ایران پرداخته، نوشته که رئیس دولت، فرمانده ستادی است که در سطح کشور حدود ۴۵٠ هزار مدیر و رئیس دارد، چیزی حدود نصف کل کارمندان دولت ژاپن.

حداقل هشت و نیم میلیون نفر (کارمند یا بازنشسته یا ازکارافتاده) ماهیانه، مستقیم و غیرمستقیم از دولت حقوق می‌گیرند.

١٧٠٠ موسسه یا شرکت صرفاً دولتی و با احتساب شهرداری‌ها، حدود ٢۴٧ هزار واحد سازمانی یا نهاد فعال در سطح استان‌ها، بخشی از بدنه دستگاه اجرایی هستند.

در واقع از هر دو خانوار ایرانی، یک خانوار به نوعی حقوق‌بگیر دولت است.

یک رئیس جمهور علاوه بر سخنرانی و موضع‌گیری، وظایف پیچیده و گاه عجیب و غریبی دارد. رئیس جمهور رئیس هیئت وزیران است. هفته‌ای دو روز، عصر یکشنبه و صبح چهارشنبه، هیئت دولت هر بار حدود ۴ ساعت تشکیل جلسه می‌دهد.

رئیس جمهور مسئول مستقیم‏ برنامه‏ و بودجه‏ و امور اداری‏ و استخدامی‏ کل کشور است (اصل ١٢۶ قانون اساسی). او برنامه‏ و خط مشی‏ دولت‏ را تعیین‏ و قوانین‏ را اجرا می‏‌کند (اصل ١٣۴). حق صدور تصویب‌نامه و آیین‌نامه دارد (اصل ١٣٨ قانون اساسی). رئیس جمهور ریاست بیش از ١٠ شورایعالی و بالادستی را بر عهده دارد که آمار دقیق و معتبری از تعداد آن‌ها در دسترس نیست. شورای عالی امنیت ملی (عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری درباره سیاست‌های خارجی، دفاعی و امنیتی کشور) و شورای عالی انقلاب فرهنگی از مهم‌ترین این شوراها هستند که به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شوند.

او عضو مجمع تشخیص مصلحت است که دو هفته در میان، صبح‌های شنبه تشکیل جلسه می‌دهد. رئیس جمهور مسئول‏ اجرای‏ قانون‏ اساسی‏ و «پاسدار آن» است. (اصول ١١٣ و ١٢١ قانون اساسی) رئیس جمهور باید در پیشگاه قرآن سوگند بخورد از «هر گونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزد»‏ و از «آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏ حمایت‏ کند»‏. (اصل ١٢١ قانون اساسی)

در واقعیت، بخش بزرگی از کار رئیس جمهور «امضا کردن» است، او یک ماشین امضای بزرگ هم هست. او موظف است چیزهایی را امضا کند که گاه حتی ضرورتی به خواندن‌شان هم ندارد. تمام عهدنامه‌ها، مقاوله‏‌نامه‏‌ها و توافقات خارجی ایران نیازمند امضای رئیس‌جمهور است. (اصل ١٢۵ قانون اساسی). او استوارنامه سفرای ایران را امضا می‌کند (اصل ١٢٨ قانون اساسی). او «موظف است» مصوبات‏ مجلس را امضا و ابلاغ کند (اصل ١٢٣ قانون اساسی) و همچنین لایحه بودجه را.

به عنوان نماینده عالی مردم ایران، دیدارهای خارجی دارد. نشان‌های دولتی اعطا می‌کند (اصل ١٢٩ قانون اساسی)، از نیروهای مسلح سان می‌بیند، نتایج همه‌پرسی‌ها را ابلاغ می‌کند، و در صورت مرگ، استعفا یا عزل رهبری ایران، یکی از اعضای شورای موقت رهبری می‌شود (اصل ١١١ قانون اساسی).

یکی از مهم‌ترین وظایف و کارهای روزمره آقای رئیس جمهور، «سخنرانی» و «موضع‌گیری» است. او در افتتاحیه مراسم‌ خاص شرکت می‌کند، با خبرنگاران حرف می‌زند، برای مردم سخنرانی می‌کند، موضع دولتش را روشن می‌سازد و از دستگاه‌های دیگر تمجید یا انتقاد می‌کند.

سفرهای استانی هم از آغاز جمهوری اسلامی یکی از کارهای معمول روسای جمهور بوده. تعداد این سفرها و شکل اجرای آن ظاهراً تابع علایق شخص آقای رئیس‌جمهور است.

حل و فصل بحران‌ها هم جزو مهم‌ترین کارهای رئیس جمهور است؛ از بحران‌های سیاسی روزمره که توسط رسانه‌ها یا گروه‌های سیاسی رقیب ایجاد می‌شود، تا زلزله، سیل، آلودگی هوا و بحران‌های موسمی.
Share/Save/Bookmark