انتقاد كميته سازمان ملل از امریکا به دليل نقض حقوق كودكان افغان
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۳۷
کد مطلب: 8436
گزارشگر :
 
انتقاد كميته سازمان ملل از امریکا به دليل نقض حقوق كودكان افغان
در این گزارش اشاره شده كه نظامیان امریكایی كودكان زیر ۱۸ سال افغان را بازداشت و شکنجه می كردند.
كمیته سازمان ملل متحد در مورد حقوق كودكان در گزارش روز سه شنبه خود نسبت به نقض حقوق كودكان افغان از سوی سربازان امریكایی در جریان جنگ و درگیری در آن كشور انتقاد کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از صدای روسیه
در ادامه این گزارش سازمان ملل متحد از بازداشت كودكان افغان توسط سربازان امریكایی نیز انتقاد كرده و این اقدام را محكوم كرده است. در این گزارش همچنین گفته شده كه صدها كودك افغان در اثر حملات امریكا یا آسیب دیده و یا كشته شده اند.

در این گزارش همچنین از دولت امریكا به دلیل چشم پوشی از اعمال تحریم بر فروش سلاح به كشورهایی كه مرتكب نقض حقوق كودكان شده اند انتقاد شده است. 

اكتبر گذشته، "باراك اوباما" رئیس جمهوری امریكا اظهار داشت كه قانون تحریم برای حفاظت از حقوق كودكان در مورد كشورهای لیبی، سودان جنوبی، یمن و جمهوری دموكراتیك كنگو را لغو كرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است "نیروهای امریكایی صدها كودك را در افغانستان بازداشت كرده اند و بسیاری از آنان را برای سالها در حبس نگه داشته اند و مانع از دسترسی آنان به آموزش و خدمات توانبخشی شده اند." 

در این گزارش اشاره شده كه نظامیان امریكایی در نقض آشكار حقوق كودكان "كودكان زیر ۱۸ سال افغان را بازداشت می كردند." در این گزارش با استناد به صحبت های كودكان بازداشتی در مورد شكنجه آنان نیز گفته شده است.
Share/Save/Bookmark