تحلیلگر BBC، خبرنگاران VOA را به عنوان «برنده بیشرم-نویس سال» اعلام کرد
چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: 41279
تحلیلگر BBC، خبرنگاران VOA را به عنوان «برنده بیشرم-نویس سال» اعلام کرد
«این خبر ساده صدا‌ی‌ آمریکا مثالی ساده از تکنولوژی خبر نویسی جدید است. طوری که ناخوداگاه ما بی انکه بدانیم تحت تاثیر قرار بگیرد و بی انکه بدانیم جای قاتل و مقتول در ذهن ما عوض شود.»

حملات چند ساله اخیر ارتش و بودایی های روهینگیا علیه مسلمان میانمار، باعث کوچ اجباری 90 هزار تن از اقلیت دینی به کشور بنگلادش شده است.

سازمان ملل اعلام کرده که فقط در ماه اوت گذشته، 400 نفر از مسلمانان میانمار، به دلیل حملات ارتش و بوداییان افراطی این کشور کشته شده اند.

همین موضوع باعث شده تا اکثر رسانه های جهان، دربرابر این نسل کشی موضع گرفته و از آنگ سان سوچی، برنده صلح نوبل، و وزیر امور خارجه و مشاور دولت کنونی میانمار خواسته اند تا سکوتش در قبال این فاجعه انسانی را بشکند.

در مقابل اما صدای آمریکا در انعکاس خبر مربوط فجایع میانمار، با «شورشی» خواندن مسلمانان این کشور، سعی در ایجاد دوقطبی برای تقسیم این فاجعه میان دو طرف داشت.


در واکنش به این موضوع، علی علیزاده، تحلیلگر مستقل مقیم لندن، در توییتی، متن خبر صدای آمریکا را «برنده بيشرم-نويسي سال» معرفی کرد و نوشت:
«با تاكيد روي "شورشيان"، تلويحا مسلمانان را مقصر نسل كشي خودشان دانسته و فرار از زنده سوخته شدن را "خسته شدن" ناميده.»


همچنین علیزاده در یادداشتی که در صفحه تلگرام خود منتشر کرد، شیوه نگارش خبر فجایع میانمار توسط صدای آمریکا را «مثالی ساده از تکنولوژی خبر نویسی جدید» معرفی کرد که در آن به صورت «ناخودآگاه» جای «قاتل و مقتول» را در ذهن مخاطب عوض می کند.

مشروح یادداشت علیزاده را در زیر بخوانید:

«در عصر اطلاعات، جنگی تمام عیار بر سر شکل دادن به ذهن مردم در میان قدرتهای حکومتی جهان و صاحبان سرمایه در جریان است. قدرت، امروز در دستان کسی است بتواند اذهان و احساسات مردم عادی را تسخیر کند، کسی که بتواند معین کند ما توده های مردم روی چه چیز تمرکز کنیم و نسبت به چه چیزی بی تفاوت و بی حس باشیم. صاحبان جدید دنیای امروز، کسانی هستند که تفسیر (و یا دقیق تر تحریفشان) از واقعیت برای ما حجت بیشتری دارد تا آنچه خودمان با چشم خودمان میبینیم و با گوشت و پوست خودمان حس میکنیم.

خبر، عرصه جنگ است. خبرگویان و مجریان خوش صورت، تفاوت چندانی با خلبانانی که بر سر مردم بمب می‌اندازند ندارند و تحلیلگران چتربازانی هستند که در خانه های ما فرود می‌ایند تا اذهان ما را شب به شب به اشغال خود در اورند تا ما گمان کنیم منافع ما و منافع اربابان آنان یکی است.

این خبر ساده صدا‌ی‌ آمریکا مثالی ساده از تکنولوژی خبر نویسی جدید است. طوری که ناخوداگاه ما بی انکه بدانیم تحت تاثیر قرار بگیرد و بی انکه بدانیم جای قاتل و مقتول در ذهن ما عوض شود. در حاليكه تمام دنيا از خبر نسل كشي مسلمانان توسط بوداييان و سكوت رهبر نزديك به غرب ميانمار، آنگ سان سوچي، شوكه شده، صداي آمريكا با اشاره به شورشيان مسلمان، به ما تلقين ميكند كه كشتار مسلمانان آنقدر بي دليل نبوده است. در جمله بعد هم ده ها هزار بي پناه كه فرزندان بسياريشان سر بريده شدند و جنازه هاي مرگانشان سوزانده شده اند، كساني تصوير ميشوند كه از چپ و راست به يك اندازه خسته و دلزده شده اند و در حال مهاجرت به كشوري ديگر هستند.

خبر عرصه جنگ است. تنها راه دفاع ما شهروندان بی پناه جهان سوم که میان حملات رسانه ای قدرتهای بزرگ محاصره شده‌ایم، مسلح شدن به عینک نقد است. به هیچ خبری و تحلیلی و تحلیلگری نباید اعتماد کرد. وقتی سراغ خبر میرویم، دستهایمان باید روی ماشه باشد.»

همچنین کاربران توییتر، نسبت به شیوه جهت دار خبرنویسی صدای آمریکا به شدت انتقاد کردند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041279-1.png
Share/Save/Bookmark