"حامیان مالی داعش" که BBC از آن‌ها نگفت!
پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: 30596
سکوت بی‌بی‌سی در مقابل‌ اطلاعات منتشر شده پس از افشاگری های اسنودن توسط رسانه های غربی و اظهار نظر افراد منتقد داعش مانند استیو هدلی، سوالی است که ذهن مخاطبان را به خود مشغول می‌دارد، آن هم زمانی که بدون منبعی موثق حامیان مالی داعش را کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه اعلام می کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی با عنوان "داعش از کجا پول می‌آورد؟" به نحوه تامین منابع مالی این گروه پرداخت و مانند گذشته خاورمیانه را حامی مالی این گروه اعلام کرد.


این رسانه ماهواره‌ای در گزارش خود با بررسی راه‌های درآمدزایی داعش (از قبیل دزدی، غارت، زورگیری و...)، بدون اشاره به آن‌چه افراد سرشناس در امریکا و اروپا "حمایت‌های مالی غرب" از این گروه دانسته‌اند، تنها کشورهای خاورمیانه را حامی مالی این گروه اعلام کرد و نوشت:


پیش از این نیز بی‌بی‌سی فارسی در همین رابطه گفته بود:

این در حالی است که " استیو هدلی" دبیر اجرایی اتحادیه سندیکاهای انگلستان در اظهار نظری اعلام کرده: غرب، که پیش از این حامی مالی و تسلیحاتی داعش بود، اکنون برای توجیه مداخله مجددش در منطقه، داعش را گروهی تروریستی و افراطی معرفی می کند.

همچنین ادوارد اسنودن ،کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا (که به اتهام فاش کردن اسناد محرمانه تحت پیگرد قرار دارد) بارها از تلاش کشورهای غربی از جمله انگلیس و امریکا در ایجاد گروه داعش و به دنبال آن حمایت مالی از این گروه دست به افشاگری زد.

سایت " دی اینترسپت" اطلاعاتی را از اسنودن منتشر کرد که وجود همکاری میان دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و اسراییل به منظور ایجاد یک تشکیلات تروریستی و تبلیغات رسانه ای غیرمستقیم برای آن را تایید می کند؛ هدف این طرح جذب همه عناصر افراط گرا از سراسر جهان در یک مکان بود که به عملیات "لانه زنبورها" موسوم شد.

دی اینترسپت فاش کرد: ابوبکر بغدادی سرکرده گروه داعش، به مدت یک سال کامل توسط عناصر موساد دوره های آموزش نظامی را تکمیل کرده، همچنین دوره های تعلیم فن خطابه سرایی و دروس دینی را سپری کرده است.

در این میان سکوت بی‌بی‌سی در مقابل‌ اطلاعات منتشر شده پس از افشاگری های اسنودن توسط رسانه های غربی و اظهار نظر افراد منتقد داعش مانند استیو هدلی، سوالی است که ذهن مخاطبان را به خود مشغول می‌دارد، آن هم زمانی که بدون منبعی موثق حامیان مالی داعش را کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه اعلام می کند.

شایان ذکر است حتی اگر به گفته این رسانه کشورهایی از قبیل عربستان سعودی و قطر از داعش حمایت می‌کنند، حمایت غربی ها که بی‌بی‌سی از آن حرفی به میان نمی‌آورد به گفته رسانه‌ها "بر هیچ کس حتی دولتمردان غربی" پوشیده نیست.
Share/Save/Bookmark