شهرام همایون، "پیرپاتالیسم" و چالش سلطنت‌ طلب ‌ها
پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۱۶
کد مطلب: 7068
مولف : محسن سجادی
 
از آنجا که امروزه در دنیا گرایش به سلطنت‌ حتی به صورت مشروطه‌‌ی آن، جز در میان افکار فسیل‌شده، جایگاهی ندارد؛ طرفداران این گرایش نتوانسته‌اند در انتقال سینه به سینه‌ی آن به نسل‌های بعد از خود موفق عمل کنند.
در برنامه ‌ی اخیر تلویزیون کانال یک، پس از اینکه یکی از میهمانان تلفنی از میانگین سنی بالای سلطنت ‌طلب‌ های طرفدار این شبکه انتقاد کرد و شعارهای این جنبش را شعارهایی "پیرپاتالی" خواند، مجری برنامه یعنی شهرام همایون را کاملاً به هم ریخت و در حالی ‌که وی ابتدا از عصبانیت سرخ شده بود، پس از اینکه نتوانست این بیننده را قانع کند، عقب‌نشینی کرد و اثر بهت ‌زدگی چونان سپیدی گچ دیوار بر چهره ‌اش نمایان شد. 

به ‌نظر می ‌آید علت این بهت، ناامیدی عمیقی باشد که آقای همایون یک لحظه در خود احساس کرد؛ زیرا
جالب اینجا بود که پس از این صحبت‌ها، آفتاب آمد دلیل آفتاب. تعدادی چند از همین پیرپاتال‌ها فوج فوج به حمایت از مراد خود، شهرام خان پرداختند تا با این عمل ثابت کنند که "پیرپاتالیسمی" که از آن صحبت شد، حقیقت دارد.
مردمی که همایون مدعی است تنها تکیه‌گاه اویند، کسانی هستند که چند صباحی بیش نخواهند ماند. 

جالب اینجا بود که پس از این صحبت‌ها، آفتاب آمد دلیل آفتاب. تعدادی چند از همین پیرپاتال‌ها فوج فوج به حمایت از مراد خود، شهرام خان پرداختند تا با این عمل ثابت کنند که "پیرپاتالیسمی" که از آن صحبت شد، حقیقت دارد. 

در تأیید این موضوع که سلطنت‌طلبان با چالش کهولت سن روبه‌رو هستند، می‌توان به ابزار ارتباطی مدرن جامعه‌ ی امروز یعنی شبکه‌ های اجتماعی که اغلب اعضای آن را قشر جوان تشکیل می‌دهد، رجوع کرد تا مشخص شود این دسته از اپوزیسیون چه‌ قدر در میان جوانان طرفدار دارد. 

علاوه بر اینکه تصاویر معدودی که گهگاه شهرام همایون از طرفداران خود در کانال یک نشان می‌دهد، گواه بر عدم استقبال حتی جوانان ایرانی مقیم آمریکا از این اندیشه است. 

از آنجا که امروزه در دنیا گرایش به سلطنت‌ حتی به صورت مشروطه ‌‌ی آن، جز در میان افکار فسیل‌شده، جایگاهی ندارد؛ طرفداران این گرایش نتوانسته ‌اند در انتقال سینه به سینه‌ ی آن به نسل‌ های بعد از خود موفق عمل کنند. 

گفتنی است که فعالیت اخیر رضا پهلوی در راستای شکایت از جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی به اتهام نقض حقوق بشر موجب شکل گرفتن انتقاداتی تند علیه وی حتی در میان سلطنت طلبان شده است. بسیاری رضا پهلوی را "ندانم کار" دانسته و او را سبب "ریختن آبروی مردم ایران" معرفی می کنند. "رسانه ایران"، پیش از این گزارش های مفصلی در این رابطه ارائه کرده است.
Share/Save/Bookmark