مواضع ضد برجام نامزدهای آمریکا، داد VOA را در آورد
سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۴
کد مطلب: 33737
مواضع ضد برجام نامزدهای آمریکا، داد VOA را در آورد
علیرغم پایبندی ایران به اجرای مفاد توافق هسته ای و بد عهدی طرف مقابل، در اجرای برجام، تلویزیون صدای آمریکا، مراتب نگرانی خود از امکان ادامه این بدعهدی از طرف رییس جمهور آینده این کشور را از طریق انتشار مقاله روزنامه یو اس ای تودی، اعلام می کند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

به گزارش رسانه ایران، از چند ماه گذشته و با شروع انتخابات درون حزبی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در ایالت های مختلف این کشور، موج وسیع ایران هراسی از طرف برخی نامزدهای شاخص دو جریان جمهوری خواه و دموکرات، به عنوان وعده های انتخاباتی از پشت تریبون های تبلیغاتی به گوش می رسد. موجی که بیشتر توافق هسته ای را تحت شعاع قرار می دهد.

از طرف جریان جمهوری خواهان، دونالد ترامپ، تد کروز و مارک روبیو هرگونه به نحوی نسبت به توافق هسته ای موضع گرفته و هر سه در از سرگیری مجدد توافق هسته ای با ایران را اتفاق نظر دارند. این مواضع یک طرفه در میان دموکرات ها نیز در جریان است به گونه ای که هیلاری کلینتون در برخی از سخنرانی های خود اظهار کرده که اگر ایران در مورد توافق هسته ای دست از پا خطا کند، این کشور را محو و نابود خواهد کرد.
مواضع یک طرفه نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، شبکه VOA را بر آن داشت تا مراتب نگرانی خود را نسبت به سیاست های رئیس جمهور بعدی آمریکا در قبال ایران را با زبان سرمقاله روزنامه USA TODAY بیان کند.

در این مقاله، صدای آمریکا به نقل از روزنامه یاد شده با ابراز خرسندی از روی کارآمدن طیفی از سیاستمدارانی که همسو با دیپلمات های توافق نهایی برجام هستند، از احتمال انتخاب نامزدهای تندرو ریاست جمهوری به خصوص از جناح جمهوری خواه ابراز نگرانی کرد.

صدای آمریکا به نقل از USA TODAY در این مورد می نویسد:
" در چنین شرایط شکننده و پیچیده ای، دو کاندیدای پیشتاز انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری آمریکا قدم گذاشته اند. سناتور تد کروز عهد کرده است توافق هسته ای با ایران را در نخستین روز کاری اش در کاخ سفید "پاره" و "ریز ریز" کند. دونالد ترامپ می گوید اگر رییس جمهور شود بر سر امتیاز "دیوانه کننده ای" که توسط افراد "ابله و بی کفایت" در دولت اوباما به ایران داده شده است، دوباره مذاکره خواهد کرد.
سخنان تند تد کروز درباره پاره کردن توافق هسته ای، نه تنها از این حکایت دارد که به حرف آمریکا از این دولت تا دولت بعدی نمی توان اعتماد کرد، بلکه به این واقعیت هم بی اعتنا است که این توافق مورد تایید بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، و چین - همان کشورهایی که در وضع تحریم ها علیه ایران نقش داشتند - قرار گرفته است. ادعای بدون فکر دونالد ترامپ به این که می تواند به توافق بهتری با ایران دست یابد، هم مایه سرگرمی یا نگرانی دیگر کشورهای طرف مذاکره خواهد بود که پیشتر گفته اند اگر آمریکا یکجانبه از توافق عقب بکشد، آنها مذاکرات را از سر نخواهند گرفت.
ایران به سهم خود تا کنون به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای عمل کرده است. ۹۸ درصد اورانیوم غنی شده اش را به خارج از کشور منتقل کرده، بخش عمده ای از سانتریفیوژهای اش را از کار انداخته، و قلب رآکتور اراک را، که می توانست برای تولید پلوتونیوم لازم برای بمب هسته ای استفاده شود، با بتن پر کرده است. هیچ کدام از اینها به این معنی نیست که ایران به بازیگری مسئول در صحنه بین المللی بدل می شود، با این حال رای دهندگان آمریکایی باید مراقب کاندیداهایی باشند که زیر تعهدات آمریکا می زنند و راه حل هایی ساده انگارانه برای مشکلات پیچیده ارائه می دهند."
Share/Save/Bookmark