فقط افرادی که ۷ آبان به پاسارگاد رفتند بخوانند!
يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶
کد مطلب: 38426
مولف : سید ابوذر حیدری
 
فقط افرادی که ۷ آبان به پاسارگاد رفتند بخوانند!
حضور دوستداران کوروش در جمعه گذشته، به دلیل ناآگهی از رویدادهای روز سیاسی، بیشتر دست مایه استفاده های تبلیغاتی شد، حال آنکه مطمئنا اگر این افراد «میهن پرست» از موضع گیری های اخیر رضا پهلوی اطلاع داشتند، شاید هیچ موقع درباره او شعار سر نمی دادند.

۷ آبان به صورت غیررسمی، به عنوان روز ورود کوروش به بابل در ۵۳۹ سال قبل از میلاد شناخته می شود. اگرچه این روز به دلیل عدم وجود اسناد و مدارک، از سوی هیچکدام از موسسه های بین المللی از قبیل سازمان ملل و یا ارگان های وابسته به آن مانند یونسکو به رسمیت شناخته نشده، اما در سال های اخیر، عده ای با نامیدن این روز به عنوان "روز جهانی کوروش" در پاسارگاد جمع می شوند.

با این حال حاشیه هایی که در این روز در پاسارگاد اتفاق می افتد، ملغمه ای از خرافات و شعارهای تاریخ گذشته و کارهای عجیب و غریب و عدم آگاهی سیاسی است که در ستایش فردی انجام می شود که نماد عقلانیت، تدبیر و عدل است.

به عنوان نمونه، یکی از حاشیه های این روز که بسیار ملموس بود، شعارهای نژادپرستانه و عرب ستیز است که قوم عرب ایران را نیز مورد هدف قرار می داد. سردادن این شعار به قدری زشت و زننده بود که حتی سایت العربیه فارسی نیز در انتقاد آن، از حکومت ایران و رسانه های فارسی زبان خواست تا دربرابر آن موضع گیری کنند.


همچنین در طرف دیگر همین افراد، شعارهای پراکنده ای در حمایت از رژیم پهلوی و شخص رضا پهلوی نیز سردادند.

اما نکته قابل توجه آنکه، آن دسته از افرادی که به شوق ارزش های ایرانی از اعتدال خارج شده و شعارهای عرب ستیز سر می دادند و همزمان همراه با موج گروهی کوچک، به حمایت از پهلوی می پرداختند، اگر واقعا «ایران پرست» می بودند و اخبار مربوط به رضا پهلوی را در چند ماه گذشته دنبال می کردند، هرگز بعد از شعارهای عرب ستیزانه خود، از رضا پهلوی حمایت نمی کردند.

لازم است برای افرادی که در روز جمعه از یک طرف به اعراب ناسزا گفتند و از طرف دیگر همراه با موج کوچکی، شعارهایی در حمایت از رضا پهلوی سردادند متذکر شد که رضا پهلوی در چند ماه اخیر به دلیل برخی مصاحبه ها با رسانه های العربیه و الوطن، و بی تفاوتی نسبت به سوالات خبرنگاری که از واژه های «خلیج» و «جزایر اماراتی» استفاده کرد، به قدری مورد فشار قرار گرفت، که چهره های مشهور سلطنت طلب در بیانیه و نامه های جداگانه ای او را تهدید به خلع ید کرده و از او خواستند که معذرت خواهی کند.
با این وجود رضا پهلوی نه تنها دربرابر انتقاد همفکران خود عذرخواهی نکرد، بلکه ایشان را عوامل جمهوری اسلامی خواند.


همچنین بهتر است هموطنان کوروش دوست بدانند، که رضا پهلوی در چند ماه گذشته، علاوه بر بی تفاوتی نسبت به موضوع ارزش های ملی مانند «خلیج فارس» نه خلیج و ...، در سخنرانی های متعددی، از تجزیه ایران حمایت کرده ست.

بنابراین همانطور که در اول مطلب ذکر شد، حضور دوستداران کوروش در جمعه گذشته، به دلیل ناآگهی از رویدادهای روز سیاسی، بیشتر دست مایه استفاده های تبلیغاتی شد، حال آنکه مطمئنا اگر این افراد «میهن پرست» از موضع گیری های اخیر رضا پهلوی اطلاع داشتند، شاید هیچ موقع درباره او شعار سر نمی دادند.
Share/Save/Bookmark