با واکنش شدید روسیه استرالیا کنار کشید / واکنش خبرنگار BBC به حمله امریکا به جنگنده سوری
چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۷
کد مطلب: 41026
با واکنش شدید روسیه استرالیا کنار کشید / واکنش خبرنگار BBC به حمله امریکا به جنگنده سوری
وزارت دفاع روسیه گفته که هواپیماهای ائتلاف امریکا در غرب رود فرات را اهداف مشروع نظامی تلقی کرده و سیستم دفاع ضدهوایی و هواپیماهای نظامی روسی آنها را ردگیری خواهد کرد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
در پی سرنگونی جنگنده سوری از سوی امریکا، روسیه اعلام کرد که از این پس، تمام جنگنده های امریکا و ائتلاف بین المللی علیه داعش را در غرب رود فرات در سوریه به منزله هدف جنگی تلقی خواهد کرد. به علاوه، وزارت دفاع روسیه تاکید کرده که خط ارتباطی با امریکا برای هماهنگی عملیات بر فراز سوریه را نیز، تعلیق می کند.

چنانکه BBC نیز خبر داده، وزارت دفاع روسیه گفته که هواپیماهای ائتلاف امریکا در غرب رود فرات را اهداف مشروع نظامی تلقی کرده و سیستم دفاع ضدهوایی و هواپیماهای نظامی روسی آنها را ردگیری خواهد کرد.

با هشدار روسیه، روز سه شنبه 30 خرداد، استرالیا اعلام کرد که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، مشارکت با امریکا در عملیات هوایی در سوریه را به حالت تعلیق درآورده است.

روز یکشنبه، ۲۸ خرداد، وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد که یک جت جنگی ارتش سوریه را در استان رقه در شمال سوریه سرنگون کرده است. سرنگونی این جنگنده در حالی رخ داده که در عملیات برای بمباران مواضع داعش بوده است.

VOA اذعان کرده که این چهارمین باری است که ارتش امریکا به نیروهای ارتش سوریه در یک ماه اخیر حمله می کند. این شبکه همچنین در خبری که نشان از نگرانی مقام های نظامی امریکا داشت، اعلام کرد که رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا در پی جاره جویی دیپلماتیک با روسیه است. رادیو زمانه نیز از تلاش پنتاگون برای حل مناقشه با روسیه در سوریه خبر داد.

در شب یکشنبه، 28 خرداد، پس از اعلامیه پنتاگون، ایران طی یک عملیات موشکی، از داخل خاک خود، مواضع داعش را در استان دیرالزور مورد هدف قرار داد. بخشی از اهمیت این عملیات به دلیل تقابل آن با سیاست ارتش امریکا در استان رقه و همچنین تجزیه سوریه است.

با رسانه ای شدن اراده موشکی ایران در مبارزه با داعش، روسیه نیز مواضع تندی علیه سیاست جنگی ارتش امریکا در سوریه اتخاذ کرد.

حمله هوایی ارتش امریکا به جنگنده سوری و سرنگونی آن به حدی بدون توجیه بود که تعجب خبرنگار BBC فارسی را نیز برانگیخت و در توئیتر به آن واکنش نشان داد.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار BBC، نیز از اقدام امریکا تعجب کرد
Share/Save/Bookmark