BBC: نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به منزله نقض برجام نیست
سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۵
کد مطلب: 41189
BBC: نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به منزله نقض برجام نیست
نکته جالب در تحلیل BBC این است که هدف دونالد ترامپ را کشاندن دوباره ایران به پای میز مذاکره و گرفتن امتیازهای بیشتر نشان می دهد.
بی بی سی فارسی در یادداشتی به قلم شهیر شهید ثالث به بررسی مواجهه آتی دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در برابر برجام پرداخت و در بخشی از آن، اذعان کرد که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به منزله نقض برجام نیست.

به گزارش رسانه ایران، BBC فارسی در یادداشتی با عنوان «ترامپ با برجام چه خواهد کرد؟» به بررسی راه های پیش روی دونالد ترامپ در برابر برجام و از بین بردن آن پرداخت.

به نوشته BBC، به لحاظ نظری دولت امریکا می تواند از چهار راه برای متزلزل کردن و حتی بر هم زدن برجام استفاده کند. اما تحلیلگر شبکه این چهار مسیر را بن بست می داند هرچند معتقد است اگر دونالد ترامپ از هر چهار روش به طور ترکیبی استفاده کند در نهایت دستاورد ملموس تری خواهد داشت.

نکته جالب در تحلیل BBC این است که هدف دونالد ترامپ را کشاندن دوباره ایران به پای میز مذاکره و گرفتن امتیازهای بیشتر نشان می دهد.

اما راه هایی که BBC برمی شمرد، عبارتند از:
1- پیگیری اعتراض به ساخت و آزمایش موشک های بالیستیک ایران
2- مراجعه امریکا به کمیته نظارت بر برجام
3- فشار برای بازدید از مراکز نظامی ایران
4- تحریک و عصبی کردن ایران و در نتیجه، خروج ایران از برجام

BBC برای اثبات به نتیجه نرسیدن هر یک از این روش ها دلایلی آورده است. به نوشته این شبکه، در برجام بحثی از پروژه موشکی ایران مطرح نیست. با این حال، موضوع آزمایش های بالستیک ایران در پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که تضمین حقوقی و بین المللی برجام به شمار می رود مطرح شده است. اما موضوع قابل توجه این است که در بیانیه اخیر و مشترک چهار کشور امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان از «ناسازگاری» فعالیت های موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ یاد شده و نه «نقض» قطعنامه. باید توجه داشت که اصولا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به منزله نقض برجام نیست.

درباره مراجعه امریکا به کمیته برجام نیز گفته شده که امریکا در صورت لزوم می تواند ۵ رأی از مجموع ۸ رأی را همراه خود کند اما این امر نیازمند آن است که دلایل دولت دونالد ترامپ برای اثبات تخطی ایران از برجام مشخص، روشن و قانع کننده باشد و از طرفی آژانس بین المللی انرژی اتمی هم نقض برجام از سوی ایران را تأیید کند. به نوشته BBC، بعید است که اروپا و آژانس به صرف اینکه امریکا بگوید ایران برجام را نقض کرده چنین توافق بین المللی را زیر پا بگذارند و تن به یک بحران بزرگ بدهند.

اما اگر امریکا بخواهد با اصرار بر روی بازدید از مراکز مشکوک، که ایران به احتمال قوی با آن مخالفت خواهد کرد، ایران را به نقض برجام بکشاند، به لحاظ تئوری شاید این راه ترامپ را به مقصود برساند، اما در عمل درگیر کردن آژانس بین المللی انرژی اتمی و گرفتن تأییدیه کمیته نظارت بر برجام برای بازدید از تاسیسات مشکوک در ایران، فرآیند پیچیده ای است. همچنین دلایل، برای ادعای فعالیت های مشکوک ایران در یک تاسیسات نظامی باید محکم و مستند بوده و تا تایید نهایی باید چندین خوان را پشت سر بگذارد. این راه نیز از نظر بی بی سی دونالد ترامپ را به بن بست می رساند.

چهارمین راه این است که توافق هسته‌ای به گونه ای با اقدام‌های ایران به هم بخورد، نه با اقدام‌های امریکا. اما ایران تا جایی که تحریم های عمده (از قبیل تحریم فروش نفت و یا سیستم بانکی و بانک مرکزی) باز نگردد، از برجام خارج نخواهد شد. پس این راه نیز بن بست خواهد بود.

در نهایت، سناریوی ترکیبی و احتمالی امریکا این خواهد بود که ترامپ پایبندی ایران به برجام را در ماه اکتبر تأیید نکند. سپس، تعلیق تحریم های عمده و یا بخشی از آن ها را تمدید نکند. این رویکرد نقض صریح برجام است و قطعا اعتراض اروپا را در پی خواهد داشت اما، به لحاظ عملی کار چندانی به جز اعتراض از دست دیگر اعضای ۱+۵ و ایران ساخته نیست. در ادامه رئیس جمهور امریکا می تواند در عین حال که تحریم ها بازگشته از مجازات شرکت هایی که فعلا با ایران کار می کنند خودداری کند تا با د برزخ قرار دادن روابط اقتصادی با ایران، آرامش روانی شرکت ها برای ارتباط با ایران به شدت به هم بخورد.

به نوشته BBC، احتمالا دونالد ترامپ استدلال خواهد کرد که به دنبال بر هم زدن برجام نیست بلکه همانطور که بارها تکرار کرده، هدف او مذاکره مجدد و تغییر برجام است. اما گویا دونالد ترامپ نکته ای را نادیده گرفته است. BBC معتقد است هرچند که فشار تحریم ها نقش عمده ای در موافقت رهبران ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای کشور داشت، ولی علیرغم فشارهای بین المللی، تا زمانی که دولت اوباما، از طریق مذاکرات محرمانه به ایران اطمینان نداد که ایران حق غنی سازی خواهد داشت (خواسته اصلی ایران) مذاکرات از بن بست خارج نشد. به عبارت دیگر این تنها ایران نبود که عقب نشینی کرد، بلکه امریکا هم از اصرار بر سیاست «غنی سازی صفر در ایران» بعد از ۱۰ سال دست کشید.

تحلیل BBC، درست یا غلط، برای تاثیرگذاری بر ایران در مواجهه با رفتار دونالد ترامپ نوشته شده باشد یا نه، این نکته روشن است که ایران تا ماه اکتبر با هشیاری بالا مشغول شطرنج با گاوی خشمگین خواهد بود. چنانکه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، گفته: «از نظر جمهوری اسلامی ایران برای مهار گاو خشمگین باید انرژی او را به مسیر دلخواه هدایت کرد تا بدون صرف هزینه اضافی و آسیب دیدن بتوان به هدف مورد انتظار رسید.»
Share/Save/Bookmark