همسر ملکه انگلیس در 96 سالگی از وظایف سلطنتی استعفا می دهد
پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۴
کد مطلب: 40694
همسر ملکه انگلیس در 96 سالگی از وظایف سلطنتی استعفا می دهد
صبح چهارشنبه، 13 اردیبهشت، شایعاتی مبنی بر وخامت حال یا حتی مرگ شاهزاده فیلیپ در برخی رسانه های انگلیسی و بین المللی منتشر شده بود.
پرنس فیلیپ، همسر الیزابت دوم، ملکه انگلیس، اعلام کرد در پاییز سال جاری از مسئولیت‌های سلطنتی خود کناره گیری خواهد کرد.

به گزارش رسانه ایران، آقای فیلیپ که دوک ادینبرو است، ماه آینده تولد ۹۶ سالگی خود را جشن خواهد گرفت. وی مسن‌ترین عضو مذکر پادشاهی انگلستان به شمار می رود.

به نوشته یورونیوز، صبح چهارشنبه، 13 اردیبهشت، شایعاتی مبنی بر وخامت حال یا حتی مرگ شاهزاده فیلیپ در برخی رسانه های انگلیسی و بین المللی منتشر شده بود.

به نوشته BBC، در بیانیه کاخ باکینگهام آمده که پرنس فیلیپ تا فرارسیدن زمان استعفای خود در مراسمی که از قبل برنامه ریزی شده شرکت خواهد کرد، اما دعوت جدیدی را نخواهد پذیرفت. با این حال BBC گفته که از این پس او گاهی در بعضی مراسم و رویدادها حاضر خواهد شد.

کاخ باکینگهام ضمن انتشار خبر استعفای آقای فیلیپ، اعلام کرد که ملکه انگلیس از تصمیم شاهزاده فیلیپ به طور کامل حمایت می کند. ملکه انگلیس نیز اکنون ۹۱ سال دارد. به نوشته BBC، کاخ باکینگهام اعلام کرده که ملکه الیزابت همچنان به طور کامل به وظایف سلطنتی خود عمل خواهد کرد.

با این حال، بخش فارسی VOA نوشت که ملکه الیزابت که اکنون ۹۱ ساله است در سال های اخیر به تدریج از حضور خود در مجامع و مراسم در ملاء عام کاسته و قرار است پس از بازنشستگی همسرش، وظایف خود را با حمایت دیگر اعضای خانواده سلطنتی ادامه دهد.


گاف های پرنس فیلیپ
پرنس فیلیپ در طول زندگی خود و به عنوان یک مقام رسمی در کشور انگلستان جملاتی را به زبان رانده که در برخی موارد باعث دردسر و زحمت برای دولت انگلیس شده است.

برای نمونه، همسر ملکه الیزابت در بازدید از یک نمایشگاه هنری مربوط به کشور اتیوپی گفت: «نقاشی هایی که من اینجا می بینم چیزی شبیه به نقاشی های دختر کوچک من است که از مدرسه به خانه می آورد.» پس از این اظهارنظر، گفته شد که او ارزشی برای هنر سایر کشورها قائل نیست.

پرنس فیلیپ در برخورد با رییس جمهور نیجریه که لباس محلی کشور خود را پوشیده بود، گفت: «به نظر می رسد که شما برای رفتن به تختخواب آماده شده اید.»

او در سال ۱۹۶۷ میلادی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تصمیمی برای سفر به روسیه دارد یا خیر، گفته بود: «من خیلی دوست دارم با وجودی آنکه این لعنتی ها (کمونیست ها) نیمی از خانواده من را کشته اند به روسیه سفر کنم.» خانواده مادری پرنس فیلیپ دارای خویشاوندی نزدیک با خانواده تزار نیکلای دوم آخرین تزار روسیه بود که به دست بلشویک ها کشته شدند.

«آیا شما هنوز هم به سمت یکدیگر نیزه پرتاب می کنید؟» او این جمله را در استرالیا خطاب به بومیان استرالیایی گفت. با بیان این جمله رسانه نوشتند که جای تعجب نیست که چرا ملکه الیزابت در حال از دست دادن محبوبیت خود در کشورهای مشترک المنافع است. همسر ملکه با این جمله به بومیان توهین کرد و باعث ناراحتی شدید آنها شد.

او در گاف دیگری خطاب به دانشجویان انگلیسی که برای تحصیل و تحقیقات به کشور چین می رفتند، گفت: «اگر زیاد در این کشور باقی بمانید چشمان شما به مانند مردم این کشور ریز می شود.»

در سال ۲۰۰۱ پرنس فیلیپ خطاب به یک کودک مشتاق به فضانوردی گفته بود: «به نظر می رسد تو خیلی چاق هستی و برای فضانورد شدن مناسب نیستی.»

«زنان انگلیسی نمی توانند آشپزی کنند.» این جمله از سوی پرنس فیلیپ درباره زنان انگلیسی مطرح شد. جمله ای که جدا از کنایه به عموم زنان انگلیس، می توانست با توجه به زندگی آقای فیلیپ با همسر خود یعنی ملکه انگلیس هم در نظر گرفته شود.
Share/Save/Bookmark