عدالت اجتماعی با طعم بی‌بی‌سی فارسی
يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵
کد مطلب: 22054
مولف : مهدی فارسی
 
اما به نظر می‌رسد دست‌پخت رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی برای مواضع داخل و خارج از ایران، طعم مشترکی ندارد. از یک سو طرح افزایش مالیات برای آن‌چه عدالت در آمریکا اعلام می‌شود را تمجید می‌کند و از سوی دیگر آن را برای ایران مورد نکوهش قرار می‌دهد.
اقتصاد دانشی است كه نقش حساس و مهمی در اجتماع انسانی دارد. صرف نظر از این‌كه كشوری تابع نظام سرمایه‌داری باشد یا كمونیستی، باید توجه داشت که منابع محدود هستند و اهداف توزیع برای موارد مصرف وسیع می‌باشند. لذا در تمامی كشورها، تلاش و برنامه‌ریزی‌هایی جهت توزیع این منابع برای برقراری عدالت اجتماعی صورت می‌گیرد. (۱)

سرمایه‌داری اگرچه اقتصاد را بزرگتر می کند، سفره فقیر ها را کوچک و کوچک تر م سازد. لذا برنامه‌ریزی‌هایی جهت توزیع صحیح و تلاش برای رفع مشکلات مذکور، شعار اصلی روسای دولت در کشورهای سرمایه‌داری بوده است. مطلبی که طی چند ماه اخیر نیز در ایالات متحده آمریکا و با اعلام باراک اوباما از طرح افزایش مالیات، به عنوان یکی از مسائل مهم در این کشور بر سر زبان‌ها افتاده است.

در همین رابطه سایت بی‌بی‌سی فارسی می‌نویسد: «باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با هدف کمک به طبقه متوسط، تدابیر تازه‌ای را برای افزایش مالیات ثروتمندان و بانک‌ها اعلام کند. بر اساس این طرح، برآورد می‌شود که دولت فدرال در ظرف ۱۰ سال آینده ۳۲۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند.» (۲) این سایت همچنین با تمجید از عملکرد دولت آمریکا در موضوع رفاه و عدالت اجتماعی ادامه می‌دهد: «رئیس جمهوری آمریکا در حالی بر موضوع عدالت اقتصادی تاکید می‌کند که نرخ بیکاری در این کشور سیر نزولی را طی می‌کند.» (۳)

مطرح نشدن انتقادات جمهوری‌خواهان نسبت به آن‌چه انگیزه‌های تبلیغاتِ انتخاباتی توسط آقای اوباما به سود حزب دموکرات گفته می‌شود، از جمله مسائل قابل تامل برای جامعیت این مطلب است. ضمن این‌که بی‌بی‌سی فارسی در حالی افزایش مالیات برای آن‌چه کمک به طبقه‌ی متوسط اعلام شده را خوشایند می‌داند که پیش از این، نظرها و اقدامات مشابه در ایران را مورد انتقاد قرار داده است.

نامه نگاری و درخواست دولت ایران از دهک‌های پردرآمد پس از هدفمندسازی یارانه‌ها برای انصراف از یارانه نقدی یکی از موضوعاتی‌ست که بی‌بی‌سی ضمن انتقاد از آن می‌گوید: «قرار بود که دولت نیمی از درآمدهای ناشی از حذف یارانه‌ها و گران فروختن کالاها را به یارانه نقدی اختصاص دهد. ...دولت هنوز نگفته که اگر این افراد پاسخ مثبت به درخواست دولت ندهند چه خواهد کرد؟» (۴)

همچنین این ادبیات تحلیلی توسط بی‌بی‌سی در نقد برخی از اظهارات آیت ا... خامنه‌ای، رهبر ایران در موضوع رفاه و عدالت اجتماعی نیز تکرار می‌شود. مثلا ایشان در دومین نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع عدالت، ضمن تأکید بر ضرورت تلاش اندیشمندان و متفکران مسلمان برای دستیابی به نظریه‌ای ناب در این‌باره می‌گوید: «نظام اسلامی به دنبال اجرای حداکثر عدالت و تحقق کامل عدالت به مفهوم یک ارزش مطلق و همگانی است.» (۵) اما سایت بی‌بی‌سی در نقد این عبارت با لحنی عجیب می‌نویسد: «موجی که اخیرا علیه رئیس جمهور برخاسته است می‌تواند توده‌های هوادار عدالت اجتماعی را که به احمدی‌نژاد رای داده‌اند، از حکومت سرخورده کند. رهبر جمهوری اسلامی با طرح بحث عدالت اجتماعی می‌کوشد با دفاع از عدالت اجتماعی این خطر را منتفی کرده و حمایت لایه‌های خواهان عدالت اجتماعی را، که به رئیس جمهور دل بسته بودند، جذب و ماندگاری آنان را در اردوگاه هواداران نظام تضمین کند.» (۶)

با نگاهی گذرا به این اقدامات، به نظر می‌رسد دست‌پخت رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی برای مواضع داخل و خارج از ایران، طعم مشترکی ندارد. از یک سو طرح افزایش مالیات برای آن‌چه عدالت در آمریکا اعلام می‌شود را تمجید می‌کند و از سوی دیگر آن را برای ایران مورد نکوهش قرار می‌دهد. انتقاد و مخالفت با برنامه‌هایی از جمله هدفمندی یارانه‌ها، حذف یارانه نقدی پردرآمدها، سهام عدالت، مسکن مهر، سهمیه‌بندی بنزین، خصوصی‌سازی در کشور، بنگاه‌های زود بازده، اقتصاد مقاومتی و... بخشی از مواضع بی‌بی‌سی در چند سال اخیر نسبت به سیاست‌های عدالت‌محور ایران بوده است. (۷)


منابع:
۱- «رشد اقتصادي و عدالت اجتماعي»، روزنامه رسالت، شماره ۷۲۶۶ به تاريخ ۲۶/۲/۱۳۹۰، صفحه ۱۸.
۲- «اوباما در پی گرفتن مالیات بیشتر از ثروتمندان است»، بی‌بی‌سی فارسی، ۲۸/۱۰/۱۳۹۳.
۳- همان.
۴- «درخواست از ده میلیون ایرانی: دیگر یارانه نقدی نگیرید»، بی‌بی‌سی فارسی، ۰۷/۱۱/۱۳۹۰.
۵- «برگزاری دومین نشست اندیشه‌های راهبردی با موضوع عدالت در حضور رهبر انقلاب»، پایگاه اطلاع رسانی آیت ا... خامنه‌ای، ۲۷/۰۲/۱۳۹۰.
۶- «رهبر ایران و نظریه ناب عدالت»، بی‌بی‌سی فارسی، ۳۰/۰۲/۱۳۹۰.
۷- «اقتصاد پرمسئله با برنامه‌های ضربتی احمدی‌نژاد»، بی‌بی‌سی فارسی، ۱۱/۰۵/۱۳۹۲.
Share/Save/Bookmark