چرا نخست وزیر انگلیس ایران را تهدیدی برای کشورهای عرب منطقه دانست؟
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۲
کد مطلب: 38976
مولف : سامان شیرکوه
 
اظهارت تند خانم نخست وزیر ممکن است باعث احضار سفیر انگلیس در ایران شود
اظهارت تند خانم نخست وزیر ممکن است باعث احضار سفیر انگلیس در ایران شود
اعتراض ایران، یک اعتراض ساده نخواهد بود. پشت پرده حضور انگلیس در نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس آشکارتر از همیشه است؛ حضور نظامی و فروش جنگ افزار.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
ترزا می، نخست وزیر انگلیس، که به بحرین سفر کرده، روز چهارشنبه ۱۷ آذر (۷ دسامبر) با شرکت در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، گفت که انگلیس آماده همکاری با کشورهای خلیج فارس در برابر ایران است.

نخست وزیر انگلیس در این نشست به نقش ایران در منطقه نیز پرداخت و گفت که کشورش آماده است با کشورهای عضو شورا برای عقب راندن اقدامات تهاجمی ایران در منطقه همکاری کند. او گفته که به وضوح، تهدیدی را که ایران متوجه منطقه خلیج فارس و در بُعدی وسیع تر، متوجه خاورمیانه می‌کند مشاهده می‌کند. خانم می سخنانش را در مصاحبه با شبکه العربیه نیز تکرار کرده است.

اظهارات تند ترزا می در حالی صورت گرفته که ایران و انگلیس پس از گذراندن یک دوره بسیار سرد، سه ماه پیش، در شهریورماه دوباره روابط خود را در حد سفیر ارتقا دادند. از این رو انتظار می رود سفیر تازه انگلیس به زودی اولین احضارش را به وزارت امور خارجه ایران برای دریافت تذکر و اعتراض ایران به اظهارات تند نخست وزیر کشورش تجربه کند.

اما اعتراض ایران، یک اعتراض ساده نخواهد بود زیرا پشت پرده حضور انگلیس در نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس فقط اتهام زنی به ایران نیست بلکه آشکارتر از همیشه، توجیه حضور نظامی و فروش جنگ افزار است.

انگلیس تلاش دارد تا حضور نظامی خود را نیز در خاورمیانه افزایش دهد. ایران نیز همواره به حضور کشورهای خارجی در منطقه معترض بوده زیرا خاورمیانه را ناامن تر کرده است. در پاییز سال گذشته، انگلیس ساخت یک پایگاه دریایی را در نزدیکی منامه در بحرین به عنوان پایگاه دریایی ثابت انگلیس در خاورمیانه آغاز کرده بود.

علاوه بر این، با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این کشور درگیر تنش های اقتصادی بیشتری می شود و دامنه مبادلات تجاری و اقتصادی خود را با کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دست می دهد؛ پس باید به دنبال راه هایی برای نجات اقتصاد خود باشد. ایجاد تنش های تازه و به راه انداختن جنگ برای تجارت همان شیوه ای است که کمابیش دونالد ترامپ در امریکا و ترزا می در انگلیس از آن استفاده خواهند کرد.

خانم می در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس گفته که مایل است برای دستیابی به یک توافق تجاری بزرگ مذاکره کند. او از یک مشارکت امنیتی حمایت می‌کند که علاوه بر سایر کشورها شامل سرمایه‌گذاری دفاعی و آموزش نظامی در بحرین و اردن هم می شود.

عربستان همواره بزرگترین خریدار جنگ افزار از انگلیس بوده است. نگاهی به آمار فروش جنگ افزار به کشورهای منطقه از جمله عربستان و بحرین نشان می دهد که این تجارت برای انگلیس سود سرشاری داشته؛ آنقدرها که خانم نخست وزیر گفته انگلیس سه میلیارد دلار دیگر هم در این زمینه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark