گاف توئیتری وزارتخارجه اسرائیل
شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب: 41197
صفحه رسمی توئیتر وزارتخارجه اسرائیل
بعد از ماجرای دو فوتبالیست ایرانی در باشگاه یونان، توئیتر وزارتخارجه اسرائیل واکنش فارسی زبانان اکانت خود را با الفاظ رکیک پاسخ داد که مورد انتقاد چهره های رسانه ای قرارگرفت.
به گزارش سایت «ایران وایر» در فضای توییتر، خیلی‌ها از کوره در می‌روند و هر حرفی از دهانشان در می‌آید اما توییت‌های بالا در اکانت رسمی وزارت خارجه اسراییل به زبان فارسی نوشته شده اند؛ دستگاهی که به اعتقاد این سایت اپوزیسیون وظیفه آن، دیپلماسی عمومی و جلب نظر ایرانیان به این کشور است. مسوولان این اکانت در برخورد با بعضی کاربران چنان با آن‌ها دهان به دهان شده اند که می‌توان گفت معادل مجازی «دست به یقه شدن» است.

ماجرا از آن‌جا شروع شد که این اکانت به تصمیم دو فوتبالیست ایرانی تیم «پانیونیوس» یونان که حاضر به حضور در مسابقه با باشگاه «مکابیِ» تل آویو شدند، واکنش نشان داد و نوشت:‌ «آفرین به مسعود شجاعی و احسان حاج صفی که تابوی مسابقه ندادن با ورزشکاران اسراییلی را شکستند.»

به گزارش رسانه ایران اما این وزارتخانه در اقدامی غیرحرفه ای در جواب برخی از واکنش های کاربران به این توئیت، با الفاظ رکیکی پاسخ گفت که البته انتقاد بسیاری از چهره های رسانه ای را به همراه داشت.

به نوشته سایت «ایران وایر» احتمالا مسوولان مربوطه در وزارت خارجه اسراییل معترف به اشتباه خود هستند. آن ها هرچند به تقاضای این سایت برای گفت وگو پاسخ ندادند اما پروفسور «معیر لیتواک»، ایران‌شناس اسراییلی و مدیر مرکز ایران‌شناسی «آلیانس» در دانشگاه تل آویو به «ایران‌وایر» گفت: «من از دیدن این توییت‌ها بهت زده شدم. اما اعتراف آن‌ها به اشتباه خود عذر قابل قبولی نیست.»

اما نارضایتی از این توییت مختص به ضداسراییلی‌ها نبود؛ «مهسا علیمردانی»، پژوهش‏گرمقیم لندن و دبیر بخش ایران وب‌سایت «گلوبال وُیسِز» (صداهای جهانی) به «ایران‌وایر» گفت توییت کردن اسراییلی‌ها در مورد تصمیم «مسعود شجاعی» و «احسان حاج‌صفی»، افزودن بی‌فایده به آتش ماجرا است: «حمله و بی‌احترامی این‏چنینی به کاربران ایرانی به آدم این تصویر را می‌دهد که دولت اسراییلی منابع اضافی دارد که این طور شخصی به ایرانیان جواب می‌دهد.»

پروفسور لیتواک هم در اظهاراتی قابل تامل می‌گوید:«این واقعه نمایان‏گر وضع اسف‌بار وزارت خارجه اسراییل است که باید‌ آن‌ را نتیجه سیاست عامدانه نتانیاهو دانست.» وی توییت‌ها را «خشن» و «ابلهانه»‌ می خواند و می گوید باید افسوس خورد برای کشوری که ۴۰ سال پیش وزیر خارجه‌ای مثل «آبا اِبان» داشت و حالا به این روز رسیده است.

به اعتراف سایت ایران وایر این سوتی اسراییلی‌ها خبر از مخاطرات دیپلماسی توییتری می‌دهد که زمین جدیدی است و خیلی‌ها هنوز به بازی در آن عادت ندارند اما در چند سال گذشته همه‌گیر شده است.
Share/Save/Bookmark