بازتاب اقدام پلیس شیراز در بی بی سی
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۶
کد مطلب: 37922
بعد از انتشار تصاویری از تعدادی از متهمین و مجرمین در شبکه های اجتماعی که جهت بازداشت تحت عنوان اتباع بیگانه در فضایی محصور شده بودند، بی بی سی فارسی به بازتاب این خبر پرداخته است که با واقعیت موجود متفاوت است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

چند روز پیش نیروی انتظامی ایران در شهر شیراز از مکشوفاتی از قبیل مواد قاچاق، مواد مخدر، خودروهای سرقتی ،فیلم‌های غیر مجاز، مشروبات الکلی و "دستگیری اتباع بیگانه" خبر داد و تصاویری از آن را منتشر کرد.
همچنین تصاویر تعدادی از مجرمین و متهمین با عنوان دستگیری اتباع بیگانه هم در این تصاویر در شبکه های اجتماعی به وفور به چشم می خورد که بازتاب زیادی به خصوص در بین شبکه های فارسی زبان خارج از کشور داشته است.

هر چند که البته بعد از انتشار این تصاویر خبرگزاری ایسنا به نقل از نیروی انتظامی ایران گزارش داده که "مطالب منتشر شده در رسانه‌ها و فضای مجازی با عنوان به نمایش گذاشتن اتباع بیگانه قویا از سوی فرماندهی انتظامی استان فارس تکذیب می‌شود‌."

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل درباره انتشار اخبار و تصاویری مبنی بر دستگیری اتباع بیگانه در شیراز توضیحاتی را ارائه داد. بیستم شهریور از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل آمده است:

«انتشار یک تصویر گزینشی از افراد دستگیر شده توسط نیروی انتظامی شیراز شامل اتباع غیر مجاز و انعکاس نادرست اخبار مربوط به اقدامات پلیس جهت ارتقاء امنیت اجتماعی مردم آن شهر، که متاسفانه با انتشار شتاب زده بیانیه وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان جمهوری اسلامی افغانستان در این خصوص نیز همراه شد، موجب ایجاد تصورات نادرستی در افکار عمومی مردم شریف افغانستان مبنی بر قرار دادن و نمایش هموطنان آن‌ها در قفس توسط پلیس شیراز گردیده است. در این خصوص لازم به ذکر است افراد دستگیر شده توسط نیروی انتظامی در فضای باز و پشت نرده نگه داشته شده‌اند و به هیچ عنوان کسی داخل قفس قرار داده نشده و به هیچ وجه نیز قصد و نیت مبنی بر توهین به آنان در کار نبوده است. شایان ذکر است این افراد که لزوما از اتباع کشور افغانستان نیز نبوده‌اند بدلیل اقدام به ورود و اقامت غیر قانونی دستگیر شده‌اند؛ لذا مهاجر یا پناهنده محسوب نمی‌گردند و برخورد پلیس با آنان طبق مقررات داخلی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و به هیچ عنوان خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی و توافقنامه های دوجانبه در خصوص حقوق مهاجرین و پناهندگان نبوده است. بدیهی است رویکرد مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در مورد خواهران و برادران مسلمان افغانستان همواره مبتنی بر رعایت کرامت انسانی بوده و این رویکرد در مواضع مقامات ارشد نظام، بویژه رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران و سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران کاملا مشهود است؛ لذا، قضاوت‌ها و مواضع مبتنی بر اخبار غیر دقیق رسانه‌ای منصفانه نبوده و شایسته خیرخواهان روابط دوستانه دو ملت و دولت مسلمان و همسایه نمی‌باشد.»


به گزارش بی بی سی فارسی محمد قاضی‌زاده، گزارشگر این شبکه در هرات، می‌گوید تجمع‌کنندگان در برابر کنسولگری ایران در این شهر تجمع کرده اند و شعاری سر ندادند بلکه شعارهای نوشته شده در دست داشتند و ایستاده بودند که البته تعداد کم و انگشت شمار آنها مورد بازتاب این شبکه قرار نگرفته بود.

از طرف دیگر بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بعد از انتشار تصاویر نگهداری تعدادی بازداشتی در حصارهای فلزی، موضوع را از طریق فرمانده انتظامی استان فارس پیگیری کردم و آن‌ها گفتند که این بازداشتی‌ها لزوما ارتباطی با اتباع بیگانه نداشته‌اند و عمدتا از سارقین مسلح و قاچاقچیان بوده اند.
نماینده مردم شیراز ادامه داد: طبق توضیحات پلیس این موضوع لزوما ارتباطی با اتباع بیگانه یا افغان ندارد، لذا فرماندهی انتظامی استان فارس موضوع منتشر شده در رسانه‌ها و فضای مجازی را تکذیب کرده اند.پارسایی با اشاره به حضور تعداد زیاد اتباع غیرمجاز در استان فارس نسبت به سایر استانهای کشور گفت که طبق گزارش پلیس مرتکبین درصد قابلتوجهیاز جرایم در استان فارس از اتباع غیرمجاز و بیگانه هستند و لذا حضور این افراد در بین بازداشتی های پلیس امری طبیعی بوده است.
وی در پایان تاکید کرد که طبق اظهارات پلیس این روش جداسازی برای زمان کوتاه بوده و متهمین بعد از یکی دو ساعت تحویل مراجع قضایی شدند.
Share/Save/Bookmark