مرکل دستور اخراج پناهجویان را صادر کرد
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۳
کد مطلب: 39217
گزارشگر :
 
مرکل دستور اخراج پناهجویان را صادر کرد
در پی وقوع حادثه تروریستی در برلین، صدراعظم آلمان اعلام کرد پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است، به سرعت اخراج می‌شوند.
به گزارش رسانه ایران، آنگلا مرکل جمعه در تماس تلفنی با باجی قائد السبسی، رئیس‌جمهور تونس، گفت دولت برلین قصد دارد برای افزایش امنیت در آلمان، شمار پناهجویانی را که اخراج می‌کند، افزایش دهد.

مرکل با اشاره به این تماس تلفنی افزود: «به رئیس‌جمهور تونس گفتم که ما باید فرایند اخراج (پناهجویان را) سریعتر کنیم و شمار افرادی را که بازمی‌گردانیم، افزایش دهیم.»

در حملۀ دوشنبه‌شب یک کامیون به بازار کریسمس در برلین، پایتخت آلمان، که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر دچار جراحت شدند.
نمایی از صحنۀ این حادثه و کامیونی که برای این حمله به کار گرفته شده بود. (عکس از رویترز)

صدراعظم آلمان در حالی این اظهارات را مطرح کرد که انیس امری، مظنون اصلی این حمله، در جریان تیراندازی در حومۀ شهر میلان به ضرب گلولۀ پلیس ایتالیا کشته شد.

مرکل خاطرنشان کرد: «ما امسال دربارۀ مسئلۀ بسیار مهم اخراج شهروندان تونسی که حق اقامت در آلمان را ندارند، پیشرفت داشتیم.»

در همین حال، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد حمایت‌ها از حزب «آلترناتیو برای آلمان» - که یک حزب مخالف پناهجویان است - بعد از این حمله افزایش یافته است.

بنا بر نتایج نظرسنجی مؤسسۀ اینسا که شنبه منتشر شده است، میزان حمایت از این حزب محافظه‎کار راستگرا نسبت به هفتۀ گذشته ۲/۵ درصد افزایش یافته و به ۱۵/۵ درصد رسیده است.
انیس امری، مظنون ۲۴ ساله و تونسی حملۀ برلین (عکس از خبرگزاری فرانسه)

این در حالی است که حمایت از حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری مرکل، با ۱/۵ درصد کاهش به ۳۱/۵ درصد رسید.

به گزارش رسانه‌های محلی،این نظرسنجی طی روزهای چهارشنبه تا جمعه (یکم تا سوم دی ماه) و با مشارکت دو هزار و ۸۳ رأی‌دهنده انجام شده است.

حزب عوام گرای دست راستی آلترناتیو برای آلمان، بعد از حملۀ تروریستی در برلین، سیاست مرزهای باز مرکل را – که به موجب آن بیش از یک میلیون پناهجو در سال ۲۰۱۵ وارد این کشور شدند - دلیل وقوع این حادثه عنوان کرد.

انتهای خبر / پرس تی وی
Share/Save/Bookmark