حضور سران قوا در همایش قوه قضائیه و تقابل رسانه ای تفرقه اندازان
يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸
کد مطلب: 41062
مولف :
 
حضور سران قوا در همایش قوه قضائیه و تقابل رسانه ای تفرقه اندازان
توجه به مساله حقوق بشر نیز در سخنان رییس جمهور ایران به یکی از حاشیه های رسانه های برون مرزی تبدیل شد اما جالب تر آنکه رسانه ها در خبررسانی در این باره، در تقابل با هم قرار گرفتند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
همایش سراسری قوه قضائیه روز یکشنبه 11 تیر در حالی در تهران برگزار شد که هیچ یک از رسانه های فارسی برون مرزی، از جمله BBC فارسی، VOA، رادیو فردا و رادیو زمانه، به انعکاس نکات برجسته مطرح شده در این همایش از سوی سران سه قوه نپرداختند و به جای آن، تلاش کردند که راهی برای نمایش مصنوعی شده اختلاف میان مسئولان ارشد ایران بیابند.

در شرایطی که بسیاری نکات برای حل مشکلات موجود در کشور در سخنرانی های مختلف مسئولان ایرانی بیان می شود، اما رسانه های فارسی زبان خارج از کشور علاقه ای به پوشش خبری - تحلیلی آن راه حل ها ندارند و در مقابل، آنچه در این دست رسانه ها بازتاب می یابد، نوعی حاشیه سازی برای رخدادهای مهم است.

در جریان برگزاری همایش قوه قضائیه نیز هر یک از سران قوا سخنان مهمی را در راستای عملکرد بهتر دستگاه قضا در ایران مطرح کردند که از سوی BBC، VOA، رادیو فردا و رادیو زمانه مورد توجه قرار نگرفت اما هر یک از این رسانه ها به گونه ای تلاش کرد حاشیه ای اختلاف برانگیز برای این مراسم بسازد که حتی در برخی موارد، کاملا در برابر خبر و تحلیل رسانه دیگر قرار گرفت.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در این مراسم از لزوم پیشگیری از جرم و کاستن از پرنده ها و گرفتاری های دادگاه ها و دستگاه قضا گفت تا حدی که منجر به افزایش تعطیلی های کارکنان این قوه قضائیه شود و علی لاریجانی، رییس مجلس، نیز از لزوم توجه به مساله بروکراسی برای کاستن از مشکلات رسیدگی به پرونده ها گفت اما هیچ کدام در رسانه های برون مرزی به عنوان راه حل منتشر نشد.

توجه به مساله حقوق بشر نیز در سخنان رییس جمهور ایران به یکی از حاشیه های رسانه های برون مرزی تبدیل گشت اما جالب تر آنکه رسانه ها در خبررسانی در این باره، در تقابل با هم قرار گرفتند.

در حالی که صدای امریکا در انعکاس این بخش از سخنان رییس جمهور این گونه تیتر زد که «حسن روحانی: انتقادات بین‌المللی از حقوق بشر ایران بهانه است» تا واکنش صریح حسن روحانی در برابر اتهام های غرب در مساله  حقوق بشر را علیه ایران نشان دهد، رادیو زمانه تلاش کرد موضع صادق آملی لاریجانی، رییس دستگاه قضا، در برابر حقوق بشر را مغایر با نظر رییس جمهور انعکاس دهد. دو خبری که به طرزی ناشیانه با اتاق فکرهای متفاوت در هر رسانه تنظیم شده و سرانجام در تقابل با یکدیگر قرار گرفته است. صدای امریکا خواسته از حسن روحانی چهره ای ضد حقوق بشری نمایش دهد اما رادیو زمانه تلاش کرده صادق لاریجانی را مخالف حقوق بشر و حسن روحانی را موافق نشان دهد.

سخنان مهم روسای سه قوه در پرهیز از سیاست زدگی و خط و خط بازی سیاسی و لزوم توجه به همکاری همدلانه و اتحاد نیز مورد توجه هیچ یک از رسانه های برون مرزی قرار نگرفت و انعکاس نیافت.
Share/Save/Bookmark