سکوت BBC در مورد حوادث انگلیس در هفته‌ای که گذشت
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 32459
بروز شکاف در کابینه کامرون، اختلال گسترده در اینترنت و تلفن ،ادامه تهدیدات بمب گذاری غلیه مدارس، مشارکت در جنایات جنگی عربستان و ... بخشی از اخبار مهم انگلیس در هفته گذشته است که بی بی سی از آنها چیزی نگفت.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

در هفته گذشته وقایع مهمی در انگلیس اتفاق افتاد که بی بی سی فارسی به آن ها نپرداخت.

اخبار مهم انگلیس از نظر بی بی سی فارسی ، بزرگ تری پایگاه خبری این کشور :اما آنچه بی بی سی نگفت:

۱. گاردین: انگلیس در جنایت های جنگی عربستان در یمن شریک است
۱۲بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
روزنامه گاردین در یادداشتی با اشاره به کمک های گسترده نظامی و سیاسی لندن به ریاض عنوان کرد که انگلیس شریک عربستان در جنایت های صورت گرفته در یمن است.

گاردین در این یادداشت که به قلم «اون جونز» است، نوشت: انگلیس به عربستان سعودی که اقدام به بمباران یمن می کند و مردم بی گناه این کشور را می کشد، اسلحه فروخته و آن را کمک می کند.

این تحلیل گر سیاسی ادامه داد: انگلیس در این مدت علاوه بر فروش سلاح به ائتلاف به رهبری عربستان - مجموعه ای از دیکتاتورهای عرب -، به آنها مشاوره نظامی هم می دهد.

وی نوشت: «انگوس رابرتسون»، نماینده حزب ملی اسکاتلند دیوید کامرون را متهم به مشارکت موثر در جنگ یمن کرد، اما متاسفانه شمار کمی از افکار عمومی در انگلیس این را می دانند.

۲. زن انگلیسی به دلیل تلاش برای پیوستن به داعش به ۶ سال زندان محکوم شد
۱۲بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
قاضی دادگاه شهر بیرمنگام 'تارینا شکیل' زن انگلیسی را به دلیل تلاش برای پیوستن به گروه داعش و تبلیغ برای این گروه تروریستی به شش سال زندان محکوم کرد.

براساس مطالب عنوان شده در دادگاه بیرمنگام، این زن به همراه کودکش و بدون اطلاع همسرش، به شهر رقه سوریه رفته بود.

این برای اولین بار است که یک زن انگلیسی رسما متهم به پیوستن به گروه داعش شده و به زندان محکوم می شود.

'انمان ' قاضی دادگاه بیرمنگام گفت: این زن دائم در حال گفتن دروغ بوده است و هیچ نشانه ای از ندامت نیز در او دیده نمی شود.

آمار جدید پلیس ضد تروریسم انگلیس که بتازگی منتشر شد حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۵میلادی ۵۶ دختر و زن انگلیسی برای پیوستن به گروه های تروریستی و افراط گرا راهی سوریه شده اند.

۳. ادامه تهدیدات بمب گذاری علیه مدارس در انگلیس
۱۲بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
منابع انگلیسی گفتند که ادامه 'تهدیدات بمب گذاری' بار دیگر سبب به تعطیلی کشاندن شمار دیگری از مدارس انگلیس در روز دوشنبه ( ۱۲ بهمن) شد.

روزنامه ایندیپندنت نوشت : شش مدرسه در منطقه وست میدلندز که شهر بیرمنگام نیز در این منطقه واقع است، روز دوشنبه تخلیه شدند.

به نوشته این روزنامه، افراد ناشناس صبح دوشنبه، در تماس تلفنی با مسئولان شش مدرسه در منطقه بیرمنگام ادعا کرده بودند این مدارس بمب گذاری شده اند.

ایندیپندنت افزود: با این حال پلیس بیرمنگام پس از بازرسی از این مدارس، اعلام کرده که این تهدیدها دروغ و بی پایه و اساس بوده است.

در یک هفته اخیر شمار زیادی از مدارس در لندن و نیز منطقه وست میدلندز به دلیل تهدیدات امنیتی تخلیه شده اند.

۴. اختلال گسترده در اینترنت و تلفن انگلیس
۱۳بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
به گزارش منابع محلی خطوط اینترنت و تلفن شرکت مخابراتی بریتیش تلکام ( بی تی )، اصلی ترین شرکت خدمات مخابراتی انگلیس روز سه شنبه (۱۳بهمن) در سطح این کشور قطع یا دچار اختلالات شدید شده است.

شمار زیادی از مشتریان این غول مخابراتی شکایتشان را به شبکه های اجتماعی کشانده اند.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که طی شش ماه گذشته شرکت های بزرگ مخابراتی همچون وودافون، تاک تاک و نیز برخی بانک های انگلیس مورد حملات سایبری قرار گرفته اند.

هفته گذشته اینترنت بانک اچ اس بی سی برای دومین بار پیاپی از آغاز سال جاری مختل شد.

شرکت تاک تاک نیز که اکتبر سال گذشته میلادی مورد حمله سایبری قرار گرفت مدعی است که تا کنون یکصدهزار تن از مشتریانش را از دست داده و ۳۵ میلیون پوند متضرر شده است.

۵. عقب ماندن انگلیس از شرکای اروپایی اش برای ورود به بازار ایران
۱۳بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
سفر راهبردی اخیر حسن روحانی به ایتالیا و فرانسه و توافقات گسترده تجاری میان تهران و این دو کشور بار دیگر به انگلیسی ها یادآوری کرد که در این میان چقدر از کشورهای دیگر حتی شرکای اروپایی اش عقب است.

در میان توافق های بزرگ اخیر صورت گرفته میان ایران و شرکت های خارجی، تاکنون اسمی از شرکت های بزرگ انگلیسی که پیشتر جایگاه درخوری در بازار ایران داشتند، بچشم نمی خورد.

اما پیش بینی این عقب ماندگی انگلیس از شرکای اروپایی اش برای برقراری روابط و مناسبات تجاری با ایران پیش از این بارها از سوی بخش های مختلف اقتصادی و سیاسی این کشور هشدار داده شده بود.

لرد 'نورمن لامونت' رییس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران اوایل دی ماه امسال در گفت وگو با روزنامه ایندیپندنت ضمن اشاره به فرصت های بسیار بزرگ ایجادشده برای همکاری اقتصادی با تهران بعد از لغو تحریم ها در ۱۶ ژانویه و اعلام اجرای برجام گفته بود: 'تجارت انگلیس با ایران مایل ها از کشورهای دیگر عقب تر است. میزان تجارت انگلیس با ایران یک بیستم تجارت آلمان با این کشور حتی پایین تر از آمریکا است که تجارت با ایران را به لحاظ نظری غیرقانونی کرده است. اما در آنجا فرصت فوق العاده ای وجود دارد که بایستی استفاده کرد.'

۶. بروز شکاف در کابینه کامرون در ارتباط با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا
۱۴بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس برای رسیدن به یک توافق با اتحادیه اروپا با هدف ادامه حضور کشورش در یک اتحادیه 'اصلاح شده' علاوه بر چالش بروزنامه دیلی تلگراف روز چهارشنبه (۱۴بهمن) در گزارشی نوشت: «دیوید کامرون» پس از مذاکرات فشرده با «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا و دریافت بسته پیشنهادی از سوی وی در روز سه شنبه گذشته که راهگشای تداوم حضور انگلیس در اتحادیه اروپا خواهد بود، مأموریت دشواری را برای قانع کردن هم حزبی های محافظه کار و مشکوک خود بر عهده دارد.

به نوشته این روزنامه، برخی از اعضای ارشد حزب محافظه کار، کامرون را به عقب نشینی از تعهداتش محکوم کرده و نتیجه را مغایر با وعده های نخست وزیر می بیند به ویژه آنکه ظاهراً پیشنهاد های اتحادیه اروپا منجر به کاهش شمار مهاجرینی که روانه انگلستان هستند، نخواهد شد.ا رهبران اروپایی با دودستگی در میان اعضای کابینه و نیز نمایندگان پارلمانی حزب محافظه کار مواجه شده است.

۷. روسیه انگلیس را به اشاعه اطلاعات نادرست متهم کرد
۱۴بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
مسکو فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس را متهم کرده که به نحو «خطرناکی» اطلاعات غلط درباره نقش روسیه در سوریه منتشر می‌کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهارات هاموند درباره عملیات هوایی مسکو علیه تروریست‌ها در سوریه را نشر خطرناک اطلاعات نادرست و غیرمرتبط دانست.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز ادعاهای لندن و سایر پایتخت‌های غربی را مبنی بر اینکه عملیات نیروی هوایی روسیه در سوریه به حل بحران در این کشور کمک نمی‌کند «کاملا بی‌ اساس» خواند.

۸. محکومیت انگلیس و سوئد به پرداخت غرامت به آسانژ
۱۶بهمن ۱۳۹۴
خلاصه خبر:
کارگروه سازمان ملل در پرونده جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس حکم به آزادی وی داد و گفت به خاطر «محرومیت از آزادی»، انگلیس و سوئد باید به وی غرامت پرداخت کنند.

کارگروه بازداشت خودسرانه سازمان ملل، متشکل از ۵ کارشناس، از اقدام قضایی انگلیس و سوئد علیه آسانژ انتقاد و این دو کشور را به ممانعت از خروج وی از سفارت اکوادور در لندن متهم کرد.

کارگروه سازمان ملل در ژنو همچنین تاکید کرد که بازداشت آسانژ «باید به پایان برسد، سلامت جسمی و آزادی نقل مکان وی باید مورد احترام قرار گیرد و حق وی برای دریافت غرامت قابل اجراست.»

کارگروه سازمان ملل خاطر نشان کرد: «سوئد و انگلیس از زمان دستگیری آسانژ در لندن در تاریخ ۷ دسامبر ۲۰۱۰ (۱۶ آذر ۱۳۸۹)، وی را در بازداشت خودسرانه قرار دادند.»

هاموند، وزیر خارجه انگلیس در این رابطه تصریح کرد: «وی هر زمانی که بخواهد می‌تواند بیرون بیاید ... اما اگر چنین انتخابی کند، باید در سوئد تحت محاکمه قرار گیرد. به واقع این گزارش (سازمان ملل) مضحک است و ما آن را رد می‌کنیم.»

سخنگوی دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و همچنین سخنگوی پلیس لندن نیز گفته بودند، در صورتی که آسانژ ساختمان سفارت اکوادور در لندن را ترک کند، بازداشت خواهد شد.

و ...

بی بی سی فارسی با بررسی اخبار کشورهای دیگر از بررسی حوادث مهم کشور متبوع خود غافل مانده است، و با انتشار اخبار زرد و تبلیغی در این رابطه این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که چرا این رسانه وقایع دیگر کشورها را به کشور خودش ترجیح داده و مسایل و مشکلات مردم و کشور خود را بررسی و مطرح نمی کند؟
Share/Save/Bookmark