واکنش خارج نشینان به فوت آیت الله رفسنجانی
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۸
کد مطلب: 39407
واکنش خارج نشینان به فوت آیت الله رفسنجانی
درگذشت حجت الاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش های زیادی را در میان جریان اپوزیسیون به همراه داشت. اهمیت این خبر با توجه به دانستن نقش و جایگاه مهم ایشان در ساختار جمهوری اسلامی مشخص می شود. این مهم باعث شده تا بسیاری از چهره های رسانه های فارسی زبان خارجی واکنش های مختلفی نسبت به این موضوع داشته باشند.

به گزارش رسانه ایران، درگذشت حجت الاسلام و المسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش های زیادی را در میان جریان اپوزیسیون به همراه داشت. اهمیت این خبر با توجه به دانستن نقش و جایگاه مهم ایشان در ساختار جمهوری اسلامی مشخص می شود. این مهم باعث شده تا بسیاری از چهره های رسانه های فارسی زبان خارجی واکنش های مختلفی نسبت به این موضوع داشته باشند.

محمد منظرپور
محمد منظرپور سردبیر سایت صدای آمریکا در اولین ساعات درگذشه هاشمی، عکس زیر را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد، موضوعی که اعتراض بسیاری از کاربران فضای مجازی را به همراه داشت. او مخالفان خود را به احترام برای عقاید مخالف دعوت کرد.


مسعود بهنود:
مسعود بهنود یکی از تحلیلگران BBC فارسی درباره فوت هاشمی نوشت: هاشمی از میان این تازه رسیدگان که اینک دیگر کهنه مدیران شده اند زندگی نوع دیگری یافت. این که تنها کسی بود از جمع نخستین که جان به در برد، موقعیتی به او بخشید یگانه. جز آن که سیاست را با سرمایه اندکی که داشت، در عمل آموخت....هفده سال پیش برایش در مقاله ای با عنوان «برخاستن به موقع از سر میز» در حقیقت به او پیشنهاد کردم تا خراب نشده برخیزد از میان. سال ها بعد دانستم دلگیر شده است از این سخن. لابد می پنداشت که سرنوشت هنوز برایش فرصت ها رقم زده. از اتفاق درست دیده بود او ماند و دوره ای دیگر شد و بازی دیگر کرد.


ابراهیم نبوی:
این تحلیلگر و نویسنده طنزپرداز، در مقاله ای به کرده ها و نکرده های هاشمی پرداخت. ابراهیم نبوی در مورد کرده های هاشمی عناوین «رفع ممنوع الخروجی ایرانیان در دهه 60»، «تغییر سیمای جمعیتی ایران با تاسیس دانشگاه آزاد»، «پایان دادن به جنگ ایران و عراق»، «برقراری رابطه با جهان غرب»، «حفظ تعادل سیاسی در منطقه»، «توسعه بخش خصوصی و برنامه تک‌نرخی کردن ارز و آغاز توسعه ایران»، «مبارزه با تندروی چپ‌های مذهبی در دهه شصت»، «تشکیل کارگزاران و کمک به تشکیل دولت خاتمی» و ... را به تفصیل متذکر می شود و درباره «آنچه هاشمی نکرد» مواردی چون «ملای میلیونر»، «رئیس مافیا»، «قتل‌های زنجیره‌ای»، «مخالفت با تندروی‌های اول انقلاب»، «مغز متفکر پشت پرده حکومت» و ... را مفصلا شرح می دهد.


پیمان عارف:
عارف که چند روزی است از ترکیه به دلایل امنیتی دیپورت شده و اکنون در لبنان ساکن است در پیام فیس بوکی خود نوشت: مردى كه اميد پروژه "گذار خشونت پرهيز به دموكراسى از درون ساخت قدرت ايران" محسوب ميشد در سن ٨٢ سالگى درگذشت.

کامبیز فروهر:
کامبیز فروهر خبرنگار ارشد بلومبرگ و همسر مسیح علینژاد با به استهزا گرفتن این موضوع، انتقادات بسیاری از کاربران را برانگیخت.[اینجا بخوانید]

Share/Save/Bookmark